4 września 2010
Wyszukiwarka Google

Dla niektórych osób istnieje związek pomiędzy updatem PageRank a tym, czy dana strona poprawnie wyświetla się w każdej przeglądarce. Oraz, że Google daje “większe fory” stronom, które spełniają te wytyczne – czy strona “niekompatybilna” powoduje, że Goglebot inaczej ją postrzega. Jak jest w rzeczywistości?

Niedawno oficjalnie wypowiedział się na ten temat Matt i mocno i zdecydowanie zaprzeczył takim teoriom.

Powód jest prosty – PageRank bazuje na tym, jak wiele osób linkuje do naszej strony, ale i jednocześnie, jak bardzo wiarygodne są to osoby. Czyli, jak to już wspominałem wcześniej, nie jest sztuką pozyskać tysiące linków ze spamerskiego zaplecza. Lepiej postarać się i stworzyć kilka dobrych stron tematycznych, pozyskać kilka linków na tematycznych, dobrych stronach – a wówczas, dzięki temu, że Google bierze pod uwagę jakość strony, na której znajduje się link, będziemy w stanie “więcej zyskać”.

PageRank jest całkowicie niezależny od treści, jaka znajduje się na naszej stronie internetowej – o tym też należy pamiętać. I dlatego odpowiedź na pierwsze pytanie (“Czy istnieje związek pomiędzy updatem PageRank a tym, czy dana strona poprawnie wyświetla się w każdej przeglądarce”?) brzmi “nie”.

“Nie” pada po raz drugi, ponieważ przy indeksacji strony Goglebot “nie interesuje” się tym, czy i jak strona jest widoczna w innych przeglądarkach. To Goglebot analizuje kontent strony i to on podejmuje decyzję o tym, czy ją zaindeksować. Od tego, jak te informacje będą przedstawione np. w IE7 nie zależy indeksacja witryny.

To, na co można/powinno się zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że strona znajdzie się w indeksie Google (a nie będzie np. niezaindeksowana z powodu podejrzenia o np. cloaking) jest dopilnowanie, aby zawartość tekstowa strony widoczna dla robota odpowiadała tej widocznej dla zwykłych użytkowników Internetu. W praktyce sprowadza się to do unikania wpisów w kodzie w stylu “If  Googlebot..” czy sprawdzania adresów użytkowników witryny po IP – aby prezentować różną zawartość strony dla robota oraz dla użytkownika.

W praktyce roboty Google są “liberalne” i indeksują strony z błędnym HTML, ponieważ … nie każdy używa go w sposób perfekcyjny i nie byłoby sensu karać strony niezaindeksowaniem tylko z tego powodu – ponieważ strona może zawierać treść bardzo przydatną dla osób ją odwiedzających. Matt cytuje badania, według których 40% wszystkich stron internetowych posiadało jakieś błędy w kodzie. Pojawia się tutaj pytanie – wyindeksować … 40% Internetu, tylko z powodu “jakiś błędów” skłądniowych? Pomimo faktu, że te strony cieszą się dużą popularnością i zaufaniem internautów. Nie ma to sensu.

Dlatego Google indeksuje strony, nawet gdy

1) Nie są one napisane poprawnie (mają błędy w kodzie)

2) Ich wygląd pozostawia “do życzenia”

3) Nie walidują – kolejny dowód na to, że umieszczanie znaczka na stronie, że waliduje, nie ma najmniejszego wpływu na jej pozycję w Google :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii