Optymalizacja stron
10 marca 2011

Co zrobić, jeżeli nasz serwis blogowy slabu się indeksuje? Jak sprawić, aby Googlebot zaindeksował maksymalna ilość opublikowanych wpisów? Temat często „niedoceniany” – tworząc bloga ustawiamy sobie z automatu wyświetlanie np. 10 wpisów na stronę – i już. Z czasem, przy ustawieniu wyświetlania na stronie 10 wpisów/pytań, przy rozrastaniu się serwisu, najstarsze pytania „wędrują” na sam koniec –  a jak wiadomo Google nie jest skłonne wysyłać swoje roboty tak głęboko. Sytuacja taka sprawia, że starsze pytania … znikają z indeksu, co jak wiadomo nie jest tym, na czym webmasterowi zależy najbardziej.

Jak można poprawić linkowanie wewnętrzne takiego serwisu, aby jak najwięcej stron/pytań/postów znalazło się w indeksie?

1) Powiązane tematycznie pytania/posty – umieszczone np. na końcu danego wpisu – jeżeli używamy WordPressa, wystarczy użyć wtyczki Best Related Posts, która całą operację zrobi za nas; wystarczy tylko pobrać wtyczkę i ją zainstalować. Nie tylko w  ten sposób „pomożemy robotowi” znaleźć inne, tematycznie związane z danym postem wpisy, ale także i użytkownik, zainteresowany danym tematem, będzie spędzał na stronie więcej czasu – co wpłynie pozytywnie na jej postrzeganie przez Google.

2) Jeżeli wiemy, że dany wpis jest dobry, możemy go wyróżnić np. w pasku bocznym WordPressa. Możemy też użyć systemów do oceny wpisów – np. GD Star Rating –  i pokazać innym użytkownikom, które z nich są ciekawe, zostały najwyżej ocenione. Tworzymy boks „TOP10 najczęściej czytanych postów” – i umieszczamy go na stronie głównej

3) Warto rozważyć użycie wtyczki, która generuje na stronie losowe wpisy, np. Random Posts widżet – umieszczenie takiego widżetu dodatkowo wpływa na stopień indeksacji witryny.

4) Pamiętajmy też o komentarzach – to też dobry sposób na zwiększanie site’u.

A co poza tym?

5) Poza tym … jak blog nie będzie żył, nie będziemy na nim publikować nowych wpisów, to nawet najlepsze wtyczki nam nie pomogą. Czas i praca – to w połączeniu z w/w metodami zwiększania stopnia indeksacji to sposób na dobry serwis mam nadzieję, że i ten kiedyś takim będzie :).

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii