26 kwietnia 2012 | Aktualizacja: 31 stycznia 2016
Filtry, bany

SearchEngineLand poinformował właśnie na swoim blogu, że update algorytmu, który rozgrzewa obecnie do czerwoności fora i blogi poświęcone SEO na całym świecie, doczekał się oficjalnej nazwy – Penguin, czyli Pingwin.

Jak dla mnie trochę śmiesznie, no ale co – pingwinek jest czarny, zmiana była wymierzona w spam – więc pewnie padło na biedne „czarne zwierzątko”. Jak się Wam podoba nazwa? :)

Jak sprawdzić, czy Pingwin dotknął moją stronę

Bardzo prosto. Jeżeli (w Polsce) 25 zanotowałeś duży spadek – masz pecha – Pingwin dotknął Twoją stronę z bardzo duża dozą prawdopodobieństwa – w negatywnym tego słowa znaczeniu. Jeżeli przeciwnie, nastąpił wzrost ruchu na stronie – ciesz się, korzysta ona z jego „dobrodziejstwa”.

Co zrobić, aby wyjść z filtra?

Na pewno nie ma sensu sprawdzać Narzędzi, szukając w nich potwierdzenia, że Pingwin dotknął naszą stronę (negatywnie) – update jest algorytmiczny, nie zostaniemy o nim powiadomieni.

Because this is an algorithmic change, Google has no plans to make manual exceptions. Webmasters cannot ask for reconsideration of their site, but we’re happy to hear feedback about the change on our webmaster forum.

Na razie coraz częściej jest tak, że w TOPach pojawiają się zaplecza albo wręcz … śmieci.  Moim zdaniem update jest wdrażany i niedługo takie strony pójdą „tam, gdzie ich miejsce”. Pytanie tylko, jak będzie wyglądał krajobraz „po bitwie” – i na to pytanie wiele osób nie potrafi sobie teraz odpowiedzieć. Tym niemniej warto zapoznać się z badaniem, które miało na celu znaleźć wspólny mianownik spadków i wzrostów w ramach wdrażania tego updatu.

Przyznam jednak, że trochę mnie martwi skala „kwiatków” w SERPach – takie coś nie powinno mieć miejsca. Obawiam się, że Google „nie doceniło chyba” polskiej specyfiki… – no a może zaplecza po prostu sa tak świetne, że to one, a nie strony Klientów, powinny być w TOPach? :)

 

Pigwin - zmiana algorytmu Google

 

W celu bycia na bieżąco z tym, co się dzieje w SERPach,  warto śledzić wątek, który składa się już z 40 stron i zanotował (na tę chwilę) 57,329 wyświetleń…

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Paweł Rabinek 26 kwietnia 2012, 22:51

  Nazwa fajna, czemu nie :) Temat jest gorący, ale warto poczekać kilka dni na konkretne wnioski. Na dziś widzę, że spadły strony, które były linkowane głównie katalogami i nic ponadto. Cała reszta ma się dobrze i są wzrosty…

  Każdy widzi pingwina z własnej perspektywy :D http://blog.rabinek.pl/wp-content/uploads/2012/04/google-penguin.jpg

  Rafał 27 kwietnia 2012, 8:15

  Mogli dokładniej określić czy królewski czy cesarski :).

  A tak na poważnie to zmiana ta na pewno wprowadzana była już od kilku dni i u mnie dotknęła różnych witryn, zarówno tych które mają linki głównie z katalogów i precli, jak i tych które mają dosłownie kilkanaście linków z dobrych katalogów a resztę z serwisów tematycznych. Mam nadzieję że poprawią co nieco w tym algorytmie, tak aby te solidnie linkowane witryny z kilkuletnią historią wróciły na swoje miejsce :):)

  Mikeee 27 kwietnia 2012, 8:36

  Witam. Dla przeciwwagi w kwestii katalogów dodam, że znam dwie stronki z site rzędu ~naście linkowane TYLKO z katalogów SEŁO i trzymają się świetnie na wcale niełatwe frazy.

  spamerman 27 kwietnia 2012, 8:52

  W sumie trochę to głupio wygląda, jak na dwóch pierwszych stronach wyników 13 stron jest moich. No ale co zrobić, że mam takie wartościowe spam-blogi. O dziwo maksymalny spadek strony docelowej jaki zanotowałem to 4 oczka. Algorytm-porażka jak narazie.

  Barteez 27 kwietnia 2012, 11:26

  @Paweł Rabinek Nie do końca :) U mnie poleciały tylko te strony(2 sztuki), które zawierały treści z innych stron przepisane po swojemu. Strony/blogi, które sam pisze i linkuje tak samo jak inne w tym BHS trzymają się dobrze. Nie straszne im czarne linki.

  maxim 27 kwietnia 2012, 14:33

  Witam u mnie poleciały tylko strony informacyjne postawione na WordPress sklepy i seokatalogi nawet wzrosły im pozycje spamu nigdy nie dodawałem chyba że texty synonimiczne pingwin rozpracował

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii