12 czerwca 2010 | Aktualizacja: 31 stycznia 2016
Wyszukiwarka Google

Mayday to zmiana algorytmu Google, która po 2 czerwca br. uderzyła w wyniki wyszukiwań związane z tzw. długim ogonem. Odczuwają ją zwłaszcza sklepy internetowe, dla których traffic pochodzący z long tail stanowił bardzo często podstawowe źródło ruchu na stronie. W niektórych przypadkach ruch spadł bowiem nawet o … 90%!

Ponieważ temat przewija się na wielu forach i spędza sen z powiek webmasterom zapytano o Mayday samego Matta – w skrócie pytanie brzmiało “o co tutaj chodzi?”:

Wiele osób mówi o stratach w ruchu pochodzącego z długiego ogona, jakie ich serwisy notują po updacie algorytmu. Możesz przybliżyć nam, co się teraz dzieje z Google? Mamy do czynienia z update’m Caffeine? Zmianą algorytmu? A może to tylko chwilowe zawirowania?

Matt przyznaje, że Mayday to zmiana algorytmu, która uderza właśnie w ruch na stronie pochodzący z długiego ogona. Podkreśla, że jest to zmiana jakościowa, nie mająca nic wspólnego z Caffeine – po prostu kolejny update algorytmu. Bardzo ważne jest tutaj to, że nie ma tutaj pierwiastka ludzkiego (nikt nie nakłada żadnych filtrów “z palca”), chodzi o stricte zmianę algorytmiczną, która ma na celu przedstawienie użytkownikowi odpowiednich (wysokiej jakości) wyników wyszukiwań. Nie jest to zmiana chwilowa, nie będzie testowana – już była :).

Jak działa Mayday? Algorytm próbuje znaleźć najlepsze strony, które pasują do zapytania, na podstawie którego prezentowane są wyniki z długiego ogona. Po prostu – czyli mamy kolejny krok Google w stronę zwiększania jakości prezentowanych wyników wyszukiwania.

Jak mówi Matt, jeżeli Twoja strona została dotknięta Mayday, zastanów się,  czy masz stronę o wysokiej jakości? Czy wyświetla się ona dla najbardziej relewantnych wyników? Co mogę zrobić, aby dodać “super kontent” – taki, który sprawi, że ludzie będą Ciebie postrzegać jako autorytet w danej dziedzinie.

Na koniec mocno podkreśla, że Mayday to … jedna z 400 zmian w algorytmie, która została bardziej zauważona przez osoby, które “nie zwracały właściwej uwagi na długi ogon wyniki wyszukiwań”.

Poniżej klip z wywiadem w oryginalnej wersji – dodatkowo z napisami w języku angielskim.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Krzysztof Krakowiak 24 czerwca 2010, 11:55

  Co mogę zrobić, aby dodać „super kontent” – taki, który sprawi, że ludzie będą Ciebie postrzegać jako autorytet w danej dziedzinie.

  Na jakiej podstawie goole oceni, że ludzie traktuja moja witryne jako utorytet w danej dziedzinie?

  Seo-Profi 24 czerwca 2010, 13:37

  Należy tworzyć stronę w pierwszej kolejności dla ludzi, nie dla robotów.
  Zastanów się, jakich informacji ludzie szukają, a które to informacje dotyczą Twojej branży.
  Jak jesteś fotografem – świetny pomysł to blog o fotografii, z poradami odnośnie wyboru sprzętu, robienia zdjęć itp.
  Jak działasz w branży deweloperskiej – blog poruszający tematy wyboru ekipy budowlanej, materiału, projektanta, poszczególne etapy budowy domu, odpowiedzi na pytania w stylu “Czy lepiej jest budować dom z porothermu, czy może z Ytonga” itp.
  Coraz więcej osób patrzy się na stronę i ocenia jej zawartość. Jeżeli widzi, że jesteś fotografem i znasz się na temacie, i oboje jesteście z Wrocławia – to jest duża szansa, że w pierwszym rzędzie taka osoba skontaktuje się z Tobą, jeżeli będzie potrzebowała usług fotografa na swoje wesele :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii