Search Console
25 czerwca 2012
Użyteczna strona błędu 404 Helion.pl

Jeżeli podczas przeglądania serwisu lub poprzez wejście z SERPów zobaczymy stronę błędu 404 (standardową – Page not found – lub spersonalizowaną) oraz dodatkowo serwer zwróci kod błędu 404 (nie znaleziono) – lub 410 – to wówczas zawartość takiej strony (oczywiście, jeżeli jest dostępna) nie będzie indeksowana przez wyszukiwarki. Jest to stan rzeczy jak najbardziej pożądany i właściwy. Co jednak, jeżeli … zostanie zwrócony przez serwer inny błędu kod, np. …. 200 (czyli strona wyświetla się prawidłowo)?

W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. pozornym błędem 404 – co sprawia, że zawartość takiej strony może zostać zaindeksowana przez Googlebota. Nie jest to właściwe, chociażby z takiego powodu, że w wynikach wyszukiwania może znaleźć się strona „Nie znaleziono” – na czym nie powinno zależeć każdemu webmasterowi.

Od jakiegoś czasu Google informuje o takiej sytuacji, generując taki oto komunikat w Narzędziach Google dla Webmasterów

Szanowny właścicielu lub webmasterze witryny XXX Podczas indeksowania Twojej witryny około godziny 2012-06-17 00:00 czasu UTC (Londyn, Dublin, Edynburg) wykryliśmy chwilowe zwiększenie liczby pozornych błędów 404. Mogły wystąpić przerwy w dostępie do witryny. Być może te problemy zostały już rozwiązane. Poniżej znajduje się kilka przykładowych stron, które spowodowały wystąpienie pozornego błędu 404:

(tutaj system podane kilka przykładowych linków)

Więcej informacji można znaleźć w naszym Centrum pomocy: Pozorne błędy 404

Kolejny pomocny komunikat dla webmasterów ze strony Google, który ma na celu pomóc im we właściwym zarządzaniu swoją witryną.

Jak to działa w praktyce?

Sprawdziłem linki podane dla wskazanej domeny – adresy wyświetlają się poprawnie, kod nagłówków zwracany jest jako … przekierowanie 301. Właściciel strony szybko zadziałał (klient) i usunął błędy, monitorując wcześniej to, co system wyświetla w Narzędziach.

Google komunikat wysłało po czasie, już po poprawieniu wskazanych błędów. Z jednej strony dobrze, że takie komunikaty coraz częściej są wysyłane. Z drugiej – mam nadzieję, że z biegiem czasu system będzie wysyłał je coraz bardziej aktualnie. I nie będzie się mylił tak, jak pisałem ostatnio w komentarzu do wpisu – gdzie Google myli Joomlę z … WordPressem :)

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii