17 maja 2018 | Aktualizacja: 12 października 2019
Search Console

Jeszcze kilka lat temu komunikaty przesyłane za pośrednictwem ówczesnych Narzędzi Google dla Webmasterów (wcześniejsza nazwa Search Console) sprowadzały się praktycznie tylko do informowania o karach nakładanych za witrynę za złamanie regulaminu wyszukiwarki. Później nadeszła zmiana i Google zaczęło nie tylko straszyć, ale też i coraz częściej ostrzegać o zauważonych błędach (w konstrukcji strony, problemach z indeksowaniem itp.), aby właściciel witryny mógł, usuwając zauważone błędy, zwiększyć widoczność swojej strony w wyszukiwarce.

Dzisiaj przyzwyczailiśmy się już do tego, że jesteśmy informowani z dużą częstotliwością o stanie zdrowia witryn zweryfikowanych w Search Console. I wszystko byłoby OK, gdyby nie to, że …. system czasami się myli.

Do tej pory najczęstsze błędne komunikaty, wysyłane za pośrednictwem Search Console, wynikały (jak sięgam pamięcią wstecz) przede wszystkim z “pomylenia WordPressa z Joomlą” (w kontekście ostrzeganie webmastera o posiadaniu starej, podatnej na włamanie hakerów, wersji wspomnianych CMSów). Na początku 2018 roku byliśmy z kolei często mylnie informowani o problemach z indeksacją.

Dzisiaj dla jednej witryny dostałem komunikat związany z ostrzeżeniem o nieprawidłowym umieszczenie atrybutu hreflang w witrynie

Wykryliśmy, że tag rel-alternate-hreflang jest nieprawidłowo umieszczony na niektórych stronach w Twojej witrynie. Wygląda na to, że problem jest związany z nieprawidłowym kodem języka i kraju lub nieprawidłowymi linkami dwukierunkowymi (jeśli strona A odsyła do strony B z wykorzystaniem atrybutu hreflang, strona B musi również odsyłać powrotnie do strony A). Atrybuty hreflang służą Google do udostępniania właściwych adresów URL według języka lub regionu użytkownika w wynikach wyszukiwania.

Po sprawdzeniu okazało się, że tag zamieszczony jest poprawnie, a zarówno polska, jak i angielska wersja językowa, kierują zarówno do siebie, jak i do drugiej wersji językowej.

Jak widać do komunikatów przesyłanych przez Google należy podchodzić “z głową” – Google system jak każdy inny, nie jest nieomylny w 100%, też czasem się myli.

Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista SEO

Osoby zainteresowane szerzej tematyką kierowania międzynarodowego zapraszam na stronę Pomocy Google, gdzie opisano zastosowanie tagu rel-alternate-hreflang.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii