29 października 2012 | Aktualizacja: 27 grudnia 2012
Search Console
Matt Cutts

Matt CuttsNa Search Engine Landzie pojawiły się odpowiedzi Matta odnośnie używania narzędzia do usuwania linków. Osoby zainteresowane większą porcją wiedzy odsyłam do odpowiedniego tagu pod wpisem, pod którym znajdziecie listę wszystkich artykułów poświęconych temu zagadnieniu, jakie pojawiły się na moim blogu. Ponieważ na wiele pytań padła już odpowiedź skupię się tylko na tych kwestiach, które uważam za istotne/nowe.

Zainteresowanych pełną lista pytań odsyłam do lektury oryginalnego wpisu :)

Zaczynamy :)

Dlaczego nie pokazać webmasterom po prostu listy linków, które są złe i które należy usunąć?

Dzięki takiemu działaniu spamerzy dostaliby na tacy wskazówki odnośnie tego, jak lepiej spamować. (w pełni się z tym zgadzam).

Używamy narzędzia bez podjęcia próby usunięcia linków. Czym to grozi?

Matt nie odpowiedział jasno, co w sytuacji, gdy user nie podejmie próby usunięcia linków, a od razu użyje narzędzia do usuwania linków. Padło stwierdzenie, że Google ma zrzuty stron zrobione w momencie nakładania kary – ale nie ma nic o tym, że jak ktoś nie podejmie próby usunięcia, to narzędzie … przestanie działać. Zobaczcie pełną odpowiedź Matta

No, I wouldn’t count on this. In particular, Google can look at the snapshot of links we saw when we took manual action. If we don’t see any links actually taken down off the web, then we can see that sites have been disavowing without trying to get the links taken down.

Co z linkami znajdującymi się na stronach index.html? Jak je wykluczać właściwie?

Z technicznego punktu widzenia linki

http://badsiteiwanttodisavow.com

http://badsiteiwanttodisavow.com/

http://badsiteiwanttodisavow.com/index.html

są różne, więc aby mieć pewność (Matt użył określenia “be ultra-safe”). Przy czym podkreślił od razu, że w przypadku linków wskazanych w Narzędziach wystarczy posłużyć się adresem, jaki tam znajdziemy – ponieważ dla linków w NDW Google stosuje już kanonizację adresów i wystarczy podać tylko to, co znajdziemy w Narzędziach.

Od siebie dodam, że Google w Narzędziach pokazuje nad próbką linków dobrych i złych – więc jak dostaliśmy powiadomienie o nienaturalnych linkach, to przede wszystkim skupmy się na tym, co widzimy w Panelu – nie używajmy do znalezienia przyczyny spadku narzędzi innych firm.

Kiedy, używając narzędzie do usuwania linków, piszemy wniosek o ponowne rozpatrzenie?

Używając narzędzia robimy piszemy prośbę tylko wtedy, gdy dostaliśmy powiadomienie o nienaturalnych linkach. Tylko wtedy. W innych sytuacjach nie ma sensu.

 If you don’t have a manual webspam action, then doing a reconsideration request won’t have any effect.

Jak najlepiej zabezpieczyć się przed linkami z danej domeny? Jakiego zapisu użyć?

domain:nazwa_domeny, bez podania prefiksu www. Brak użycia www to wskazówka dla Google, aby zignorować zarówno linki z www.nazwa_domeny, jak i z nazwa_domeny.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę używając narzędzia?

Matt wskazał tutaj dwie sytuacje.

Po pierwsze – należy odczekać dzień/dwa przed napisaniem prośby o ponowne rozpatrzenie (przypominam, że prośbę piszemy tylko w sytuacji, gdy dostaliśmy powiadomienie o nienaturalnych linkach).

Po drugie – przy otrzymaniu powiadomienia o nienaturalnych linkach i użyciu narzędzia musimy koniecznie napisać prośbę o ponowne rozpatrzenie – bez niej narzędzie nie zadziała :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  KN 29 października 2012, 21:23

  Bardzo ciekawe te odpowiedzi, ale np my mamy problem z serwisem, do którego ktoś dodał linki ze śmieciowych stron, na dodatek z bezsensownymi i nie związanymi ze stroną anchorami. Dostaliśmy informację o nienaturalnych linkach i karę. I teraz nie jesteśmy w stanie usunąć żadnych z tych linków, bo jak, skoro to śmieciowe strony bez żadnego kontaktu i nie my je tam wstawialiśmy. Sami nigdy nie używaliśmy SWL, nie korzystaliśmy z katalogów seo, płatnych linków, precli, jakichkolwiek usług firm “seo” czy czegokolwiek. Strona jest przydatna i wartościowa, a kara za nie nasze linki jednak jest i gigantyczne problemy aby się jej pozbyć. To chyba nie powinno tak być. I do tego jeszcze sporządzana przez nas lista spamerskich stron z linkami do nas ma nie zadziałać, bo żadnego z nich nie udało nam się usunąć – wyśmienite!

  Sebastian Miśniakiewicz 31 października 2012, 8:49

  Użyj narzędzia i tyle.

  adwokat 5 listopada 2012, 2:39

  Czy jezeli zostal wyslany raport kilka dni przez wprowadzeniem mechanizmu “disallow links”
  to bedzie on rozpatrzony wg starego trybu?

  Sebastian Miśniakiewicz 5 listopada 2012, 7:37

  Tak

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii