Wyszukiwarka Google
16 stycznia 2011

Taka sytuacja występuje w sytuacji, kiedy zapominamy o ustawieniu przekierowania 301 na wybrany wariant adresu naszego serwisu – lub/i nie wskażemy w panelu Narzędzi Google dla Webmasterów preferowanego adresu witryny.

W opisanej sytuacji Google widzi dwie wersje strony i indeksuje tę, na którą „ma ochotę”. :) Po pewnym czasie jednak może „zmienić zdanie” – np. zaindeksował stronę z przedrostkiem www, a pozyskaliśmy sporo linków z jakiegoś serwisu BEZ www – i uznać, że preferowanym adresem jest teraz adres BEZ www.

Nie jest wykluczone, że strona może w takich sytuacjach  „pojawiać się i znikać” w SERPach.  To z kolei będzie prowadzić do częściowego wyindeksowania stron serwisu i spadku ruchu organicznego  – a co to znaczy dla np. sklepu internetowego, już nie wspominam :).

Aby uniknąć opisanego zagrożenia najlepiej jest dokonywać przekierowania poprzez 301 oraz Narzędzia, gdzie wskażemy preferowany adres naszej strony. Znajomość przekierowania 301 może się nam jednak przydać na przyszłość, warto je poznać bliżej – nie możemy bowiem poprzez Narzędzia przekierować strony z jednego adresu na subdomenę innego adresu – tutaj już bez przekierowania 301 się nie obejdzie.

Przy okazji, jak mówimy o ustawianiu preferowanej wersji adresu strony, warto pamiętać o przekierowaniu 301 ze strony index.php/index.htm/index.html. Niedopełnienie tego obowiązku też może nam na jakiś czas „wyrzucić” stronę główną z indeksu. Ostatnio bardzo często ten problem jest poruszany na Forum Pomocy Google dla Webmasterów :)

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii