Wyszukiwarka Google
12 lutego 2012

Do tej pory widziałem już kilka razy sytuacje, w których strona była widoczna w SERPach pomimo faktu, że była ona zablokowana przed robotami – z reguły w WordPressie w ustawieniach była założona systemowa blokada na etapie tworzenia serwisu – i po zakończeniu prac zapominało się ja zwyczajnie wyłączyć. Lub też istniał zapis w robots.txt blokujący stronę przez odwiedzaniem jej przez roboty wyszukiwarek:

User-agent: *
Disallow: /

Ponieważ jednak istniały linki prowadzące do strony, zatem Google ją indeksowało, pokazując ją w SERPach jednak bez opisu, co od razu rzucało się w oczy. Za pierwszym razem straciłem trochę czasu, aby namierzyć przyczynę, potem było już łatwiej – od razu sprawdzałem plik robots.txt – no i blokada w każdym przypadku przed robotami istniała.

Dzisiaj jednak spotkała mnie ciekawostka – a mianowicie strona

  1. jest w Google – i widać jej opis w SERPach, zatem wstępnie wykluczyć można blokadę w robots.txt – co zresztą potwierdziła analiza strony
  2. ale jednocześnie site zwraca wartość zero!

Przyznam, że z podobną sytuacją do tej pory sie nie spotkałem. Ktoś może wie, co może być tym spowodowane?

Adresu strony nie podaję – został mi przekazany na emaila, z domyślną prośbą o nieudostępnianie go dalej.
O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

Colin 13 lutego 2012, 0:49

Opóźnieniem w synchronizacji między datacenter, w połączeniu z tym że strona jest nowa lub przez pewien czas nie działała.

Seo-Profi 13 lutego 2012, 10:23

Hm…. O tym nie pomyślałem. A co sądzisz o tym, co Mariusz napisał na G+?

„kiedyś jak sprawdzałem witryny, to czasami miały tak przed banem. Np. były jeszcze w wynikach ale już site było zero. Kiedyś widziałem to często, dawno już nie albo nie zwracałem uwagi.
Nie wiem jak teraz, ale kilka lat wstecz witryna była w indeksie – jej wyniki czasami jeszcze kilka dni a site 0 poźniej oczywiście ban był widoczny”

?

Steff 13 lutego 2012, 8:55

no to tak jak link: niedługo będziemy wiedzieć mniej :)

mateusz 13 lutego 2012, 9:48

w supplu także 0 site?

Seo-Profi 13 lutego 2012, 10:16

„supplu”? Sorry, nie zrozumiałem :)

mateusz 13 lutego 2012, 10:18

supplement index,

Seo-Profi 13 lutego 2012, 10:59

Sprawdzałem tylko pod site – i nie wyskakuje nic, totalne zero. Colin ma pewnie rację – i Mariusz, bo te dwie rzeczy ze sobą mogą być powiązane.

Seo-Profi 13 lutego 2012, 11:04

Chyba znalazłem rozwiązanie, banalne … otóż po wzmiance o SI chciałem sprawdzić sobie jeszcze raz site:domena. Wpisałem zatem odpowiednią komendę. Nic.
Wpisałem adres strony, ale BEZ WWW.
I..

Ups! Przeglądarka Google Chrome nie znalazła strony ….

Przyznam, że nie pamiętam jeszcze sytuacji, gdzie w takiej sytuacji strona by się nie wyświetlała, z reguły każdy ma albo obie wersje, albo poprawne 301 :)

Zatem Colin miał rację – za niedługo okaże się, czy strona „wróciła do site’a” – poprosiłem właściciela strony, aby dał znać.

TomP 9 marca 2012, 21:52

Strona zachowuje się nadal tak samo.
Monitoruje 3 hasła dla niej i co ciekawe stopniowo pnie się w górę.

bobak 2 stycznia 2013, 14:58

spotkałam się właśnie po raz pierwszy z taką sytuacją – site nic nie zwraca, ale podstrona nadal widoczna jest w wynikach wyszukiwania. Sprawa dotyczy artykułu, który został dodany 5 dni temu i jest niemal dokładną kopią tekstu już znajdującego się w serwisie. Czy ta sytuacja z sitem oznacza, że podstrona stanowiąca dp własnie wyleciała z indeksu i za jakiś czas nie będzie już dostępna w wynikach wyszukiwania, czy tez naprawdę zbliża się ban?

Sebastian Miśniakiewicz 2 stycznia 2013, 15:13

O terminie „zbliżanie się bana” nie wiem – chociaż w sumie każde złamanie Wskazówek można pod to podciągnąć.
Bez podania adresu można tylko dywagować – jak nie chcesz podawac adresu strony, napisz mi emaila – adresu oczywiście nigdzie nie opublikuję.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii