Wyszukiwarka Google

„Moja strona spadła w wynikach wyszukiwania Google”

Kwestia zawarta w tytule wpisu  jest bardzo często poruszana w dyskusjach na forach internetowych. Wiele osób zadaje sobie to pytanie od razu po zauważeniu zniknięcia strony z indeksu, albo jej spadku – pierwszej na np. trzecią stronę.

Co radzi nam Google w tej sprawie? Kiedy należy się niepokoić?

Chwilowy spadek strony w wynikach wyszukiwania, nawet o 200 pozycji (!), jest – co od lat podkreślają pracownicy Google – normalnym wahaniem pozycji strony w SERPach i nie należy od razu się martwić tym faktem. Mało tego – pozycje mogą się różnić także i dla różnych pór dnia czy roku, w zależności od zainteresowania danym tematem w Google (np. jeżeli więcej osób będzie poszukiwało informacji o kredytach hipotecznych w ciągu dnia, strona gorzej zoptymalizowana, z mniejszą ilością backlinków, może zajmować wyższe pozycje w nocy, niż w dzień).

Google od lat zaleca, aby przyczyn spadków dopiero po pewnym okresie – w 2010 roku mówiło o 7-10 dniach. Od tego czasu za wiele się nie zmieniło – z moich obserwacji wynika, że dopiero jeżeli bowiem po dwóch tygodniach nasza strona nie wraca na wcześniejsze pozycje, to jest duża szansa, że jednak jest z nią „coś nie tak”.

W sytuacji gdy robimy wszystko według Wskazówek Google dla Webmasterów to lepiej poświęcić czas na dalsze rozbudowywanie serwisu, zamiast zamartwiać się przez 10 dni brakiem strony na „starej pozycji”.

Zlecenie prac przy stronie firmie SEO

W jednym przypadku zalecam jednak szczególną wrażliwość na sytuacje związane z problemami z widocznością strony w Google – gdy do jej promocji została zatrudniona firma SEO. Opisywane przeze mnie sytuacje, niektóre bardzo patologiczne, pokazują, że w tym przypadku należy dmuchać na przysłowiowe zimne i szybko reagować – domagając się wyjaśnień od firmy pozycjonującej, a w przypadku jakichkolwiek problemów szukanie osoby/firmy, która sprawdzi, co tak naprawdę dzieje się ze stroną.

Chcesz sprawdzić, dlaczego Twoja strona spadła w Google?

Tak, chcę >>

GD Star Rating
loading...
"Moja strona spadła w wynikach wyszukiwania Google", "Moja strona spadła w wynikach wyszukiwania Google", 6.7 out of 10 based on 3 ratings "Moja strona spadła w wynikach wyszukiwania Google"

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1362 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Opinie i Komentarze

botgrabber 7 maja 2011, 16:14

Przyglądać się trzeba natychmiast. Po 2 tygodniach to może być już nie do odrobienia.

Krzysztof 18 czerwca 2011, 1:59

Też właśnie niestety prawdopodobnie za zbyt „nachalne” katalogowanie „automatixem” strona poleciała mi w dół o jakieś 200 pozycji, dam jej tydzień czasu niech „odpocznie” w kącie za kare u wujka w pokoju google, to może pozwoli jej wrócić do domciu na starą pozycję. … ech niezbadane są wyroki googlexa.

Tomek 9 maja 2012, 11:20

Witam,

A co się dzieje jak witryna wyleciała na frazę główną (nie ma jej jak sprawdzam programem free monitor for google) natomiast w ustawieniach pomocy dla webmasterów na koncie google jest że srednia pozycja na frazę to 200 ;o

Pozdrawiam i dziekuje za wskazowki

Seo-Profi 9 maja 2012, 11:45

Dane w Narzędziach są publikowane z pewnym opóźnieniem.
Co do sprawdzania pozycji – nie lubie tego programu, nie raz pokazywał dziwne wyniki. Polecam np. web-tool.pl – też jest w wersji darmowej, do podstawowego użytku wystarczy :)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *