Search Console

Pozorne błędy 404 – informacje w Narzędziach Google dla Webmasterów

Jeżeli podczas przeglądania serwisu lub poprzez wejście z SERPów zobaczymy stronę błędu 404 (standardową – Page not found – lub spersonalizowaną) oraz dodatkowo serwer zwróci kod błędu 404 (nie znaleziono) – lub 410 – to wówczas zawartość takiej strony (oczywiście, jeżeli jest dostępna) nie będzie indeksowana przez wyszukiwarki. Jest to stan rzeczy jak najbardziej pożądany i właściwy. Co jednak, jeżeli … zostanie zwrócony przez serwer inny błędu kod, np. …. 200 (czyli strona wyświetla się prawidłowo)?

W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. pozornym błędem 404 – co sprawia, że zawartość takiej strony może zostać zaindeksowana przez Googlebota. Nie jest to właściwe, chociażby z takiego powodu, że w wynikach wyszukiwania może znaleźć się strona „Nie znaleziono” – na czym nie powinno zależeć każdemu webmasterowi.

Od jakiegoś czasu Google informuje o takiej sytuacji, generując taki oto komunikat w Narzędziach Google dla Webmasterów

Szanowny właścicielu lub webmasterze witryny XXX Podczas indeksowania Twojej witryny około godziny 2012-06-17 00:00 czasu UTC (Londyn, Dublin, Edynburg) wykryliśmy chwilowe zwiększenie liczby pozornych błędów 404. Mogły wystąpić przerwy w dostępie do witryny. Być może te problemy zostały już rozwiązane. Poniżej znajduje się kilka przykładowych stron, które spowodowały wystąpienie pozornego błędu 404:

(tutaj system podane kilka przykładowych linków)

Więcej informacji można znaleźć w naszym Centrum pomocy: Pozorne błędy 404

Kolejny pomocny komunikat dla webmasterów ze strony Google, który ma na celu pomóc im we właściwym zarządzaniu swoją witryną.

Jak to działa w praktyce?

Sprawdziłem linki podane dla wskazanej domeny – adresy wyświetlają się poprawnie, kod nagłówków zwracany jest jako … przekierowanie 301. Właściciel strony szybko zadziałał (klient) i usunął błędy, monitorując wcześniej to, co system wyświetla w Narzędziach.

Google komunikat wysłało po czasie, już po poprawieniu wskazanych błędów. Z jednej strony dobrze, że takie komunikaty coraz częściej są wysyłane. Z drugiej – mam nadzieję, że z biegiem czasu system będzie wysyłał je coraz bardziej aktualnie. I nie będzie się mylił tak, jak pisałem ostatnio w komentarzu do wpisu – gdzie Google myli Joomlę z … WordPressem :)

GD Star Rating
loading...
Pozorne błędy 404 - informacje w Narzędziach Google dla Webmasterów, Pozorne błędy 404 - informacje w Narzędziach Google dla Webmasterów, 5.7 out of 10 based on 7 ratings Pozorne błędy 404 - informacje w Narzędziach Google dla Webmasterów

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1377 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *