29 maja 2012 | Aktualizacja: 29 czerwca 2018
Branża SEO

Przyznam, że jeden z dzisiejszych wątków na Forum Pomocy Google dla Webmasterów jest bardzo ciekawy. Po raz pierwszy spotkałem się z jawnym potwierdzeniem firmy oferującej swoje usługi, że linki w stopce – nieusuwalne!! – służą pozycjonowaniu swoich serwisów :)

Użytkownik mori39 zauważał bowiem, że

Wydaje mi się, że to jest conajmniej nie w porządku, ponieważ za pomocą tej techniki, home.pl pozyskuje linki z tysięcy domen które automatycznie mają doklejaną taką stopkę.
Samo podzielenie tekstu “sklep internetowy Click Shop” na dwa fragmenty, jest ewidentnym zabiegiem seo mającym dostarczyć home dużą ilość linków na pierwszy fragment, jako trudniejszą do “pozycjonowania” frazę.
Jeśli linki te są dodawane w celach opisanych w regulaminie, home.pl powinno dodać tam nofollow i nie wykorzystywać trików z osobnym linkowaniem “sklep internetowy”.
Sprawa przypomina problemy wpmu.org które przy ostatniej aktualizacji google straciło masę ruchu, ponieważ google zdewaluował ich linki załączane w stopce darmowych skórek do WP.
W mojej opinii google powinno się tym zająć bo zachowanie, z punktu widzenia klienta, jest kompletnie nie fair. Nie ma żadnej możliwości z poziomu panelu sklepu, usunięcia tych linków.

W kontekście słów Matta z niedawna, gdzie zalecane jest linkowanie do swoich serwisów mniej anchorami, bardziej nazwami, rzeczywiście takie “wykorzystywanie Klientów” nie jest zgodne z tym, co mówią specjaliści SEO firmy Home.pl

 

Linki SEO w serwisach Home.pl

 

Nieinwazyjne? W takiej ilości? Nie zgodziłbym się.

Bardzo często spotyka się, że providerzy, graficy, webmasterzy oznaczają swoje strony linkiem prowadzącym do ich serwisu firmowego. Moim zdaniem jest to OK. Użycie jednak strony Klienta do pozycjonowania kilku serwisów uważam za małe przegięcie. Stawia to dużych graczy niekiedy w sytuacji braku konieczności robienia czegokolwiek, aby wbić się wysoko pod daną frazę.

Nie tak dawno pisałem, że Google wzięło znowu ostatnio (po raz pierwszy kilka lat temu) “autorskie linki w stopkach templatek na WordPressa. W skrócie, jeżeli ktoś nie chce czytać wpisu – osoba kupowała sobie miejsce w stopce a autor umieszczał tam link – który osobie postronnej wydawał się być linkiem do strony autora, ale w rzeczywistości był linkiem kupionym. No i niektórzy twórcy skórek dostali wiadomość od Google, że wpadli w filtr i muszą pousuwać te linki.

Ciekawy jestem, czy w wątku pojawi się zdanie Guglarza :) – zapraszam do śledzenia dyskusji na Forum Google.

Gdyby Google coś zrobiło w tej kwestii czekałoby nas znowu małe trzęsienie ziemi – ze skutkiem chyba większym niż Pingwin…

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Wurzi 29 maja 2012, 17:06

  Cześć, możesz mi wyjaśnić jak według ciebie wygląda linkowanie na nazwy a nie anchory wygląda? Czy chodzi o nazwę w domenie? np domena (nie moja dla przykładu)
  -kredyt.pl

  To mam linkowac:
  kredyt
  kredyt.pl
  kredytpl

  Czy inaczej?

  Seo-Profi 29 maja 2012, 17:20

  Masz serwisy

  A – a.pl
  B – b.pl

  Oba o kredytach :)

  Jak sąTwoje i podlinkujesz je między sobą – z użyciem serwisu C – c.pl – to linki z anchorami A, B oraz C lub a.pl, b.pl oraz c.pl są mniej “niebezpieczne” niż “kredyty”, “kredyty hipoteczne”, “kredyty mieszkaniowe”.

  imb 30 maja 2012, 7:06

  Ponoć najczęstszym anchorem wg Google jest (albo powinna być) nazwa firmy, kolejno – jej produktu. Jednak anchor powinien mówić o tym, do czego prowadzi. Dodatkowo, link autorski nie może być na stronie widziany negatywnie, choć powinien dać się usunąć. Jednak wszystko zależy od tego, co zawiera licencja produktu, z którego chcemy skorzystać.

  To podobnie jak np. z komentarzami na blogach – chcę coś skomentować, ale nie chcę wpisywać emaila, ponieważ w wielu przypadkach sami tworzymy bazy dla spamu.

  Mati 30 maja 2012, 7:17

  Tak to już jest z takimi platformami :] Ale fakt, że z 4 linkami to lekkie przegięcie. Ok link do sklepu i głównej home, ale ‘sklep internetowy’ (link), nazwa platformy (link + strong), hosting (link), home.pl (link + strong) no bez jaj :P Na którymś blogu seo był wycinek z regulaminu tej platformy sklepowej i właściwie, mogą klienci się pluć, ale zgodzili się na to :PP

  Grażyna 30 maja 2012, 7:58

  Jest więcej takich firm – np. http://www.alsen.pl/ jest na bazie skryptu sklepu, gdzie można modyfikować layout tylko ze specjalnego panelu i nie ma dostępu do źródeł (sklep w modelu SaaS), a w źródle widać linki do Internet Designers oraz Contium (na tym skrypcie chodzi całkiem sporo sklepów). To niestety dość popularna praktyka. Żeby choć jawnie dali takie linki albo o tym uprzedzali…

  shpyo 8 czerwca 2012, 7:38
  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii