Search Console
2 lutego 2017

Co się stanie, jeżeli spróbujemy w danych strukturalnych dodać za dużo informacji, w  dodatku nie związanych z tym, co jest przedstawione na stronie?

Z reguły ryzykujemy głównie tym, że Google usunie nam snippety z wyników wyszukiwania – tak się np. dzieje, gdy spróbujemy pomóc w ocenianiu wpisów, robiąc to „systemowo”. Mimo, że będziemy z automatu, korzystając z programu zaimplementowanego w serwisie, oceniać dziennie małą partię wpisów (grubo poniżej jednego procenta!) to i tak Google bardzo szybko to zauważy i za karę usunąć gwiazdki z SERPów – nie dla tych wpisów już jednak, ale dla całego serwisu.

W skrajnej sytuacji możemy dostać  ręczny filtr, przez co kara będzie odczuwalna znacznie bardziej dotkliwie. I taka właśnie sytuacja spotkała jedną stronę.

Przyczyna nałożenia filtra przez złą implementację schema.org

Serwis posiadała dane strukturalne dotyczące informacji o firmie – w schema.org znajdującego się w dziale LocalBusiness – dla wszystkich stron w obrębie serwisu. Pewnego dnia Google w Search Console w sekcji Działania Ręczne wyświetliło taką oto informację

Ta strona może nie osiągać dobrych pozycji w wynikach wyszukiwania Google, ponieważ prawdopodobnie narusza Wskazówki Google dla webmasterów.

dodatkowo wysyłając emaila systemowego:

Spamerskie dane strukturalne zasobów domeny mogą być wykluczone z wyników wyszukiwania

Wykryliśmy, że znaczniki strukturalne na niektórych Twoich stronach naruszają nasze wskazówki dotyczące danych strukturalnych. Dbamy o wysoką jakość wyników wyszukiwania, dlatego wyświetlamy je w wersji rozszerzonej tylko wtedy, gdy znaczniki są zgodne z naszymi wskazówkami dotyczącymi jakości. Takie ręczne działania zastosowaliśmy wobec witryny XXXXX . Możesz poprawić znaczniki i poprosić o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia. Jeśli uznamy, że znaczniki na stronach są zgodne z naszymi wskazówkami, cofniemy podjęte ręczne działania.

Po wejściu w Search Console w sekcji Działania Ręczne znajdziemy następujący komunikat

Spamerska struktura znaczników

Wygląda na to, że znaczniki na niektórych stronach witryny korzystają z takich technik, jak oznaczanie treści niewidocznych dla użytkowników oraz oznaczanie treści nieistotnych bądź wprowadzających w błąd oraz z innych form manipulacji, które naruszają wskazówki Google dotyczące oznaczania spamerskich danych strukturalnych

Jak usunąć taki filtr ?

Rozwiązanie jest, jak w każdej sytuacji, „proste” – należy przeanalizować serwis, poprawić użycie danych strukturalnych, a następnie napisać prośbę do Google o ponowne rozpatrzenie i … czekać na zdjęcie kary ze strony.

I tak też zrobiono.

Czy łatwo jest usunąć filtr

Tak, ale nie zawsze – czasem jedna strona w obrębie witryny może okazać się przysłowiowym hamulcem – i z taką sytuacją mieliśmy i tutaj do czynienia 

Sprawa wydawała się prosta – już po chwili znaleziono „winowajcę” – analizowana strona posiadała zaimplementowane w obrębie całego serwisu dane strukturalne dla lokalnych biznesów (LocalBusiness).

Poprawiono problem, usuwając znaczniki, i zgłoszono stronę do ponownego rozpatrzenia.

Po paru dniach przyszła odmowa – a zatem coś jeszcze w serwisie musiało łamać Wskazówki.

Analizując w kolejnym kroku niestandardowe strony okazało się, że na jednej z nich była zaimplementowana ocena (AggregateRating) – w sposób, który nie tylko nie pokazywał jej na stronie, a co za tym idzie nie pozwalał na głosowanie.

Napisałem kolejną prośbę o ponowne rozpatrzenie – i dzisiaj przyszła odpowiedź

Mamy dobre wiadomości. Twoja prośba o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia została zaakceptowana i wycofaliśmy wszelkie ręczne działania podjęte w odniesieniu do Twojej witryny. Pamiętaj, że wycofanie ręcznego działania nie gwarantuje poprawy pozycji Twojej witryny w rankingu.

Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista od SEO

Osoby, która mają problem z usunięciem ręcznych filtrów Google często „w swojej obronie” piszą, że Google „się czepia” – a tymczasem z reguły zawsze okazuje się, że pominięto jakiś drobiazg, który jest przysłowiową kulą u nogi. W opisanym we wpisie przypadku była nią jedna strona…

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

5k18a 4 lutego 2017, 19:45

Ciekawy wpis. Mam pytanie w związku z tym. Moja strona w stopce ma adres firmy, który jest widoczny i jest opisany znacznikami. Stopka oczywiście jest wyświetlana na każdej podstronie. Czy coś takiego jest akceptowane przez Google?

Sebastian Miśniakiewicz 9 lutego 2017, 21:18

Moim zdaniem nie

Luk 6 kwietnia 2017, 16:19

Cześć Sebastian, gdzie można szybko znaleźć taki hamulec w postaci podstrony? Przez narzędzie do testowania danych struktrualnych trzeba by pojedynczo każdą podstronę wpisywać.
U mnie gwiazdki zniknęły po zmianie szablonu strony i do tej pory nie mogą wrócić :( A mam stronę, na której te gwiazdki są na prawdę w porządku i ludzie często oceniają. Na innej stronie mam ten sam szablon wordpressa, tę samą wtyczkę do oceniania i gwiazdki są w wynikach wyszukiwania. Jak mogę znaleźć problem, skoro w Narzędziach nie mam żadnych filtrów ani wiadomości od Google w tej sprawie?

Sebastian Miśniakiewicz 7 kwietnia 2017, 17:46

Analiza ręczna poparta doświadczeniem – jak tak na to patrzę. Jak bowiem namierzysz stronę, która ma poprawne dane strukturalne, ale których na niej nie może być? :)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii