10 marca 2011 | Aktualizacja: 29 czerwca 2018
Optymalizacja stron

Co zrobić, jeżeli nasz serwis blogowy slabu się indeksuje? Jak sprawić, aby Googlebot zaindeksował maksymalna ilość opublikowanych wpisów? Temat często “niedoceniany” – tworząc bloga ustawiamy sobie z automatu wyświetlanie np. 10 wpisów na stronę – i już. Z czasem, przy ustawieniu wyświetlania na stronie 10 wpisów/pytań, przy rozrastaniu się serwisu, najstarsze pytania “wędrują” na sam koniec –  a jak wiadomo Google nie jest skłonne wysyłać swoje roboty tak głęboko. Sytuacja taka sprawia, że starsze pytania … znikają z indeksu, co jak wiadomo nie jest tym, na czym webmasterowi zależy najbardziej.

Jak można poprawić linkowanie wewnętrzne takiego serwisu, aby jak najwięcej stron/pytań/postów znalazło się w indeksie?

1) Powiązane tematycznie pytania/posty – umieszczone np. na końcu danego wpisu – jeżeli używamy WordPressa, wystarczy użyć wtyczki Best Related Posts, która całą operację zrobi za nas; wystarczy tylko pobrać wtyczkę i ją zainstalować. Nie tylko w  ten sposób “pomożemy robotowi” znaleźć inne, tematycznie związane z danym postem wpisy, ale także i użytkownik, zainteresowany danym tematem, będzie spędzał na stronie więcej czasu – co wpłynie pozytywnie na jej postrzeganie przez Google.

2) Jeżeli wiemy, że dany wpis jest dobry, możemy go wyróżnić np. w pasku bocznym WordPressa. Możemy też użyć systemów do oceny wpisów – np. GD Star Rating –  i pokazać innym użytkownikom, które z nich są ciekawe, zostały najwyżej ocenione. Tworzymy boks “TOP10 najczęściej czytanych postów” – i umieszczamy go na stronie głównej

3) Warto rozważyć użycie wtyczki, która generuje na stronie losowe wpisy, np. Random Posts widżet – umieszczenie takiego widżetu dodatkowo wpływa na stopień indeksacji witryny.

4) Pamiętajmy też o komentarzach – to też dobry sposób na zwiększanie site’u.

A co poza tym?

5) Poza tym … jak blog nie będzie żył, nie będziemy na nim publikować nowych wpisów, to nawet najlepsze wtyczki nam nie pomogą. Czas i praca – to w połączeniu z w/w metodami zwiększania stopnia indeksacji to sposób na dobry serwis mam nadzieję, że i ten kiedyś takim będzie :).

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii