9 sierpnia 2011
Wyszukiwarka Google

Czas na kolejną zmianę od Google. Jeszcze do niedawna właściciele dobrych stron, tzn. stron, które cieszyły się zaufaniem w oczach Google mogli liczyć na maksymalnie 8 tzw. linków witryny.

Po wpisaniu frazy – z reguły marki firmy/adresu strony www (ale i frazy związanej z działalnością) internauta widział taki widok

Stare linki witryny w Google

gdzie pod opisem strony znajdowało się maksymalnie 8 odnośników do stron w obrębie witryny, po 4 w 2 kolumnach.

Dzisiaj zauważyłem coś, co bodajże wczoraj pojawiło się na zagranicznych blogach:

Nowy wygląd linków witryny

Jak widać, Google z jednej strony zwiększyło ilość linków – z 8 do aż 12. Z drugiej zaś strony bardziej je wyróżniło – taki TOP1 teraz “dzieli i rządzi” jak chce. Rzuca się w oczy, prawda?

Co to oznacza? Ano to, że (po raz kolejny) mamy dowód na to, jak bardzo liczy się jakość strony i jej reputacja w oczach Google.

Nie zauważyłem na razie innych wariantów wyświetleń niż wspomniana “parszywa dwunastka” :)  W Narzędziach dla Webmasterów nadal widoczny jest obecnie “obowiązujący schemat”.

Stare linki witryny w Narzędziach dla Webmasterów

Czy ktoś zauważył może w SERPAch inne warianty niż opisana w artykule “dwunastka”? Na chwilę obecną obserwuję wyświetlanie na zmianę starej i nowej wersji linków witryny.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Colin 9 sierpnia 2011, 23:44

  Warto też zauważyć, że gdy strona ma duże sitelinki, nie pojawiają się dodatkowe pełne wpisy z tej samej domeny. Ogranicza to problem zajmowania zbyt wielu miejsc w top 10 przez jeden serwis.

  Seo-Profi 9 sierpnia 2011, 23:57

  Faktycznie – takie rozwiązanie jest chyba lepsze niż oglądanie w TOP10 5 wyników pochodzących od tej samej domeny. Nie dość, że więcej stron “wchodzi”, to jeszcze ta najlepiej widoczna, z linkami, i tak moim zdaniem bardziej się teraz rzuca w oczy i “zachęca” do kliknięcia.
  Jakby też nie patrzeć – zwiększy to szanse wejścia w TOP10 wielu stronom, “wygryzionym” przez “dublety”.

  Rafał Mróz 10 sierpnia 2011, 9:11

  Zauważyłem jeszcze coś innego. To specyficzne TOP1 pojawia się jeżeli wpiszemy pełną domenę (money.pl, http://www.money.pl). Kiedy wpiszemy nazwę własną (money) pojawia się już to o czym mówi GWC (czyli krótkie “sublinki”, bez opisów). Natomiast w przypadku niektórych stron (onet.pl > onet czy wp.pl > wp albo autocentrum.pl > autocentrum) niezależnie od tego czy wpiszemy domenę czy nazwę własną to pojawia nam się właśnie ta rozszerzona forma TOP1, a nie forma z GWC.

  Na podstawie tego wnioskowałbym tak: Gugiel wie, że jeśli ktoś pyta dokładnie o domenę lub zapytaniem jest nazwa własna to rozpoznaje intencje pytającego niejako “rozwijając” wyniki dotyczące jednej domeny. Po co? Moim zdaniem po to, żeby internauta dłużej pozostał na stronie SERP w jej górnej części (above the fold) gdzie jest najwięcej reklam PPC.

  Seo-Profi 10 sierpnia 2011, 9:13

  Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o $$$. Można się domyślić też, że taki TOP1 jest zarezerwowany dla sytuacji, jak pisałeś – kiedy Google ma “pewność”, że wie, o co użytkownikowi chodzi

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii