16 stycznia 2011
Wyszukiwarka Google

Taka sytuacja występuje w sytuacji, kiedy zapominamy o ustawieniu przekierowania 301 na wybrany wariant adresu naszego serwisu – lub/i nie wskażemy w panelu Narzędzi Google dla Webmasterów preferowanego adresu witryny.

W opisanej sytuacji Google widzi dwie wersje strony i indeksuje tę, na którą “ma ochotę”. :) Po pewnym czasie jednak może “zmienić zdanie” – np. zaindeksował stronę z przedrostkiem www, a pozyskaliśmy sporo linków z jakiegoś serwisu BEZ www – i uznać, że preferowanym adresem jest teraz adres BEZ www.

Nie jest wykluczone, że strona może w takich sytuacjach  “pojawiać się i znikać” w SERPach.  To z kolei będzie prowadzić do częściowego wyindeksowania stron serwisu i spadku ruchu organicznego  – a co to znaczy dla np. sklepu internetowego, już nie wspominam :).

Aby uniknąć opisanego zagrożenia najlepiej jest dokonywać przekierowania poprzez 301 oraz Narzędzia, gdzie wskażemy preferowany adres naszej strony. Znajomość przekierowania 301 może się nam jednak przydać na przyszłość, warto je poznać bliżej – nie możemy bowiem poprzez Narzędzia przekierować strony z jednego adresu na subdomenę innego adresu – tutaj już bez przekierowania 301 się nie obejdzie.

Przy okazji, jak mówimy o ustawianiu preferowanej wersji adresu strony, warto pamiętać o przekierowaniu 301 ze strony index.php/index.htm/index.html. Niedopełnienie tego obowiązku też może nam na jakiś czas “wyrzucić” stronę główną z indeksu. Ostatnio bardzo często ten problem jest poruszany na Forum Pomocy Google dla Webmasterów :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii