16 marca 2011
Wyszukiwarka Google

Pytania, jakie pojawiają się od czasu do czasu w tej kwestii związane są z rekomendacją Google zawartą w Wytycznych, aby starać się nie przekraczać ilości 100 linków wychodzących na stronie.

Oryginalną przyczyną, dla której Google rekomendowało zachowanie takiej a nie innej ilości linków wychodzących z danej strony była taka, że kiedyś Google indeksowało tylko 101 kB strony, zatem, jak przedstawił obrazowo Matt, dlaczego kiedyś w Wytycznych znajdowała się rekomendacja, aby nie używać większej ilości niż 100, była taka, że po prostu przyjęto (bo trzeba było “coś” przyjąć), że ponieważ Google radziło sobie z indeksowaniem strony do 101 kB, zatem przyjęto, że 101kB = 100 linków. Po prostu.

Jedna rzecz jest warta podkreślenia w tym miejscu – ponieważ zalecenia w tym temacie w dalszym ciągu się przewijają przez fora, a tymczasem ta rekomendacja jest już nieaktualna od … około 8 lat ! :) Świat się zmienia – i Sieć się zmienia. Jest coraz większa, wymaga coraz szybszego działania – zatem i jest normalnym, że są strony, dobre strony, na których może być i więcej niż 100 linków. I Google na pewno sobie “z nimi poradzi”.

Czy to jednak oznacza, że w związku z rozwojem Sieci możemy sobie pozwolić na wrzucenie np. … 5000 linków na stronę? Raczej nie, ponieważ wyglądałoby to nienaturalnie, na “farmę linków” – i słuchając Matta można odnieść wrażenie, że algorytm jest szczególnie uczulony na takie “zagrywki”.

Pamiętajmy o jednym – jeżeli mamy na stronie 5 linków, to jej Pagerank pójdzie w 1/5 na docelowe witryny. Przy 500 linkach – będzie to już tylko 1/500. Należy zatem mieć na uwadze, co umieszczamy na stronie – zwłaszcza na głównej stronie, która (praktycznie zawsze) posiada najwyższą wartość Pagerank spośród wszystkich stron serwisu.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii