Optymalizacja stron
17 października 2011

Kreator stron dostępny w firmie Net-Art na stronie nazwa.pl wzbudza zaufanie. Dopracowana grafika, przyjazność obsługi, a przede wszystkim szeroka gama dostępnych szablonów, w dodatku tematycznych, połączona z na szeroką skalę prowadzoną reklamą sprawia, że wielu właścicieli, zwłaszcza małych firm, decyduje się, do czasu pozwolenia sobie na wydatek rzędu paru tysięcy złotych na stronę, na skorzystanie z tego rozwiązania.

Wsparcie BOKu jest świetne, w promocji istnieje możliwość dopasowania strony pod preferencje indywidualnego użytkownika. Wszystko jest piękne – poza jedną rzeczą.

Jak wiadomo Google nie „lubi” sytuacji, gdzie pod kilkoma adresami istnieje w Sieci kilka kopii tej samej strony. Skutkuje to potencjalnym zagrożeniem, które może objawić się w naprzemiennym zaindeksowywaniem i wyindeksowywaniem stron. I jeżeli np. właściciel strony ma adres firmax.pl, a dodatkowo kupił sobie kiedyś  śmieszneróżowemajtki.pl – to  może się zdażyć sytuacja, gdzie po wpisaniu w Google zapytania „firmax adres” pojawi się strona … właściwa, ale w domenie „majtkowej”. No i mamy zonka – co sobie pomyśli o nas nasz potencjalny Klient…

Aby uniknąć takiej sytuacji stosuje się odpowiednie przekierowanie 301 w pliku .htaccess. W przypadku braku do niego dostępu można zastosować tag kanoniczny i wskazać Google pożądany adres strony. I w jeden z tych dwóch sposobów zabezpieczyć się przed „różowyumi majtkami.

To działa – ale nie w kreatorze stron Net-Artu.

Zainspirowany wątkiem na Forum Pomocy Google dla Webmasterów postanowiłem sprawdzić, jak się sprawy mają w rzeczywistości.

Niestetykreator stron firmy Net-Art ma dużą wadę z punktu widzenia Google. Nie można zastosować przekierowania 301, ani użyć tagu kanonicznego. Koniec, kropka.

Zapytałem o to BOK firmy, na co otrzymałem odpowiedź:

Nie zajmujemy się SEO bo nie mamy w tym dużego doświadczenia, dlatego też nie oferujemy pozycjonowania stron. Nie doradzamy także nic w tej kwestii, gdyż ze względu na ograniczoną wiedzę nie możemy brać odpowiedzialności za nasze rady ani też dać gwarancji, że dany zabieg zadziała. (…) Jeśli chodzi o przekierowanie 301 w htaccess’ie, to potwierdzam wiadomość otrzymaną od programistów, że nie ma takiej możliwości, aby wykonać takie przekierowanie.

Niestety, kolejny z wielu przykładów na to, że ktoś oferuje strony internetowe, które nie do końca spełniają Wytycznych Google dla Webmasterów. Kreator wprawdzie umożliwia edycję meta tagów, ale globalną. Można też wejść w HTML strony, ale nie ma tam dostępu do meta tagów dla każdej strony. Ma przyjazne adresy url itp. itd. – ale tworzy nam duplicate content!.

Wprawdzie nie spotkałem się jeszcze z tym, aby ktoś poleciał za to w SERPach, ale jakby na to nie patrzyć Google indeksuje oba adresy, przez co „prawdziwy adres” traci trochę mocy na rzecz „technicznego”.

No i co?

Ano pozostaje osobom, które mają tam stronę „modlić się”, aby nikt nie umieścił linku do ich strony „technicznej”. Aby nie dać Google „powodów” do zaindeksowania obu stron – tej dobrej i tej „technicznej”. A firmę dobrze byłoby”przycisnąć”, aby dopracowała swój kreator stron – który nie jest tani w utrzymaniu rocznym, dlatego dziwię się, dlaczego taki bug zachował się aż do tej pory.

Na chwilę obecną jednak zdarzają się takie przypadki – wystarczy wpisać site:nazwa.pl, aby wyłuskać „rodzynki”

Podwójne indeksowanie serwisów w nazwa.pl - Net-Art

Sprawdziłem kilka adresów – występują pod adresem normalnym i technicznym…..

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

Seoqueke 18 października 2011, 19:23

Net-Art – specjaliści od hostingu a nie mają pojęcia o SEO ? Bardzo podejrzana sprawa …

Seo-Profi 18 października 2011, 19:30

To oferta dla osób, które z SEO nie mają bliskiej styczności. Umowny się, że o przekierowaniu 301 nie wszyscy wiedzą. A temat mnie zaciekawił, po kolejnym wątku tego typu na Forum…

Seoqueke 18 października 2011, 23:17

Zgoda, ale moim zdaniem nie zmienia to faktu, że tak szanująca się firma powinna taką możliwość udostępnić.

Pytanie czy już to uczyniła, czy ma to dalej w 4 literach … :)

Seo-Profi 19 października 2011, 6:51

Post był pisany na gorąco, zatem na chwilę pisania na pewno takiej funkcjonalności nie było… Oferują fajny produkt dla osób nieznajacych SEO, co nie oznacza, że sami o tym mogą nie wiedzieć…

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii