21 lutego 2012 | Aktualizacja: 9 marca 2016
Search Console
szybkość

W Narzędziach Google dla Webmasterów znajduje się opcja “Pobierz jako Googlebot”

 

Pobierz nową treść jako Googlebot

Opcję standardowo wykorzystuje się w sytuacji, gdy np. nasza strona została zhakowana, usunęliśmy złośliwy kod – albo też “miał miejsce” “niechcący” cloaking :) – i chcemy upewnić się, że Google widzi naszą witrynę “tak, jak powinien”.

Jest to także najlepszy (no, może poza linkiem z dobrego serwisu) sposób na szybkie zaindeksowanie strony w Google – warto z tego rozwiązania korzystać.

Mało kto jednak wie jak ważna jest to funkcja w sytuacji, gdy chcemy dokonać szybkiej aktualizacji zawartości naszej witryny w Google. Jest to o tyle ważne, że normalnie, jak usuniemy coś ze strony, musimy czekać na ponowną wizytę robota, który tą zmianę “prześle” do Google. Niekiedy trwa to dłużej, niż byśmy chcieli, a nie możemy – np. przez pomyłkę wrzuciliśmy “coś” na stronę i teraz wyświetla się “to” w wynikach wyszukiwania – a nie powinno…

Możemy 50x na tydzień skorzystać z opcji uaktualnienia konkretnej strony oraz 10x na miesiąc uaktualnić ją oraz wszystkie strony, do których ona linkuje – nie wiem tylko, dlaczego ja widzę większy limit jednorazowych pobrań,  500x – no, może Matt pomylił się w filmiku :)

 

Jak Google widzi stronę

 

Następnie wybieramy “Prześlij do indeksu”

 

Prześlij do indeksu

 

I to wszystko – teraz tylko trzeba cierpliwie poczekać na Googlebot’a:)

Nie sprawdzałem do tej pory, jak szybko to się odbywa, zobaczę teraz, kiedy pojawi się w indeksie nowa wersja strony…

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Colin 21 lutego 2012, 21:04

  Nie jest to szczególnie szybkie. Bing ma podobne narzędzie, tylko działające 10-20 razy szybciej.

  Seo-Profi 21 lutego 2012, 22:20

  No cóż, na Binga się na razie, przyznam, nie patrzę – dopóki jest poniżej 3% polskiego rynku wyszukiwarek :)

  Seo-Profi 21 lutego 2012, 23:55

  Po 3 godzinach nadal nic …

  Kuu 21 lutego 2012, 23:00

  Moja witryna ma 20 stron, w Google od tygodnia i nie mam takiej opcji w narzędziach dla webmasterów :(

  Olek 22 lutego 2012, 7:24

  Witam, a dzisiaj już zaindeksowana? Jestem ciekaw wyniku tego testu.

  Seo-Profi 22 lutego 2012, 8:40

  Nie … Przesłałem stronę główną bloga o 2030 wieczorem. Zatem można też samemu sprawdzać. No cóż, jestem “lekko” zawiedziony szybkością “szybszego” indeksowania…

  Mariusz z techformator.pl 22 lutego 2012, 19:25

  Znam od dawna tę metodę, też na blogu opisywałem ją. Bardzo dobra, skuteczna i rzeczywiście przez wiele osób ignorowana, wolą pingować niż zgłosić do indeksacji w ten sposób.
  U mnie początkowo było 50 adresów, teraz od gdzieś 30-40 dni jest 500, nie wiem dlaczego.

  Seo-Profi 22 lutego 2012, 20:35

  Musieli coś zwiększyć, też widzę 500.
  Mariusz, jak szybko Ci indeksuje nowe zmiany?

  Seo-Profi 24 lutego 2012, 0:35

  Data cache’u jest z 22-02 godz 16:30 – czyli około 20 godzin.
  teraz, jak nie zapomnę, zobaczę, kiedy przyjdzie do mnie robot “zgodnie z kolejnością”…
  Pierwsze sprawdzenie będzie za … 20h :)

  Mariusz z techformator.pl 24 lutego 2012, 0:55

  Z tym różnie jest, bota widzę niemalże od razu po zgłoszeniu, ale to nie przekłada się na błyskawiczną indeksację wpisów.

  Mariusz z techformator.pl 24 lutego 2012, 1:02

  Hmm… może to źle napisałem, nie tyle chodzi o indeksację co fakt pojawienia się wpisów w wyszukiwarce, czyli rozchodzi się bardziej o kwestie dostępności. Też czym częściej człowiek pisze tym szybciej indeksowana jest treść – to też związane jest z kwestią doboru przez robota Google prędkości indeksowania nowych wpisów, ustawienie w GWT – Niech Google określi moją szybkość indeksowania…
  Generalnie w szerokim zakresie tej metody nie testowałem, zawsze stosuje to jednocześnie z innymi wspomagaczami i zawsze działa, choć zapewne tak jak napisałem akapit wyżej, przy częstych publikacjach jest to zbędne, bocik i bez tego ładnie wszystko szybko łyknie.

  Seo-Profi 24 lutego 2012, 1:16

  Mariusz, z ciekawości chcę sprawdzić :) – fakt, im częściej się pisze, tym szybciej wpisy wpadają do Google. Natomiast tę metodę Matt zachwalił, ale … widzę, że Colin już to testował i dlatego napisał, że Bing jest o tyle szybszy.

  Seo-Profi 25 lutego 2012, 18:40

  Minęło 20h i w cache’u nadal stara wersja strony – zatem odświeżenie następuje, przynajmniej u mnie, nie szybciej niż 20h. Wolno :(

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii