27 marca 2012 | Aktualizacja: 5 kwietnia 2013
Optymalizacja stron

Pomimo znanego faktu, że Google nie zaleca używania np. nofollow w obrębie serwisu na stronach takich jak np. kontakt, i tak niektórzy nadal nie stosują się do tego. Lub np. używają nofollow w linkowaniu wewnętrznym, kierując użytkowników na “Strona główna” poprzez nofollow.

Podobny temat niewłaściwej optymalizacji stron został poruszony właśnie przez Matta – tym razem “poszło” o blokowanie przed Googlebotem plików CSS oraz JavaScript. Jeżeli ktoś tak robi, powinien niezwłocznie “poświęcić kilka minut” i usunąć odpowiednie fragmenty z pliku robots.txt swojej strony. Dlaczego?

Niektóre osoby blokują CSSa oraz JavaScript, aby chociażby … zaoszczędzić na transferze. Chcą dobrze – ale tak naprawdę tylko sobie szkodzą. Roboty Google coraz lepiej radzą sobie np. z dochodzeniem do tego, co jest ważne na stronie właśnie na podstawie analizy CSS’a. I wyłączenie Googlebotowi dostępu  do JavaScriptu i CSSa poprzez robots.txt, zamiast w jakimś stopniu pomóc witrynie, doprowadzi do odwrotnej sytuacji – czyli do zmniejszenia jej widoczności w Google.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Mati 27 marca 2012, 15:37

  A czy przypadkiem z tym css/js to nie chodzi o to, że wujek G chce wiedzieć czy jakieś elementy są ukrywane via display:none ? Taka teoria :-]

  “Chcą dobrze – ale tak naprawdę tylko sobie szkodzą.”

  Może i szkodzą, ale G jest cholernie żarłoczny ;)

  Seo-Profi 27 marca 2012, 16:18

  Nie powiem, aby nie było to sensowne :)

  Karlosky 28 marca 2012, 9:47

  Wszystko byłoby pięknie, gdyby później pliki .js nie pojawiały się w SERPach, a niestety tak się zdarza (przynajmniej sprawdzając site). Musiałem już z tego powodu blokować dostęp do folderów ze skryptami..

  Colin 28 marca 2012, 10:37

  Google nie indeksuje JavaScriptu. Twój serwer prawdopodobnie wysyła zły Content-Type dla plików JS, przez co są one indeksowane jak TXT.

  Karlosky 28 marca 2012, 13:56

  Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale miałem taką sytuację, że musiałem blokować dostęp do folderu skryptów, a w SERPach i tak trzymały się jeszcze ponad miesiąc, zanim usunąłem je w GWT.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii