25 marca 2012
Wyszukiwarka Google

Osoby, które śledzą swoje statystyki uważnie zauważyły, że od 6 marca pojawia się coraz więcej wejść ze słowa kluczowego not provided. Jeżeli ktoś wprowadza zapytanie do Google będąc zalogowanym, to takie wyszukiwanie nastepuje po SSL’u, co w praktyce wyklucza możliwość podglądnięcia w statystykach, z jakiej frazy nastapiło wejście na naszą stronę.

Do tej pory, aby tego uniknąć, np. w czasie przeprowadzania testów chociażby w trakcie optymalizacji koszyka zakupów – gdzie sprawdzaliśmy poprawność wdrożenia modułu ecommerce – wystarczyło wylogować się z konta Google, wyczyścić ciasteczka – i zamiast not provided widzielismy  frazę, z której nastepowało wejście na stronę. Niedługo może to się zmienić – będzie jeszcze gorzej. Jak zapowiedział jakiś czas temu Johnathan Nightingale, Director of Firefox Engineering

“We are currently testing the change to use SSL for built-in Google searches in our Firefox nightly channel. If no issues are uncovered, it will move through our Aurora and Beta release channels before eventually shipping to all our Firefox users. This will include migrating the changes to our non-English version of Firefox, as well,”

czyli nawet i w sytuacji, gdy nie będziemy zalogowani, nie zobaczymy już słów kluczowych w statystykach :(

I już od 20 marca wbudowana wyszukiwarka Google w Firefoxie działa w oparciu o SSL’a – nawet dla niezalogowanych w Google użytkowników. Warto zaznaczyć, że nie zadziała to w sytuacji, gdy domyślną wyszukiwarka nie będzie Google – lub gdy mammy do czynienia z rosyjskim Firefoxem, gdzie domyślną wyszukiwarką jest … Yandex oczywiście.

Czy not provided osiągnie kiedyś 100%? Czas pokaże.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Voyager 25 marca 2012, 15:55

  Kiedyś jak wylogowałem sie z Google Analytics to wylogowywało mnie też z wyszukiwarki a teraz na szukajce zawsze wiszę zalogowany.. irytujące.

  Seo-Profi 25 marca 2012, 17:00

  Google coś moim zdaniem szykuje. Pisałem już wielokrotnie – jakoś nie wyobrażam sobie sytuacji, aby na tym nie mozna było w jakiś sposób zarobić. Tymbardziej, że te dane w systemie są.

  Karlosky 26 marca 2012, 8:44

  Opcja Premium w Analytics jest nieunikniona…

  Seo-Profi 26 marca 2012, 8:51

  GA Premium już jest :) – 150000 USD na rok :) – nie wiem tylko, czy tam widac owe not provided…

  Karlosky 26 marca 2012, 8:52

  No tak ;) Chodzi mi właśnie o płatny dostęp do szyfrowanych słów kluczowych :)

  Seo-Profi 26 marca 2012, 8:56

  Chyba wrzuce sondę na ten temat – zaraz pojawi się wpis, zachęcam do oddania głosu

  Darek Jasiński 7 listopada 2012, 9:50

  A co z innymi “zamiennikami”? Może warto wspierać się jakimś zamiennikiem, choćby do samego sprawdzania fraz, tylko jak to działa w praktyce?

  Sebastian Miśniakiewicz 7 listopada 2012, 16:56

  Zamienniki, np. Piwik, tez nie pokazują Ci danych.
  Polecam użycie Narzędzi Google – jak ostatnio patrzyłem juz 10 dni wstecz widzimy wejścia z wszystkich fraz.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii