Search Console

Nieprawidłowe dane strukturalne mogą spowodować usunięcie fragmentów rozszerzonych witryny

Co się stanie, jeżeli spróbujemy w danych strukturalnych dodać za dużo informacji, w  dodatku nie związanych z tym, co jest przedstawione na stronie?

Z reguły ryzykujemy głównie tym, że Google usunie nam snippety z wyników wyszukiwania – tak się np. dzieje, gdy spróbujemy pomóc w ocenianiu wpisów, robiąc to „systemowo”. Mimo, że będziemy z automatu, korzystając z programu zaimplementowanego w serwisie, oceniać dziennie małą partię wpisów (grubo poniżej jednego procenta!) to i tak Google bardzo szybko to zauważy i za karę usunąć gwiazdki z SERPów – nie dla tych wpisów już jednak, ale dla całego serwisu.

W skrajnej sytuacji możemy dostać  ręczny filtr, przez co kara będzie odczuwalna znacznie bardziej dotkliwie. I taka właśnie sytuacja spotkała jedną stronę.

Przyczyna nałożenia filtra przez złą implementację schema.org

Serwis posiadała dane strukturalne dotyczące informacji o firmie – w schema.org znajdującego się w dziale LocalBusiness – dla wszystkich stron w obrębie serwisu. Pewnego dnia Google w Search Console w sekcji Działania Ręczne wyświetliło taką oto informację

Ta strona może nie osiągać dobrych pozycji w wynikach wyszukiwania Google, ponieważ prawdopodobnie narusza Wskazówki Google dla webmasterów.

dodatkowo wysyłając emaila systemowego:

Spamerskie dane strukturalne zasobów domeny mogą być wykluczone z wyników wyszukiwania

Wykryliśmy, że znaczniki strukturalne na niektórych Twoich stronach naruszają nasze wskazówki dotyczące danych strukturalnych. Dbamy o wysoką jakość wyników wyszukiwania, dlatego wyświetlamy je w wersji rozszerzonej tylko wtedy, gdy znaczniki są zgodne z naszymi wskazówkami dotyczącymi jakości. Takie ręczne działania zastosowaliśmy wobec witryny XXXXX . Możesz poprawić znaczniki i poprosić o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia. Jeśli uznamy, że znaczniki na stronach są zgodne z naszymi wskazówkami, cofniemy podjęte ręczne działania.

Po wejściu w Search Console w sekcji Działania Ręczne znajdziemy następujący komunikat

Spamerska struktura znaczników

Wygląda na to, że znaczniki na niektórych stronach witryny korzystają z takich technik, jak oznaczanie treści niewidocznych dla użytkowników oraz oznaczanie treści nieistotnych bądź wprowadzających w błąd oraz z innych form manipulacji, które naruszają wskazówki Google dotyczące oznaczania spamerskich danych strukturalnych

Jak usunąć taki filtr ?

Rozwiązanie jest, jak w każdej sytuacji, „proste” – należy przeanalizować serwis, poprawić użycie danych strukturalnych, a następnie napisać prośbę do Google o ponowne rozpatrzenie i … czekać na zdjęcie kary ze strony.

I tak też zrobiono.

Czy łatwo jest usunąć filtr

Tak, ale nie zawsze – czasem jedna strona w obrębie witryny może okazać się przysłowiowym hamulcem – i z taką sytuacją mieliśmy i tutaj do czynienia 

Sprawa wydawała się prosta – już po chwili znaleziono „winowajcę” – analizowana strona posiadała zaimplementowane w obrębie całego serwisu dane strukturalne dla lokalnych biznesów (LocalBusiness).

Poprawiono problem, usuwając znaczniki, i zgłoszono stronę do ponownego rozpatrzenia.

Po paru dniach przyszła odmowa – a zatem coś jeszcze w serwisie musiało łamać Wskazówki.

Analizując w kolejnym kroku niestandardowe strony okazało się, że na jednej z nich była zaimplementowana ocena (AggregateRating) – w sposób, który nie tylko nie pokazywał jej na stronie, a co za tym idzie nie pozwalał na głosowanie.

Napisałem kolejną prośbę o ponowne rozpatrzenie – i dzisiaj przyszła odpowiedź

Mamy dobre wiadomości. Twoja prośba o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia została zaakceptowana i wycofaliśmy wszelkie ręczne działania podjęte w odniesieniu do Twojej witryny. Pamiętaj, że wycofanie ręcznego działania nie gwarantuje poprawy pozycji Twojej witryny w rankingu.

Wnioski

Osoby, która mają problem z usunięciem ręcznych filtrów Google często „w swojej obronie” piszą, że Google „się czepia” – a tymczasem z reguły zawsze okazuje się, że pominięto jakiś drobiazg, który jest przysłowiową kulą u nogi.

W opisanym we wpisie przypadku była nią jedna strona.

GD Star Rating
loading...
Nieprawidłowe dane strukturalne mogą spowodować usunięcie fragmentów rozszerzonych witryny, Nieprawidłowe dane strukturalne mogą spowodować usunięcie fragmentów rozszerzonych witryny, 7.2 out of 10 based on 5 ratings Nieprawidłowe dane strukturalne mogą spowodować usunięcie fragmentów rozszerzonych witryny
napisał/a 1322 artykułów na rzecz Bloga SEO

Działaniami z zakresu SEO zajmuję się nieprzerwanie od 2008 roku - swoje usługi świadczę w Polsce oraz na rynkach anglo- i niemieckojęzycznych. W 2010 roku roku założyłem pierwszego bloga SEO (na którym mam przyjemność Ciebie gościć) skierowanego stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam zmiany w algorytmie oraz publikuję wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google. Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC.

Opinie i Komentarze

5k18a 4 lutego 2017, 19:45

Ciekawy wpis. Mam pytanie w związku z tym. Moja strona w stopce ma adres firmy, który jest widoczny i jest opisany znacznikami. Stopka oczywiście jest wyświetlana na każdej podstronie. Czy coś takiego jest akceptowane przez Google?

Sebastian Miśniakiewicz 9 lutego 2017, 21:18

Moim zdaniem nie

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz inne wpisy z tej kategorii