28 maja 2018 | Aktualizacja: 12 października 2019
Wyszukiwarka Google
szybkość

szybkośćSzybkość wczytywania strony już niedługo zacznie być oficjalnym czynnikiem rankingowym Google; dotyczyć to będzie wyszukiwań realizowanych przez urządzenia mobilne – do tej pory szybkość była wykorzystywana przy kształtowaniu wyników wyszukiwania na urządzeniach dekstopowych.

Z komunikatu otrzymanego od Google dowiemy się, że szybkość wpłynie na niektóre zapytania i dotknie wolnowczytujące się strony

The “Speed Update,” as we’re calling it, will only affect pages that deliver the slowest experience to users and will only affect a small percentage of queries

przy czym i tak czynnikiem priorytetowym, z punktu budowania rankingu, będzie jakość witryny

The intent of the search query is still a very strong signal, so a slow page may still rank highly if it has great, relevant content.

Biorąc pod uwagę fakt, że kolejne strony dostają przez Search Console informację o wykorzystaniu strony mobilnej w budowaniu SERPów na desktopach widać, że dzisiaj bez szybkiej strony, zoptymalizowanej dodatkowo pod ruch mobilny, trudno będzie zaistnieć w wyszukiwarce. Z drugiej strony Google stara się zachować wyważone stanowisko, aby nie prezentować na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania stron o niskiej jakości, tylko dlatego, że będą się szybko wczytywały.

Google zachęca do testowania swoich stron. np. poprzez narzędzie Lighhouse (będące częścią przeglądarki Chrome) czy szerzej znane PageSpeed Insights – tutaj mam mieszane uczucia; o ile drugie  narzędzie jest warte uwagi (mimo swoich pewnych niedoskonałości), to pierwsze pokazuje często tak dziwne komunikaty, że na chwilę obecną nie jestem do jego stosowania przekonany.

Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista SEO

Google konsekwentnie dąży do tego, aby SERPy były naprawdę dobrej jakości – czasy, kiedy o ich budowaniu decydowały tylko linki, minęły – dzisiaj bez szybkiej strony, doskonale indeksującej się w mobilnych wynikach wyszukiwania, trudno jest zbudować mocną ORAZ STABILNĄ pozycję witryny w wyszukiwarce Google.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii