8 czerwca 2014
Filtry, bany, Search Console

Coraz bliżej wyjścia z filtra ręcznego - widać światełko w tunelu...Mam jedną domenę w analizie, do której prowadziło bardzo dużo linków nienaturalnych. Podjęto szereg działań mających na celu wyciągnięcie strony z filtra – analiza dotychczasowych działań, a następnie usunięcie tego, co było możliwe, dodając pozostałe nienaturalne linki do disavow toola.

Wczoraj dostałem informację od Google, która jest „światełkiem w tunelu” – która wskazuje na to, że problem filtra jest na dobrej drodze do tego, aby zostać rozwiązanym, tyle, że … wskazano jako problem nienaturalne linki w witrynie.

Na mój email przyszła wiadomość z Narzędzi Google dla Webmasterów informująca o tym, że coś drgnęło w kwestii analizowanej strony:

Webmasterze witryny http://www…………pl/,

Przeanalizowaliśmy prośbę o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia witryny http://www……….pl/ i zmieniliśmy jej stan, ale wciąż uważamy, że treści lub linki w witrynie naruszają nasze wskazówki dotyczące jakości.

Aby móc się starać o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia witryny, musisz rozwiązać pozostałe problemy.

Co powinieneś zrobić:

Może minąć trochę czasu, zanim najnowsze aktualizacje stanu witryny zostaną odzwierciedlone na tej stronie i w wynikach wyszukiwania. Jeżeli masz dodatkowe pytania, zapraszamy na Forum pomocy dla webmasterów.

Pozdrawiamy
Zespół ds. jakości wyszukiwarki Google

Po sprawdzeniu sekcji Działania Ręczne stwierdziłem obecność komunikatu mówiącego o zmianie rodzaju działań podjętych wobec serwisu – z nienaturalnych linków przychodzących na …. nienaturalne linki wychodzących.

Dlaczego taka zmiana? Linkowanie wewnętrzne oparte o frazy……

Dzisiaj przyszedł na emaila kolejny komunikat

Nowe powiadomienie od Google - Mało treści

Po zalogowaniu się do Narzędzi w Działania Ręczne zobaczyłem taki oto komunikat – dodam, że po raz pierwszy

Nowe powiadomienie od Google - Mało treści - komunikat w Działania Ręczne w Narzędziach Google dla Webmasterów

Właściciel witryny dostał wskazówki odnośnie tego, co ma poprawić na stronie. Za tydzień mniej więcej wysyłamy kolejne RR.

Wnioski?

Jestem coraz bardziej pod wrażeniem działań polskiego SQT.  Dopiero co pisałem o tym, że filtr ręczny został nałożony na stronę za 1,1% nienaturalnych linków przychodzących (tyle usunięto, aby zdjąć filtr – w sumie było ich rzeczywiście niedużo) – nie jest konieczne wbrew wielu opiniom usunięcie dużej ilości linków – 1% to jedna trzecia tzw. błędu statystycznego…. A teraz po żmudnym procesie czyszczenia nienaturalnych linków Google zamiast cofnąć działania ręczne żąda „dodatkowo” jeszcze poprawy jakości strony.

Uprzedzę komentarz – doskonale wiem, że strony zgłaszane do RR mają być zgodne ze Wskazówkami Google dla Webmasterów w CAŁOŚCI. Jednak do dzisiaj sprawdzało się podejście, zgodnie z którym wystarczy skupić się na meritum wykazanym w komunikacie widocznym w Narzędziach. Trochę domen przerobiłem, to stwierdzenie nie bazuje na czyiś uwagach, wyczytanych gdzieś w Internecie.

W zaistniałem sytuacji widzę jeden problem – uważam, że dobrze byłoby, aby Google od razu informowało właścicieli o tym, że witryna ma nie tylko problem z linkami, ale i z jakością – tym bardziej, że wielu webmasterów uważa, że ich strony ubogie (dla mnie) w treść łamią Wskazówki dla Webmasterów. Zgłosiłem to do Google – mam nadzieję, że coś w tej sprawie zostanie zrobione :)

Coś jeszcze?

Chyba to, że jeżeli ktoś uważał, że w SEO są ciężkie czasy, to powiem, że moim  zdaniem „najgorsze” dopiero przed nami…

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić





  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Zgred 8 czerwca 2014, 10:05

  Coś się CSS rozjechał bo masz dużo justowania do środka …

  Sebastian Miśniakiewicz 8 czerwca 2014, 10:06

  Tym razem to celowo – chciałem to jakoś wyróżnić …

  decent 8 czerwca 2014, 13:18

  Jeżeli Google faktycznie może ukarać stronę za słabe treści to ciekaw jestem co będzie dalej ze sklepami i porównywarkami cen gdzie czasem w ogóle nie ma treści lub treści kwalifikują się do DC.

  Sebastian Miśniakiewicz 8 czerwca 2014, 13:20

  Ale sklepy są na celowniku od ponad dwóch lat !
  A porównywarki coraz częściej dodają jakieś treści u siebie :) – więc wiedzą już o tym, czym grozi brak unikalnej treści…

  decent 8 czerwca 2014, 14:24

  W jakim sensie są na celowniku ? Bo to że wpadają w DC przez treść to nie nowość ale o tym by były karane filtrem na cały serwis to jeszcze nie słyszałem ani się nie spotkałem z takim przypadkiem, możesz napisać coś więcej na ten temat ?

  Sebastian Miśniakiewicz 8 czerwca 2014, 14:37

  Poszukaj wywiadu z Kasparem na Mensis.pl – pada tam pytanie o najczęstsze problemy z jakimi stykają się sklepy internetowe jeżeli chodzi o SEO…

  decent 8 czerwca 2014, 15:12

  Znalazłem tylko lakoniczne „Powielanie treści, często przejmowanych od producenta 1-1, jest nagminne. Jeżeli oferta sklepu jest identyczna z dziesiątkami innych witryn w sieci, szanse na dobrą widoczność w wynikach Google są zapewne niewielkie.”
  Nie wspomina o filtrach czy karaniu witryny za powielenie treści, choć już przyzwyczaiłem się do mało konkretnych informacji z korpo google, to że strona sklepu ląduje w DC jest ok ale by była karana filtrem za DC to już dość dziwny przypadek.

  Mariusz Kołacz 9 czerwca 2014, 10:59

  „to powiem, że moim zdaniem „najgorsze” dopiero przed nami…”

  Najgorsze to chyba przed black-hatowcami ;)

  Odnośnie problemu który opisujesz, dobrze że działają w tym zakresie. Bywało że strony pożyczkowe dostawały kary jako powód wpisywano nienaturalne linki a okazywało się, że to wcale nie o linki przychodzące chodzi tylko o niskiej jakości treść na stronie, także dobrze że taka dodatkowa informacja będzie serwowana.

  wojtek co pisze tutaj 11 czerwca 2014, 12:38

  Mariusz-u – to zależy czy ta informacja będzie – chyba że @Sebastian ma tak ” mówisz – masz”
  Mogli y przesyłać info na temat stron że coś jest nei tak aby włąscicele mogli poprawić to co jest źle zrobione samemu a nie tylko przez seo agencje które czesto robią kokosy na prostych zadaniach nabijając prostego człowieka w butle , przynajmniej wskazówkę…

  Sebastian Miśniakiewicz 11 czerwca 2014, 13:04

  Wojtek,

  jesienią 2011, jak byłem w Google w USA na TC Summit, zapowiedziano polepszenie komunikacji z webmasterami. Zauważ, że jest więcej komunikatów, są HO z Johnem, gdzie możesz zawsze wpaść iz apytać o swoją stronę – o Forum Google już nie wspomnę.

  Moim zdaniem jest coraz lepiej – ale zgadzam się, że zawsze może być jeszcze lepiej :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii