25 czerwca 2012 | Aktualizacja: 31 grudnia 2012
Search Console
Użyteczna strona błędu 404 Helion.pl

Jeżeli podczas przeglądania serwisu lub poprzez wejście z SERPów zobaczymy stronę błędu 404 (standardową – Page not found – lub spersonalizowaną) oraz dodatkowo serwer zwróci kod błędu 404 (nie znaleziono) – lub 410 – to wówczas zawartość takiej strony (oczywiście, jeżeli jest dostępna) nie będzie indeksowana przez wyszukiwarki. Jest to stan rzeczy jak najbardziej pożądany i właściwy. Co jednak, jeżeli … zostanie zwrócony przez serwer inny błędu kod, np. …. 200 (czyli strona wyświetla się prawidłowo)?

W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. pozornym błędem 404 – co sprawia, że zawartość takiej strony może zostać zaindeksowana przez Googlebota. Nie jest to właściwe, chociażby z takiego powodu, że w wynikach wyszukiwania może znaleźć się strona “Nie znaleziono” – na czym nie powinno zależeć każdemu webmasterowi.

Od jakiegoś czasu Google informuje o takiej sytuacji, generując taki oto komunikat w Narzędziach Google dla Webmasterów

Szanowny właścicielu lub webmasterze witryny XXX Podczas indeksowania Twojej witryny około godziny 2012-06-17 00:00 czasu UTC (Londyn, Dublin, Edynburg) wykryliśmy chwilowe zwiększenie liczby pozornych błędów 404. Mogły wystąpić przerwy w dostępie do witryny. Być może te problemy zostały już rozwiązane. Poniżej znajduje się kilka przykładowych stron, które spowodowały wystąpienie pozornego błędu 404:

(tutaj system podane kilka przykładowych linków)

Więcej informacji można znaleźć w naszym Centrum pomocy: Pozorne błędy 404

Kolejny pomocny komunikat dla webmasterów ze strony Google, który ma na celu pomóc im we właściwym zarządzaniu swoją witryną.

Jak to działa w praktyce?

Sprawdziłem linki podane dla wskazanej domeny – adresy wyświetlają się poprawnie, kod nagłówków zwracany jest jako … przekierowanie 301. Właściciel strony szybko zadziałał (klient) i usunął błędy, monitorując wcześniej to, co system wyświetla w Narzędziach.

Google komunikat wysłało po czasie, już po poprawieniu wskazanych błędów. Z jednej strony dobrze, że takie komunikaty coraz częściej są wysyłane. Z drugiej – mam nadzieję, że z biegiem czasu system będzie wysyłał je coraz bardziej aktualnie. I nie będzie się mylił tak, jak pisałem ostatnio w komentarzu do wpisu – gdzie Google myli Joomlę z … WordPressem :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii