13 stycznia 2013
Wyszukiwarka Google

blogNiedługo (niby w czerwcu, ale jak wiemy czas bardzo szybko leci…) mój blog zacznie czwarty rok swojego istnienia (kalendarzowy) – pierwszy wpis powstał na początku czerwca 2010 roku. Jak pamiętam miałem wtedy taką wenę, że napisałem w miesiąc około 100 wpisów – chyba nie uda mi się już “pobić” tego wyniku :). Sporo się od początku zmieniło pod kątem graficznym (jest to trzecia wersja graficzna bloga), poza jednym – nadal mam zamiar serwować treści z zakresu SEO, co sprawia mi sporą frajdę, tym bardziej, że proszą mnie o to i moi czytelnicy.

Od pewnego czasu nie wiedziałem, jak sobie poradzić z jednym tematem – mianowicie natrafiałem na sporą ilość dobrych wpisów, których, z prostych przyczyn, nie dało rady poruszyć na łamach bloga. A nie chciałem publikować wpisów o objętości kilku zdań. Od niedawna mam na to sposób – dział “Przeczytane w Sieci”, który jest częścią mojego …. Forum SEO.  Postanowiłem je założyć pod koniec zeszłego roku z kilku przyczyn.

Po pierwsze – jak wyżej. Śledząc różne publikacje online uważam, że nie ma teraz w Polsce miejsca, gdzie będzie można – nie płacąc nic za dostęp – śledzić najciekawsze publikacje w Sieci, zagraniczne – oraz móc o nich dyskutować. Pomijam oczywiście media społecznościowe, czy RSSy. Nadal ciekawsze wpisy będzie komentował i przybliżał we wpisach, ale resztę będę wrzucał na Forum.

Po drugie – pytania od czytelników. Łatwiej będzie odpowiadać mi na nie na Forum – dział “Optymalizacja stron” – niż odpisywać mi emaile. Chodzi o to, aby nie tylko pytający mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy i wsparcia.

Po trzecie – nie ma w Polsce Forum SEO opartego o bloga. Mam zamiar to zmienić :)

Zachęcam swoich stałych czytelników do założenia konta na Forum i do wzięcia udziału w kreowaniu jego wizerunku. Zasady, jakie na nim obowiązują są proste – rozmawiamy na tematy związane z optymalizacją i pozycjonowaniem stron, nie promujemy technik z zakresu SWLe, giełdy linków, xRumer i inne wynalazki – z którymi moi czytelnicy mają potem więcej kłopotów niż korzyści. Są miejsca w Sieci, gdzie można znaleźć informacje na ten temat – moje forum nie będzie do nich się zaliczało. Na chwilę obecną goście mogą zakładać pytania, ale odpowiedzi publikować tylko w swoich wątkach. Aha, pod kątem “wielbicieli sygnaturek” – nie ma ich i nie będzie. Osoby, które mnie znają domyślają się także, że nie będę tolerował takich pyskówek, jak w innych miejscach Sieci – trollom i pyskaczom, podobnie jak to ma miejsce w komentowaniu, mówię stanowcze “nie”.

Z innych nowości – na blogu pojawił się Słownik SEO, który będzie sukcesywnie rozbudowywany o kolejne terminy. Zgodnie z pierwotnym założeniem jest on dedykowany osobom, które SEO znają bardziej mniej niż więcej :)

Rozbudowałem pod koniec 2012 roku także znacząco stronę “Przydatne adresy” Mam nadzieję, że jest on dzięki temu jeszcze bardziej przydatny niż wcześniej. Oczywiście, w razie potrzeby lista adresów będzie sukcesywnie rozwijana/aktualizowana.

Inne zmiany?

  • ulepszona pod kątem wyglądu oraz usability strona wpisu
  • ulepszona pod kątem wyglądu i usability strona główna (jeszcze kilka zmian przede mną, powinienem je wdrożyć w tym tygodniu)
  • dopasowanie strony dla rozdzielczości powyżej 1000px i poniżej 1200px. Po analizie rozdzielczości urządzeń mobilnych oraz ich % udziału w ogólnej ilości odwiedzin nie przewiduję na razie wersji bloga dla rozdzielczości poniżej 1000px. Tak się zastanawiam nad panującym na rynku “parciem” w RWD (responsive web design) – moim zdaniem Polska jeszcze do niego “nie dorosła”. Rok 2012 miał być rokiem mobilnym – a tymczasem, co widać w raporcie, który znajdziecie na forum nawet takie tuzy jak Onet czy Wp mają odwiedziny mobilne na poziomie …. 4-7%, gdzie połowa pochodzi z tabletów, pod które mój blog jest zoptymalizowany. Patrząc się na coraz większe rozdzielczości smartfonów na chwilę obecną uważam, że lepiej skupić się na innych kwestiach.
  • rozpocząłem publikację artykułów w 6 działach, na pierwszy ogień poszedł “Dział prawny” oraz (na dniach) “Ochrona danych osobowych“. Już pierwsza publikacja, opinia prawna na temat depozycjonowania, które jest czynem nieuczciwej konkurencji, wzbudziła spore emocje – zachęcam do zapoznania się z dyskusją, którą miałem okazję toczyć z twórcą e-Weblinka. Jak widać, osoby usiłujące zaszkodzić innym wiedzą, że to, co robią, podpada pod paragraf …
  • wiele innych zmian, większych i mniejszych, wpływających na usability serwisu oraz ułatwiających mi jego zarządzanie i pracę z nim :)

Wnioskując po feedbacku ze strony czytelników widzę, że ich poprzednie sugestie udało się wypełnić praktycznie w 100%. Praktycznie, ponieważ …. koloru rubinowego nie zmienię na niebieski; a sam layout pozostanie “przy życiu” (sorry Paweł :)

24 stycznia o godzinie 15.00 rozpoczyna się nowa edycja konkursu na Bloga Roku 2012. Blog został zgłoszony, mam zamiar, jak rok temu, wejść do TOP10 i poczekać “z pokorą” na nominację do finału. Cel jest ambitny, wiem – o tym, czy uda się go zrealizować zadecyduje juror w mojej kategorii – Artur Kurasiński. O tym zaś, czy wejdę do TOP10 zadecydują głosy moich czytelników. Mam nadzieję, że osoby, które odwiedzają mój serwis mniej lub bardziej regularnie znajdą czas – i ochotę! – aby wysłać jednego SMSa za 1,23 zł. O tym napiszę w stosownym czasie osobny wpis – teraz tylko zwracam na niego uwagę.

Blog jest darmowy, podobnie jak nowy dział, Forum. Mam nadzieję, że pokażecie, że mogę liczyć na Wasze wsparcie w stosownym czasie. Ot, takie małe “dziękuję” za moje … ponad 900 wpisów :)

Ponieważ w tym tygodniu chcę skończyć prace nad blogiem mała prośba na koniec – o Wasze uwagi i sugestie związane z obecnym wyglądem. Wiem, że muszę popracować jeszcze nad przejrzystością strony głównej (lepiej pokazać podział na poszczególne kategorie i podkategorie). Ale jeżeli jest jeszcze coś, o czym mi nie napisaliście, a Was “męczy/traci” – zróbcie to teraz – “ostrzegam”, że przez co najmniej pół roku mam zamiar nie wracać do “grzebania w kodzie” bloga :)

Sebastian

Dowiedz się, jak pozyskiwać więcej klientów z Google poprzez swoją stronę.

Zapisz się na newsletter

Na start otrzymasz aż cztery ebooki, dzięki którym dowiesz się:

1) Dlaczego strona może być niewidoczna w Google?
2) Jak wybrać firmę SEO?
3) O co musisz zapytać firmę SEO?
4) Jakie błędy popełniają klienci firm SEO?

OPINIE I KOMENTARZE

Mati 13 stycznia 2013, 17:25

Oooo!! Czasami jak coś w RSS zainteresowało wbiłem tutaj na chwilę a tu proszę, Forum :) Dobrze, dłuższe dyskusję lepiej się będzie czytało w stylu forum niż w stylu typowym dla komentarzy..

“Po pierwsze” i “Po drugie” zrozumiałe, trzeba odłączyć forum od respiratora ale tego: “nie ma w Polsce Forum SEO opartego o bloga. Mam zamiar to zmienić” nie czaję? Chodzi, że nikt do tej pory nie podpiął fora do bloga na WordPressie, nie wykorzystał Simple:Press jako silnika forum czy może, że nikt nie próbował wkomponować forum w layout bloga? :P

Sebastian Miśniakiewicz 13 stycznia 2013, 17:36

@Mati – nie znam polskiego bloga SEO z opcją forum :) – bo przecież sam simple press ma się całkiem dobrze
Przy czym – dla mnie forum jest wsparciem, sposobem na ciekawsze dyskusje, możłiwością wrzucania zajawek do ciekawych artykułów – a i liczę, że inni też do tego w taki sposób podejdą :)

Mati 14 stycznia 2013, 7:33

Tak jak napisałem, preferuje zdecydowanie forum w dłuższych dyskusjach. Dla mnie to czytelniejsza forma no i łatwiejsza w nawigacji :)

SemLAB 14 stycznia 2013, 0:39

Wystarczy wejść na SprawnyMarketing.pl :)

Sebastian Miśniakiewicz 14 stycznia 2013, 0:50

Możesz rozwinąć?

Mati 14 stycznia 2013, 7:32

Pewnie chodzi o to: treść komentarza… forum.maxroy.com na które przekierowuje SprawnyMarketing :)

Mati 14 stycznia 2013, 7:36

Przy okazji “treść komentarza…” nie znika (Google Chrome 24) i za każdym razem trzeba kasować ten napis, tak tak wiem, że drobnostka to tylko ;)

@Sebastian nie myślałeś może o podpięciu logowania do komentarzy via social media lub podpięcia tutaj Disqusa?

Sebastian Miśniakiewicz 14 stycznia 2013, 10:07

Mati,
mam ten “komentarz” na liście to do – dzięki za przypomnienie :)
O logowaniu via sociale myślałem – Discqus nie…

Mati 14 stycznia 2013, 18:29

Cofam pytanie.

Przyćmiło mnie lekko, a przecież logując się na forum mogę pykać komentarze na blogu bez wystukiwania nicka i maila :]

W takim razie zamiast pytania, sugestia: formularz gdzieś z boku/na dole lub link do zalogowania/zarejestrowania pod formularzem z komentarzami co by nie trzeba było wpierw udać się na forum a później na dany wpis na blogu :)

Mati 14 stycznia 2013, 18:30

Sugestia nr2: było by miło, gdyby zalogowani mogli edytować swoje komentarze :D

Sebastian Miśniakiewicz 14 stycznia 2013, 19:18

Mogą, dopóki nie ma dalszej odpowiedzi :)

Sebastian Jakubiec 14 stycznia 2013, 8:33

Chodzi pewnie o to, że Sprawny miał podpięte forum pod stronę. Też myślałem kiedyś nad forum, jednak chyba nie ten moment w branży – co widać po różnych próbach PiO, SM czy forum MaxRoyow – choć kto wie, trzymam kciuki ;)

Sebastian Miśniakiewicz 14 stycznia 2013, 10:08

Moje ma być inne – ale, pewnie powiesz, że każdy tak mówi :)
PiO – co masz na myśli?
SM a MaxRoy – to chyba to samo?

Sebastian Jakubiec 14 stycznia 2013, 12:43

Sebastian, trzymam kciuki, żeby było takie jak sobie założyłeś :)

Również odczuwałem cały zeszły rok, że brakuje – forum które było by dla ludzi – coś co ma stanowić merotoryczne źródło wiedzy i pomocy dla laików. Nawet zalążki takiego projektu leżą gdzieś na dysku, bo miałem plan startu – jednak wiedząc, że wymaga to sporo pracy – projekt uzyskał dłuższe wakacje. ;)

SM a MR to to samo, choć trochę co innego – Sprawny prowadził darmowe forum, ale zrezygnował z niego na rzecz MaxRoyowego płatnego tworu.

PiO – mam na myśli trochę zastój tego forum w około burzliwych dyskusji generowanych przez garstkę użytkowników, dywagacji Seowców z seowcami. Mam wrażenie, że gdzieś uciekła idea pomagania laikom na rzecz środowiska Seowców. Z drugiej strony to dobrze, że jest miejsce na dyskusję ludzi SEO.

Sebastian Miśniakiewicz 14 stycznia 2013, 12:48

Ja od dawna uważam, że nie ma w Polsce forum SEO dla zwykłych osób – klientów, pasjonatów. Są fora dla branżowców – z bardziej białej czy bardziej ciemnej “strony mocy”.
Forum Google się wyróżnia na pewno jakością podejścia do problemu zwykłych osób, ale … uważam, że i tam za bardzo czasem jest parcie na autopromocję.
Moje forum jest nakierowane nie na autopromocję, ale na osopby, dla których SEO to często magia, osób, które boją się o coś zapytać na normalnym forum, bo boją się, że zostana wyświane “przez wyjadaczy” – albo powinienem napisać “pieniaczy”. Wiem o tym, bo nie tak dawno “testowałem” pod tym kątem PiO – uważam, ze założyciel za bardzo pozostawił to forum samopas, a moderatorzy utrzymują status quo – bo … tak wygodniej?
Forum, które założyłem ma być też uzuspełnieniem bloga i miejscem na dyskusje, których niekiedy/często nie dało się prowadzić pod konkretnymi wpisami.
No i mogę w końcu “spamować” informacjami o ciekawych wpisach w jednym miejscu.
Reszta wyjdzie w praniu :) – mam zamiar “wytrwać” – dzięki za wsparcie :)

dave84 14 stycznia 2013, 9:59

Sprawny ma forum od dawna, pewnie o to mu chodziło.

upload 30 stycznia 2013, 10:57

Żadko czytam blogi, ale, jednak, jednakże, lecz ten przypadł mi do gustu, jaku, pociągu. Masz autorze to coś!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii