10 lutego 2021
Wyszukiwarka Google

Czas biegnie nieubłaganie – 10 lutego 2011 roku, czyli równe 10 lat temu, zostałem pierwszym moderatorem oficjalnego Forum Google dla Webmasterów.

Po 10 latach z naszej pierwszej czwórki zostałem tylko ja, co pozwala mi mówić o sobie, że jestem “najdłuższym stażem” PE tego forum :)

Oficjalnie nazwa szybko zmieniła się na tzw. Najlepszego Współtwórcę (Top Contributor), aby przeistoczyć się obecnie w Eksperta Produktowego (Product Expert).

TC Summit’y

Bardzo miło wspominam miniony czas, chociażby dzięki zaproszeniom od Google na międzynarodowe zjazdy organizowane co dwa lata w siedzibie Google w słonecznej Kalifornii – zwłaszcza dwa pierwsze:  w 2011 roku, kiedy po raz pierwszy mogłem odwiedzić Mountain View oraz w 2013, kiedy poznałem osobiście Matta Cuttsa oraz Johna Muellera.

Wywiady z pracownikami Google

Czasy się zmieniły – nie ma już Matta Cuttsa, nie ma Kaspara Szymańskiego – na szczęście John jest dalej “na stanowisku”:).Zmieniło się coś jeszcze – dzisiaj dostęp do pracowników Google jest prostszy niż kiedyś. Kiedyś na informacje z pierwszej ręki czekało się długo – wystarczy wspomnieć, że moje wywiady z Kasparem – pierwszy w grudniu 2010 czy kolejne: luty 2012 czy grudzień 2012 – czytało ponad 1000 osób w ciągu dwóch dni :); co pokazuje, jak bardzo webmasterzy byli spragnieni informacji “z pierwszej ręki”.

W 2013 roku Kaspar “poszedł na swoje” i założył, razem z innym Guglersem, firmę Search Brothers. To był rok dużych zmian – Pingwin przeorał polską branżę SEO, znam firmy, gdzie ponad 50% stron dostało ręczne kary za nienaturalne linki przychodzące :).

I w takiej sytuacji nowym Googlarzem została Karolina, z którą miałem okazję przeprowadzić rozmowę w marcu 2014 a następnie Michał – który pełnił tę funkcję od grudnia 2014.

SEO dzisiaj

Od kilku lat, kiedy Google podjęło decyzję aby mocniej “przyjrzeć się” polskiemu rynkowi usług SEO, bardziej niż kiedyś liczy się jakość – dzisiaj łatwiej niż kiedyś (zwłaszcza nowej stronie) spaść w wynikach wyszukiwania za stosowanie w pracach nad zwiększeniem widoczności strony w Google działań, które łamią tzw. Wskazówki Google dla Webmasterów.

Jeżeli masz problem z widocznością swojej strony w Google lub po prostu chcesz rozwiać jakąś swoją wątpliwość lub po prostu porozmawiać o zasadach, jakie panują w “ekosystemie dla webmasterów” wpadnij do Społeczności Search Console – obecna nazwa Forum Google dla Webmasterów; jesteśmy tam po to, aby pomagać w rozwiązywaniu różnych (zarówno tych prostych, jak i i tych bardziej złożonych) problemów :)

Program dla Ekspertów Produktowych

A jeżeli masz wiedzę z zakresu Wskazówek Google dla Webmasterów oraz lubisz pomagać innym w rozwiazywaniu ich problemów z widocznością w wynikach wyszukiwania Google to gorąco zachęcam do włączenia się w pomoc innym użytkownikom –  kto wie, może będzie nam kiedyś dane spotkać się w gronie Ekspertów Produktowych?

Zobacz, czym jest Program dla Ekspertów produktowych oraz jak do niego dołączyć.

Do zobaczenia :)

Dowiedz się, jak pozyskiwać więcej klientów z Google poprzez swoją stronę.

Zapisz się na newsletter

Na start otrzymasz aż cztery ebooki, dzięki którym dowiesz się:

1) Dlaczego strona może być niewidoczna w Google?
2) Jak wybrać firmę SEO?
3) O co musisz zapytać firmę SEO?
4) Jakie błędy popełniają klienci firm SEO?

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii