Wyszukiwarka Google
13 stycznia 2013

blogNiedługo (niby w czerwcu, ale jak wiemy czas bardzo szybko leci…) mój blog zacznie czwarty rok swojego istnienia (kalendarzowy) – pierwszy wpis powstał na początku czerwca 2010 roku. Jak pamiętam miałem wtedy taką wenę, że napisałem w miesiąc około 100 wpisów – chyba nie uda mi się już „pobić” tego wyniku :). Sporo się od początku zmieniło pod kątem graficznym (jest to trzecia wersja graficzna bloga), poza jednym – nadal mam zamiar serwować treści z zakresu SEO, co sprawia mi sporą frajdę, tym bardziej, że proszą mnie o to i moi czytelnicy.

Od pewnego czasu nie wiedziałem, jak sobie poradzić z jednym tematem – mianowicie natrafiałem na sporą ilość dobrych wpisów, których, z prostych przyczyn, nie dało rady poruszyć na łamach bloga. A nie chciałem publikować wpisów o objętości kilku zdań. Od niedawna mam na to sposób – dział „Przeczytane w Sieci”, który jest częścią mojego …. Forum SEO.  Postanowiłem je założyć pod koniec zeszłego roku z kilku przyczyn.

Po pierwsze – jak wyżej. Śledząc różne publikacje online uważam, że nie ma teraz w Polsce miejsca, gdzie będzie można – nie płacąc nic za dostęp – śledzić najciekawsze publikacje w Sieci, zagraniczne – oraz móc o nich dyskutować. Pomijam oczywiście media społecznościowe, czy RSSy. Nadal ciekawsze wpisy będzie komentował i przybliżał we wpisach, ale resztę będę wrzucał na Forum.

Po drugie – pytania od czytelników. Łatwiej będzie odpowiadać mi na nie na Forum – dział „Optymalizacja stron” – niż odpisywać mi emaile. Chodzi o to, aby nie tylko pytający mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy i wsparcia.

Po trzecie – nie ma w Polsce Forum SEO opartego o bloga. Mam zamiar to zmienić :)

Zachęcam swoich stałych czytelników do założenia konta na Forum i do wzięcia udziału w kreowaniu jego wizerunku. Zasady, jakie na nim obowiązują są proste – rozmawiamy na tematy związane z optymalizacją i pozycjonowaniem stron, nie promujemy technik z zakresu SWLe, giełdy linków, xRumer i inne wynalazki – z którymi moi czytelnicy mają potem więcej kłopotów niż korzyści. Są miejsca w Sieci, gdzie można znaleźć informacje na ten temat – moje forum nie będzie do nich się zaliczało. Na chwilę obecną goście mogą zakładać pytania, ale odpowiedzi publikować tylko w swoich wątkach. Aha, pod kątem „wielbicieli sygnaturek” – nie ma ich i nie będzie. Osoby, które mnie znają domyślają się także, że nie będę tolerował takich pyskówek, jak w innych miejscach Sieci – trollom i pyskaczom, podobnie jak to ma miejsce w komentowaniu, mówię stanowcze „nie”.

Z innych nowości – na blogu pojawił się Słownik SEO, który będzie sukcesywnie rozbudowywany o kolejne terminy. Zgodnie z pierwotnym założeniem jest on dedykowany osobom, które SEO znają bardziej mniej niż więcej :)

Rozbudowałem pod koniec 2012 roku także znacząco stronę „Przydatne adresy” Mam nadzieję, że jest on dzięki temu jeszcze bardziej przydatny niż wcześniej. Oczywiście, w razie potrzeby lista adresów będzie sukcesywnie rozwijana/aktualizowana.

Inne zmiany?

  • ulepszona pod kątem wyglądu oraz usability strona wpisu
  • ulepszona pod kątem wyglądu i usability strona główna (jeszcze kilka zmian przede mną, powinienem je wdrożyć w tym tygodniu)
  • dopasowanie strony dla rozdzielczości powyżej 1000px i poniżej 1200px. Po analizie rozdzielczości urządzeń mobilnych oraz ich % udziału w ogólnej ilości odwiedzin nie przewiduję na razie wersji bloga dla rozdzielczości poniżej 1000px. Tak się zastanawiam nad panującym na rynku „parciem” w RWD (responsive web design) – moim zdaniem Polska jeszcze do niego „nie dorosła”. Rok 2012 miał być rokiem mobilnym – a tymczasem, co widać w raporcie, który znajdziecie na forum nawet takie tuzy jak Onet czy Wp mają odwiedziny mobilne na poziomie …. 4-7%, gdzie połowa pochodzi z tabletów, pod które mój blog jest zoptymalizowany. Patrząc się na coraz większe rozdzielczości smartfonów na chwilę obecną uważam, że lepiej skupić się na innych kwestiach.
  • rozpocząłem publikację artykułów w 6 działach, na pierwszy ogień poszedł „Dział prawny” oraz (na dniach) „Ochrona danych osobowych„. Już pierwsza publikacja, opinia prawna na temat depozycjonowania, które jest czynem nieuczciwej konkurencji, wzbudziła spore emocje – zachęcam do zapoznania się z dyskusją, którą miałem okazję toczyć z twórcą e-Weblinka. Jak widać, osoby usiłujące zaszkodzić innym wiedzą, że to, co robią, podpada pod paragraf …
  • wiele innych zmian, większych i mniejszych, wpływających na usability serwisu oraz ułatwiających mi jego zarządzanie i pracę z nim :)

Wnioskując po feedbacku ze strony czytelników widzę, że ich poprzednie sugestie udało się wypełnić praktycznie w 100%. Praktycznie, ponieważ …. koloru rubinowego nie zmienię na niebieski; a sam layout pozostanie „przy życiu” (sorry Paweł :)

24 stycznia o godzinie 15.00 rozpoczyna się nowa edycja konkursu na Bloga Roku 2012. Blog został zgłoszony, mam zamiar, jak rok temu, wejść do TOP10 i poczekać „z pokorą” na nominację do finału. Cel jest ambitny, wiem – o tym, czy uda się go zrealizować zadecyduje juror w mojej kategorii – Artur Kurasiński. O tym zaś, czy wejdę do TOP10 zadecydują głosy moich czytelników. Mam nadzieję, że osoby, które odwiedzają mój serwis mniej lub bardziej regularnie znajdą czas – i ochotę! – aby wysłać jednego SMSa za 1,23 zł. O tym napiszę w stosownym czasie osobny wpis – teraz tylko zwracam na niego uwagę.

Blog jest darmowy, podobnie jak nowy dział, Forum. Mam nadzieję, że pokażecie, że mogę liczyć na Wasze wsparcie w stosownym czasie. Ot, takie małe „dziękuję” za moje … ponad 900 wpisów :)

Ponieważ w tym tygodniu chcę skończyć prace nad blogiem mała prośba na koniec – o Wasze uwagi i sugestie związane z obecnym wyglądem. Wiem, że muszę popracować jeszcze nad przejrzystością strony głównej (lepiej pokazać podział na poszczególne kategorie i podkategorie). Ale jeżeli jest jeszcze coś, o czym mi nie napisaliście, a Was „męczy/traci” – zróbcie to teraz – „ostrzegam”, że przez co najmniej pół roku mam zamiar nie wracać do „grzebania w kodzie” bloga :)

Sebastian

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

Mati 13 stycznia 2013, 17:25

Oooo!! Czasami jak coś w RSS zainteresowało wbiłem tutaj na chwilę a tu proszę, Forum :) Dobrze, dłuższe dyskusję lepiej się będzie czytało w stylu forum niż w stylu typowym dla komentarzy..

„Po pierwsze” i „Po drugie” zrozumiałe, trzeba odłączyć forum od respiratora ale tego: „nie ma w Polsce Forum SEO opartego o bloga. Mam zamiar to zmienić” nie czaję? Chodzi, że nikt do tej pory nie podpiął fora do bloga na WordPressie, nie wykorzystał Simple:Press jako silnika forum czy może, że nikt nie próbował wkomponować forum w layout bloga? :P

Sebastian Miśniakiewicz 13 stycznia 2013, 17:36

@Mati – nie znam polskiego bloga SEO z opcją forum :) – bo przecież sam simple press ma się całkiem dobrze
Przy czym – dla mnie forum jest wsparciem, sposobem na ciekawsze dyskusje, możłiwością wrzucania zajawek do ciekawych artykułów – a i liczę, że inni też do tego w taki sposób podejdą :)

Mati 14 stycznia 2013, 7:33

Tak jak napisałem, preferuje zdecydowanie forum w dłuższych dyskusjach. Dla mnie to czytelniejsza forma no i łatwiejsza w nawigacji :)

SemLAB 14 stycznia 2013, 0:39

Wystarczy wejść na SprawnyMarketing.pl :)

Sebastian Miśniakiewicz 14 stycznia 2013, 0:50

Możesz rozwinąć?

Mati 14 stycznia 2013, 7:32

Pewnie chodzi o to: treść komentarza… forum.maxroy.com na które przekierowuje SprawnyMarketing :)

Mati 14 stycznia 2013, 7:36

Przy okazji „treść komentarza…” nie znika (Google Chrome 24) i za każdym razem trzeba kasować ten napis, tak tak wiem, że drobnostka to tylko ;)

@Sebastian nie myślałeś może o podpięciu logowania do komentarzy via social media lub podpięcia tutaj Disqusa?

Sebastian Miśniakiewicz 14 stycznia 2013, 10:07

Mati,
mam ten „komentarz” na liście to do – dzięki za przypomnienie :)
O logowaniu via sociale myślałem – Discqus nie…

Mati 14 stycznia 2013, 18:29

Cofam pytanie.

Przyćmiło mnie lekko, a przecież logując się na forum mogę pykać komentarze na blogu bez wystukiwania nicka i maila :]

W takim razie zamiast pytania, sugestia: formularz gdzieś z boku/na dole lub link do zalogowania/zarejestrowania pod formularzem z komentarzami co by nie trzeba było wpierw udać się na forum a później na dany wpis na blogu :)

Mati 14 stycznia 2013, 18:30

Sugestia nr2: było by miło, gdyby zalogowani mogli edytować swoje komentarze :D

Sebastian Miśniakiewicz 14 stycznia 2013, 19:18

Mogą, dopóki nie ma dalszej odpowiedzi :)

Sebastian Jakubiec 14 stycznia 2013, 8:33

Chodzi pewnie o to, że Sprawny miał podpięte forum pod stronę. Też myślałem kiedyś nad forum, jednak chyba nie ten moment w branży – co widać po różnych próbach PiO, SM czy forum MaxRoyow – choć kto wie, trzymam kciuki ;)

Sebastian Miśniakiewicz 14 stycznia 2013, 10:08

Moje ma być inne – ale, pewnie powiesz, że każdy tak mówi :)
PiO – co masz na myśli?
SM a MaxRoy – to chyba to samo?

Sebastian Jakubiec 14 stycznia 2013, 12:43

Sebastian, trzymam kciuki, żeby było takie jak sobie założyłeś :)

Również odczuwałem cały zeszły rok, że brakuje – forum które było by dla ludzi – coś co ma stanowić merotoryczne źródło wiedzy i pomocy dla laików. Nawet zalążki takiego projektu leżą gdzieś na dysku, bo miałem plan startu – jednak wiedząc, że wymaga to sporo pracy – projekt uzyskał dłuższe wakacje. ;)

SM a MR to to samo, choć trochę co innego – Sprawny prowadził darmowe forum, ale zrezygnował z niego na rzecz MaxRoyowego płatnego tworu.

PiO – mam na myśli trochę zastój tego forum w około burzliwych dyskusji generowanych przez garstkę użytkowników, dywagacji Seowców z seowcami. Mam wrażenie, że gdzieś uciekła idea pomagania laikom na rzecz środowiska Seowców. Z drugiej strony to dobrze, że jest miejsce na dyskusję ludzi SEO.

Sebastian Miśniakiewicz 14 stycznia 2013, 12:48

Ja od dawna uważam, że nie ma w Polsce forum SEO dla zwykłych osób – klientów, pasjonatów. Są fora dla branżowców – z bardziej białej czy bardziej ciemnej „strony mocy”.
Forum Google się wyróżnia na pewno jakością podejścia do problemu zwykłych osób, ale … uważam, że i tam za bardzo czasem jest parcie na autopromocję.
Moje forum jest nakierowane nie na autopromocję, ale na osopby, dla których SEO to często magia, osób, które boją się o coś zapytać na normalnym forum, bo boją się, że zostana wyświane „przez wyjadaczy” – albo powinienem napisać „pieniaczy”. Wiem o tym, bo nie tak dawno „testowałem” pod tym kątem PiO – uważam, ze założyciel za bardzo pozostawił to forum samopas, a moderatorzy utrzymują status quo – bo … tak wygodniej?
Forum, które założyłem ma być też uzuspełnieniem bloga i miejscem na dyskusje, których niekiedy/często nie dało się prowadzić pod konkretnymi wpisami.
No i mogę w końcu „spamować” informacjami o ciekawych wpisach w jednym miejscu.
Reszta wyjdzie w praniu :) – mam zamiar „wytrwać” – dzięki za wsparcie :)

dave84 14 stycznia 2013, 9:59

Sprawny ma forum od dawna, pewnie o to mu chodziło.

upload 30 stycznia 2013, 10:57

Żadko czytam blogi, ale, jednak, jednakże, lecz ten przypadł mi do gustu, jaku, pociągu. Masz autorze to coś!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii