30 maja 2012 | Aktualizacja: 29 czerwca 2018
Branża SEO

Po lekturze wpisu, a właściwie artykułu sponsorowanego na Sprawnymmarketingu musiałem się do niego odnieść. Chodzi o ten fragment, który opisuje, dlaczego warto skorzystać z  SeoPilot.pl – systemu do kupowania linków pozycjonujących:

Nienaturalne sposoby pozycjonowania dyskwalifikuje (Google), nakładając na „nieuczciwe” strony filtry, czego skutki można obserwować w ostatnich tygodniach na przykładzie wielu stron bardzo znanych firm. SeoPilot.pl zapewnia Ci rozwiązanie lepsze i w pełni bezpieczne.

Po ostatnim updacie Pingwina, który odnosił się do nienaturalnych linków – głównie z SWLi rotacyjnych, a następnie po ukaraniu przez polski SQT firm kupujących linki dziwię się, że można napisać, że kupowanie linków jest w pełni bezpieczne.

“Niedowiarkom” polecam stanowisko Google w tej sprawie

Kupowanie lub sprzedawanie linków z rankingu PageRank stanowi naruszenie naszych wskazówek dla webmasterów i może negatywnie wpłynąć na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.

Aby nie było niedomówień – link do strony. Chyba jest to wystarczająco jasno napisane.

W lutym polskie porównywarki cenowe zostały ukarane filtrem za kupowanie linków. Przecież to było parę miesięcy temu! Już wtedy Kaspar Szymański z Search Quality Team, jasno odniósł się, zresztą po raz kolejny, do kupowania linków. “Akcja” z porównywarkami miała być pokazowa – i była; sporo o niej mówiło się i pisano w Sieci.

W reklamie są pewne granice, których nie można przekraczać. Moim zdaniem dobry prawnik mógłby wywalczyć odszkodowanie dla firmy, która zleciłaby pozycjonowanie, a firma SEO skorzystałaby z SeoPilota. No nic – kolejny wpis w dziale “Etyka a SEO”.

Dziwię się, że Sprawnymarketing pozwala na swoich łamach publikować wpisy, które wprowadzają czytelników, tych mniej świadomych, w błąd. Reputacje trudno zyskać – za to bardzo łatwo stracić…

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Zgred 30 maja 2012, 16:44

  I myślisz że ktos na to zwróci uwagę ? skoro działa przez jakiś czas i daje profity to “why not” … a potem będzie “leo why ? 4 money ?”

  Seo-Profi 30 maja 2012, 17:02

  Zgred, umieściłbyś na swojej stronie taki artykuł sponsorowany?
  Nie chodzi o to, czy to działa, czy nie – ale nie można ludzi okłamywać w reklamie. Mam pewne zasady – których w branży (niestety) jest mało…

  seofun 30 maja 2012, 20:46

  ludzie dla pieniedzy gorsze rzeczy robili… nie oczekuj zbyt wiele od niektorych.

  zakr78 31 maja 2012, 8:46

  Sebastianie, żaden prawnik by nic nie zrobił. Trzeba by udowodnić że algorytm google lub pracownicy google usuwają strony z indeksu za linki przychodzące. Takie oświadczenie musiało by być na piśmie od google a nie w postaci niesprecyzowanego oświadczenia Kaspara na forum google.

  Seo-Profi 31 maja 2012, 9:47

  No własnie, i dlatego “trochę żałuję”, że nie zostałem prawnikiem :)
  Jak dla mnie opisanie produktu jako zgodnego z Google, w dodatku używa się określenia “biały kapelusz” – to jest wprowadzanie w błąd. Nie jest to powiedziane “że jest to w miarę bezpieczna” – tylko wprost mówi się, że JEST. A to w kontekście wypowiedzi pracowników Google, zapisów na stronach jest kłamstwem. I moim zdaniem dobry prawnik by sobie z tym poradził. No, ale nie jestem prawnikiem – może …. Kris by się wypowiedział, jak to przeczyta? :)

  cenebris 31 maja 2012, 10:53

  Czyli seopiloty, prolinki i tego typu podobne serwisy operują na czymś, co jest “nielegalne” oczami Google i jeśli Google się w nich puści, to witryny korzystające z tych usług mogą polecieć na łeb w wynikach? No to do kogo w tym wypadku się zwracać? Prolink ostatnio mnie kontaktował, ich oferta była ciekawa, na razie nie skorzystałem.

  Seo-Profi 31 maja 2012, 11:11

  @cenebris – jest link we wpisie do stanowiska Google, zgodnie z którym jasno wynika, że kupowanie linków w celach pozycjonerskich nie jest zgodne z polityką firmy.
  Do kogo się zwracać?
  Do kogoś, kto potrafi zadbać o całokształt prac SEO, nie tylko o same linki….

  Paweł Zinkiewicz 31 maja 2012, 16:34

  Seopilot chyba do każdego wysyłał propozycje artykułów sponsorowanych. Ja odmówiłem tylko dlatego, że nie posiadam takiego działu i posiadać nie zamierzam :)

  Seo-Profi 31 maja 2012, 16:52

  Ja nie dostałem, pewnie dlatego, że blog jest biały, no może trochę szary czasem – ale o giełdach linków było kilka razy i chyba redakcja uznała, że SeoPilota nie zrecenzuję – notabene nie pomylili sie.
  Nie zamierzam za kilkaset złotych robić z siebie idioty i pisać, że czarne jest białe. W biznesie sztuka jest mieć swoje zdanie niezależnie od kasy – sprzedać zawsze się można, pytanie, czy kosztem krótkoterminowych zysków warto “rozwalić” wizerunek budowany latami…

  imb 31 maja 2012, 16:35

  “kupowanie linków w celach pozycjonerskich nie jest zgodne z polityką firmy”…a płacenie np. firmom za rozpowszechnianie określonych linków w internecie jest…
  Białe, czarne, szare – wszystko i tak ma na celu manipulację wynikami.

  Czysto teoretycznie -> Bing oficjalnie dopuszcza używanie wszelkiego typu SWLi, Google nie. Jak wtedy to zakwalifikować. Wszystko zależy na kogo podwórku gramy i czy przestrzegamy jego zasad lub czy potrafimy je naginać (nie łamać) na swoją korzyść.

  Seo-Profi 31 maja 2012, 16:53

  @Imb – co innego jest pisanie, a co innego ZAPEWNIANIE w takim wpisie, że sprzedaż linków jest white. Cholera – nie widzicie, o co chodzi?

  Łukasz 31 maja 2012, 16:46

  Też zabrałem głos w komentarzach. Dla mnie to niepoważne podejście. Pozyskiwanie środków na działalność kosztem własnego wizerunku. Tak jak ktoś dobrze zauważył – część użytkowników da się na to złapać, dostaną karę od Google i wtedy czkawką im się odbiją świetne artykuły z SM…

  Seo-Profi 31 maja 2012, 16:49

  Tak, Zgred “mocno pociągnął” – chyba Maciej teraz zastanawia się, jak mu odpisać :)

  imb 31 maja 2012, 18:38

  “…nie widzicie, o co chodzi?” – widzimy.

  Ostatnio na blogach osób, które do niedawna ciekawie pisały i budowały swój wizerunek latami, coraz więcej reklam oraz art. sponsorowanych. Nie tylko SWLi, ale też katalogów stron, szemranych programów partnerskich, itp. To dużo świadczy o nich i o ich przekonaniu nad wyższością w dziedzinie SEO/SEM. Zazwyczaj te osoby powiązane są ze sprawnymarketing.pl – ale to moje spostrzeżenie.

  Seo-Profi 31 maja 2012, 20:44

  Coś w tym jest… Mnie zdziwilo zachowanie Lexy, która za komentarz na blogu miała odwagę napisać u mnie, że … daje mo bana na komentowanie u niej. Dla mnie to żałosne…

  Free 27 lutego 2013, 20:19

  Nie jest bezpieczne, właśnie się o tym przekonałam. Otrzymałam odpowiedź z google, że nałożono filtr za nienaturalnie linki. Problem w tym, że używałam tylko Seopilota. Mit o bezpieczeństwie więc prysnął… Zastanawiam się nad pozwaniem Seopilot do sądu. Czy mam szansę na wygraną?

  Sebastian Miśniakiewicz 27 lutego 2013, 21:16

  Witam.
  Hm… A kto kupował linki? :)
  Poznawanie Seopilota nic nie da. To narzędzie do podnoszenia pozycji strony w Google poprzez zakup linków dofollow. A kupowanie takich linków łamie Wskazówki Google dla Webmasterów…

  Free 2 marca 2013, 14:42

  A jakie to ma znaczenie kto kupowal. Wprowadzili mnie w blad, ze to jest bezpieczne. Z pewnoscia podam ich do sądu.

  Sebastian Miśniakiewicz 2 marca 2013, 14:46

  Daj koniecznie znać, jak to zrobisz. Jak masz na pismie, że jest to bezpieczne, to moim zdaniem masz szanse.
  Musisz tylko znaleźć odpowiednia kancelarię – spróbuj może skontaktować się z tą, która u mnie pisze. Znają się na temacie :)

  Free 4 marca 2013, 13:00

  Pozew gotowy. Skontaktowałam się z kancelarią radcowską z Warszawy. Jedyną, rozsądną formą walki z Seopilot będzie pozew zbiorowy. Z uwagi na siedzibę firmy składanie pozwu samodzielnie jest bezcelowe, gdyż proces będzie toczył się tam. W przypadku pozwu zbiorowego duże szanse na przeniesienie procesu do Polski – większa liczba poszkodowanych.

  Mam prośbę – może Pan napisać jakiś apel do poszkodowanych przez Seopilot, aby zgłaszali się? Myślę, że sporo jest takich osób.

  Sebastian Miśniakiewicz 4 marca 2013, 13:53

  Blog mojego pokroju to nie miejsce na “prywatne sprawy” tego typu.

  Free 4 marca 2013, 14:38

  Rozumiem, dziękuję. Dam ogłoszenie na innych portalach i może też w prasie.

  Sebastian Miśniakiewicz 4 marca 2013, 14:56

  jak dasz, napisz – wtedy się do tego ewentualnie ustosunkuję, bo, jak widzę, idziesz konsekwentnie do przodu…

  Free 4 marca 2013, 15:37

  Nie odpuszczę, gdyż to zbyt poważna sprawa. Straciłam dużo pieniędzy, a moja firma praktycznie leży w tej chwili. Jak nie zarabiam tak, to choć odszkodowanie zgarnę. Z tego co mówili mi prawnicy sprawa jest dość prosta. To zwykłe wprowadzenie w błąd. Problem dla Seopilot jest taki, że spowodował ogromne skutki. I za to odszkodowanie pewne. Pytanie tylko w jakiej wysokości. Wg mnie po kilku pozwach firma się może już nie podnieść.

  Sebastian Miśniakiewicz 4 marca 2013, 18:47

  Wiesz, wszystko rozumiem, poza jedną rzeczą – takie sprawy załatwia się po cichu, dopóki nie ma pewności wygranej.
  Trochę mi to wygląda na konkurencyjne zagranie – sorry, jak się myle, ale … po prostu nie wygląda mi to zbyt naturalnie.
  Widzę, że info o zbieraniu poszkodowanych umieśczono na … Sprawnym, gdzie jest reklama systemu.
  Nie ukrywam, że mam zamiar przyglądać się bliżej sprawie…

  Free 5 marca 2013, 7:13

  Zamieszczam wszędzie, gdzie mogę. Największy odzew otrzymam z miejsc, gdzie system jest opisany. Czyż nie? Firma reklamuje system jako bezpieczny a to nieprawda. To się nadaje do Prokuratury i wszczęcia sprawy z urzędu. Od wczoraj zgłosiło się do mnie już 6 osób!

  Sebastian Miśniakiewicz 5 marca 2013, 23:25

  Sugeruję zapoznać się z tym tematem – http://prawo.rp.pl/artykul/757968,986989-Kleska-pozwow-zbiorowych—czas-na-wnioski.html
  To odnośnie pozwów zbiorowych, zacytuję go w całości, bo jest krótki: “Wkrótce miną trzy lata składania pozwów zbiorowych, a w żadnym 
z procesów nie odbyła się jeszcze rozprawa merytoryczna. Niezbędna jest nowela.
  Wszystkie procesy grupowe wciąż są na etapie kwestii formalnych. Pozwani robią uniki, a procedura im ich dostarcza.”

  Adam 5 marca 2016, 16:24

  No skądś się muszą brać klienci na zdejmowanie filtra. Miałem klienta, który w czerwcu przed wakacjami opuścił szeregi bo nie dość że był pośrednikiem między mną a właścicielem strony to naczytał się “internetu” i postanowił sam i taniej. Wpakował stronę w SeoPilota a żeby było jeszcze taniej również jako Wydawca się zapisał. No i na jesień było kuku. Bardzo bolesne.

  Sebastian Miśniakiewicz 5 marca 2016, 18:08

  No niestety, “samo życie” – na szczęście świadomość ludzi rośnie i coraz mniej z nich chce ryzykować.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii