17 maja 2015 | Aktualizacja: 31 stycznia 2016
Wyszukiwarka Google
update algorytmu Google

update algorytmu Google5 maja opisałem zaobserwowane dla monitorowanych przeze mnie stron zmiany w wynikach wyszukiwania. Zauważyłem wówczas, że

 • strony z dobrą treścią, “czyste” (tzn. nie pozycjonowane) – odnotowały znaczące wzrosty widoczności w wynikach wyszukiwania
 • strony kiedyś pozycjonowane – notowały w większości przypadków spadki.

Zjawisko zaobserwowały i potwierdziły, co widać w komentarzach, pojedyncze osoby – dodam, że zdecydowana większość osób, w tym branżowców, nie odnotowała opisanego przeze mnie zjawiska.

Dodam, że po kilku dniach (czego już nie napisałem we wzmiankowanym artykule) część ze stron, dla których częścią wspólną było to, że wgrano w ostatnich tygodniach zaktualizowane pliki do DT, odnotowały umiarkowane wzrosty. Co do stron z pierwszej grupy – kontynuowały zwiększony ruch z SERPów.

Temat odpuściłem – do czasu. Kilka dni temu (14 maja)  na SearchEngineJournal pojawił się kilka dni temu artykuł potwierdzający większość moich obserwacji –  w artykule opisano zmiany w SERPach

 • serwisów bazujących na treściach nazwijmy to “poradnikowych”

HubPages, a collection of more than 870,000 miniblogs containing informational content about wide varieties of topics, saw its Google search traffic drop 22 percent from one week to another on May 3.

Websites like eHow, WikiHow, and Answers.com are other sites that have seen significant drops in traffic over the past couple of weeks.

 • serwisów o niskiej jakości – bazujących na dużej ilości nie unikalnej treści
 • serwisów z dużą ilością materiałów wideo (niestety na ten temat brak szczegółów, w oryginale brzmi to “pages of stacked videos”)
 • serwisów o źle zaprojektowanej nawigacji

które od 3 maja spowodowały spadki – część z nich 3 maja, część jakiś czas po (co potwierdziło, w drugim przypadku, zaobserwowane przeze mnie dalsze zmiany)

Skąd nazwa Phantom?

Z dwóch powodów

 1. update pojawił się nagle, niespodziewanie – (z ang. phantom to przewidzenie).
 2. Google nadal nie potwierdziło tej zmiany algorytmu (chociaż słuchając Johna na jednym z ostatnich HO odniosłem wrażenie, że trochę “kluczył” odpowiadając na pytanie nawiązujące do zaobserwowanych na początku maja zmian :)

Na koniec warto dodać, że Gary Illynes z Google przyznał na SMX w Sydney, że analizowanym czasie miały miejsce zmiany w algorytmie.

Czy zaobserowałeś dla swoich stron update Phantom ?

Loading ... Loading ...
Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Radek 17 maja 2015, 16:46

  u mnie spadki pojawiły się już ok 28-30 kwietnia, long tail znajdujący się top 5 poleciał o kilka oczek ale główne słowa opisujące witrynę będące dużo dalej zanotowały duże spadki do chwili obecnej o ok 45 oczek. nie był to spadek jednorazowy tylko rozłożony w czasie. zauważyłem też na witrynie (którą chciałem wygasić, była pozycjonowana jakiś czas temu, nie dużo same katalogi), że idzie systematycznie w górę, nie jest to nic spektakularnego ale w górę. jedyna rzecz jaka była robiona to usunięcie linków z katalogów.

  Sebastian Miśniakiewicz 17 maja 2015, 17:13

  “że idzie systematycznie w górę, nie jest to nic spektakularnego ale w górę. jedyna rzecz jaka była robiona to usunięcie linków z katalogów.”

  Mam wrażenie, że Google zrobiło jakiś większy reset systemu i zaczęło się nowe przeliczanie pozycji

  Radek 17 maja 2015, 17:21

  GWT nie można wierzyć … ale… zauważyłem też że pokazało się kilka… kilkanaście nowych pozycji w zakłade linki do witryny. dodatkowo Liczba stron indeksowanych dziennie skoczyła pięciokrotnie (od 27.04) … więc coś tam się dzieje. mniejsze ruchy w serpach dopiero mam od wczoraj więc trzeba poczekać.

  Sebastian Miśniakiewicz 17 maja 2015, 17:38

  Sprawdzałem pozycje “w realu” – dla sporej ilości fraz; stąd wnioski :)

  Maciek 17 maja 2015, 20:15

  Potwierdzam. Znacznie podskoczył ruch na kilku stronach (od 5 maja) z dobrą naturalna treścią. Zastanawiał mnie ten bonus, bo kilka konkurencyjnych serwisów odpaliło w głębsze rejony indeksów.

  Sebastian Miśniakiewicz 17 maja 2015, 21:10

  Maciek,
  sprawdzałeś ich jakość (treść)?

  Maciek 19 maja 2015, 14:34

  Sporo blogasków nastawionych na powtarzanie w kolo tego samego, kilka stron firmowych gdzie dorobiono zakładki specjalnie pod pewien produkt

  Sebastian Miśniakiewicz 19 maja 2015, 16:27

  No to tylko się cieszyć :)

  Tomek 18 maja 2015, 11:10

  Trzeba było się trochę wysilić i przeczytać oryginalny artykuł na który się powołuje SEJ:http://www.hmtweb.com/marketing-blog/phantom2-google-update-april-may-2015/ strony niepozycjonowane nie mają tu nic do rzeczy. Sprawa nie dotyczy odnośników. Ten art to przykład jak można na zasadzie plotki i chyba braku zrozumienia tekstu wprowadzić w błąd wszystkich dalej. Proszę o więcej rzetelności.

  Sebastian Miśniakiewicz 18 maja 2015, 11:42

  Artykuł, podobnie jak pierwszy, napisany 5 maja, bazuje na faktach – nie plotkach :)
  To nie jest przedruk, ale uzupełnienie pierwszego wpisu o tym razem uwagi osób spoza Polski – zobacz na komentarze pod pierwszym wpisem proszę :) – bo chyba ich nie czytałeś; nie tylko ja zauważyłem pewne prawidłowości…

  Sebastian Miśniakiewicz 19 maja 2015, 21:00

  @Tomek – potwierdzenie ze strony Google o zmianach w “jądrze systemu”, ze wskazaniem na jakość, pokazuje, że to, że strony dobre, ale z kiepskimi odnośnikami nie poszły w górę, jest dowodem na to, że “załapały się na update”
  Potwierdzenie o wdrożeniu zmiany w algorytmie znajdziesz tutaj: http://searchengineland.com/the-quality-update-google-confirms-changing-how-quality-is-assessed-resulting-in-rankings-shake-up-221118 pokazuje

  Andrzej_Z 18 maja 2015, 20:45

  Panie Sebastianie mam prośbę mógłby mi Pan bliżej napisać co oznacza “wgranie w ostatnich tygodniach zaktualizowane pliki do DT” Jestem laikiem w tych sprawach a chciałbym wiedzieć co mógłbym poprawić w witrynie – na przykład wgrywając te pliki…

  Sebastian Miśniakiewicz 19 maja 2015, 7:09

  Witam.
  Chodzi o narzędzie disavow tool – wgrywa się tam adresy stron, na których znajdują się odnośniki do naszej witryny – odnośniki, które uważamy, że mogą jej szkodzić
  https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links?hl=pl&siteUrl=
  Zanim jednak zacznie Pan go używać, zalecam ostrożność i dokładne zaznajomienie się np. z informacjami dostępnymi tutaj – https://blog.seo-profi.pl/disavow-tool/ – złe użycie narzędzia może zaszkodzić stronie…

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii