17 lutego 2013
Filtry, bany, Search Console
Matt Cutts

Z własnego doświadczenia, wynikającego m.in. z wyciągania stron z filtrów za takie “przewinienia” powiem, że liczy się wiedza, ale i … cierpliwość. Wiedza – ponieważ łatwo można “odrzucić” dobry link, uznając go za zły. Cierpliwość – ponieważ analiza odnośników widocznych w Narzędziach Google dla Webmasterów nie trwa godzinę, ale kilka.

Z reguły też nie od razu udaje się usunąć przewinienia, z prostej przyczyny – nie zawsze ma się 100% pewność, czy na pewno dana strona łamie Wskazówki, czy też nie. Przykład? Wartościowy serwis posiadający w stopce kilka nietematycznych linków nie musi być “na cenzurowanym” – a z reguły na pewno nie jest w sytuacji, gdy te odnośniki są wyrażone nie anchorami, a nazwami serwisów, czy tez adresami url.

Na pewno podejrzanych należy szukać wśród serwisów emitujących SWLe (zwłaszcza te rotacyjne), stron z “bełkotem”, a nie treścią czy precli. Reszta analizy to już żmudna praca sprawdzania każdej domeny z osobna. Nie można zapomnieć też o tym, o czym wspomniałem relacjonując ostatni hangout z Johnem Muellerem, że oprócz wskazania domen do wykluczenia w pliku disavow.txt należy podjąć też działania zmierzające do usunięcia tych linków. jak nie pokażemy Google, że się staraliliśmy szanse na wyjście z filtra są praktycznie żadne…

Na pytanie z tematu wpisu kilka dni temu “postanowił” odpowiedzieć sam Matt Cutts. W trakcie wypowiedzi podał on ciekawą informację – otóż Google pracuje nad tym, aby nie tylko wysyłać powiadomienia o nienaturalnych linkach prowadzących do strony, ale dodatkowo pokazywać webmasterowi przykłady takich linków.

Nie jest wskazana konkretna ilość linków, które będą wskazywane – inaczej; wszystko wskazuje na to, że dla danego powiadomienia może być wskazywany … jeden, dwa czy trzy. Tyle Matt – zatem można wywnioskować, że nie ma co liczyć na to, że Google “da nam na tacy” np. 5% złych linków.

Zdaniem Matta będą to linki, które – jak mogę się na razie domyślać – będą wskazywały na “duże przegięcie” w zakresie linkowania, np. wskazujące na

  1. użycie do linkowania widżetów
  2. skupienie się zbyt mocne na jakimś anchorze

Czy wskazanie w powiadomieniu jednego czy dwóch linków pomoże webmasterom w diagnozowaniu złych linków i wychodzeniu z filtrów? Przekonamy się już (mam nadzieję) wkrótce.

Dowiedz się, jak pozyskiwać więcej klientów z Google poprzez swoją stronę.

Zapisz się na newsletter

Na start otrzymasz aż cztery ebooki, dzięki którym dowiesz się:

1) Dlaczego strona może być niewidoczna w Google?
2) Jak wybrać firmę SEO?
3) O co musisz zapytać firmę SEO?
4) Jakie błędy popełniają klienci firm SEO?

OPINIE I KOMENTARZE

Mrozu 21 lutego 2013, 11:15

no tak odpowiedz na moje problemy, ja bym tylko chciał mieć sygnał masz filtr i za co, to już dużo bybyło a nie mam :) jakbym wiedział ze za linki to bym pousówał paru kandydatów :)

Sebastian Miśniakiewicz 21 lutego 2013, 12:39

Z reguły dostaje sie info o tym, że filtr jest za linki (ręczny) – bo Pingwin (filtr algorytmiczny) swoją drogą sobie idzie…

Mrozu 21 lutego 2013, 13:38

No w tytule jest jak “kiedy google wysyła” a jak nie wysyła? Czy wspólny mianownik został wyciągnięty kręach seo ze spadków 15-18 styczeń? czy to za linki czy za onsite czy możliwe że szły parami ?

Sebastian Miśniakiewicz 21 lutego 2013, 14:52

Nie analizowałem tych spadków – dla mnie to taka “seo-gadka”.
Jak ktoś za bardzo namieszał, to dostał filtr i tyle.
A to, że masz np. filtr algorytmiczny nie oznacza, że SQT nie nałoży Ci ręcznego…

Mrozu 21 lutego 2013, 13:18

no ale nawet pingwin może łapke na śniegu odbić i wtedy każdy by wiedział że przechodził – wystarczy data, byłem tu i znalazłem nieprawidłowości trzeba linki przebadać, bo może chce ci ktoś zaszkodzić :) no z jakiegoś powodu filterek zapodał to może by powiedział za co :)
ja się zastanawiam nad swl czy jak dawno uzywałem i się wypiołem z tego czy moge sie jeszcze gdzieś pojawiać, albo jakoś ślad gdzieś został, bo dziś sprawdzałem domeny, linka wprawdzie tam nie było do mnie ale na dole widzałem ewidentnie swl do innych, słyszałem też o tym że swla można komus włączyć, niby bez dostępu do domeny?

Sebastian Miśniakiewicz 21 lutego 2013, 14:51

Co do daty – tam, można. Ale i tak 100% pewności mieć nie będziesz…
SWLa można włączyć komuś “grzecznościowo”- Xann, twórca e-weblicka, wprost przyznaje, że linkuje konkurencje swoich systemem – pisałem o tym na blogu.

Mrozu 21 lutego 2013, 17:15

No to lipa.
ja znalazłem narazie dwie domeny w spisie na których był niby do mnie link, jak na nie wchodze to linku nie ma, ale są do innych na dole w stopce, takie boxy i tam kliknąłem na link i weszło mi właśnie na system który wymieniłeś wyżej. Czyżby to prawda co pisałeś w tym artykule wspomnianym wyżej i tym drugim co zgłosił że t nie jego linki, no moje to one też nie są. Frazy w których bywałem top10 to 2-3 miliony wiec konkurencja duża. Zaczynam się bać bo co ja taki pikuś moge :(
więc jak życ panie Premierze? jak zyć?

Sebastian Miśniakiewicz 21 lutego 2013, 17:20

Z głową – jak masz tylko zły profil linków, to masz problem.
jak nawet ktoś Ci ich trochę podaruje, ale reszta “jest zdrowa” – spać spokojnie!

Mrozu 21 lutego 2013, 17:32

tak ale są strony które mają po 50-90 linków i takie teraz w moich frazach są w top10, to jak takiemu dopalisz troche niefajnych linków to szybko wyleci. Ale są też rekordziści co pają po 2 tys domen :)
trza wszystko zgłaszać na każdego coś sie znajdzie to wszyscy wylecą z top10 i same zaplecza zostaną :)

Rafał 13 sierpnia 2014, 7:53

Kilka miesięcy temu otrzymałem komunikat o nienaturalnych linkach dla serwisu który kupiliśmy jakiś czas wcześniej. Przez dwa lub trzy miesiące sukcesywnie starałem się usuwać wszystkie linki jakie zdobył poprzedni właściciel (pisałem prośby do właścicieli serwisów gdzie są linki) i jakie tylko widziałem w Narzędziach dla Webmasterów. Niestety po napisaniu prośby i zrzeczeniu się setek linków otrzymałem odpowiedź: “Sprawdziliśmy linki do Twojej witryny i nadal uważamy, że niektóre z nich nie spełniają wymagań naszych wskazówek dotyczących jakości”. Dostałem kilka przykładowych linków których niestety nie pokazywało mi wcześniej w narzędziach dla webmasterów. Tym samym więc WIDAĆ WYRAŹNIE, że nie wystarczy analizować linków które pokazują nam Narzędzia dla Webmasterów, musimy również korzystać z innych narzędzi :(.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii