17 października 2011
Optymalizacja stron

Kreator stron dostępny w firmie Net-Art na stronie nazwa.pl wzbudza zaufanie. Dopracowana grafika, przyjazność obsługi, a przede wszystkim szeroka gama dostępnych szablonów, w dodatku tematycznych, połączona z na szeroką skalę prowadzoną reklamą sprawia, że wielu właścicieli, zwłaszcza małych firm, decyduje się, do czasu pozwolenia sobie na wydatek rzędu paru tysięcy złotych na stronę, na skorzystanie z tego rozwiązania.

Wsparcie BOKu jest świetne, w promocji istnieje możliwość dopasowania strony pod preferencje indywidualnego użytkownika. Wszystko jest piękne – poza jedną rzeczą.

Jak wiadomo Google nie “lubi” sytuacji, gdzie pod kilkoma adresami istnieje w Sieci kilka kopii tej samej strony. Skutkuje to potencjalnym zagrożeniem, które może objawić się w naprzemiennym zaindeksowywaniem i wyindeksowywaniem stron. I jeżeli np. właściciel strony ma adres firmax.pl, a dodatkowo kupił sobie kiedyś  śmieszneróżowemajtki.pl – to  może się zdażyć sytuacja, gdzie po wpisaniu w Google zapytania “firmax adres” pojawi się strona … właściwa, ale w domenie “majtkowej”. No i mamy zonka – co sobie pomyśli o nas nasz potencjalny Klient…

Aby uniknąć takiej sytuacji stosuje się odpowiednie przekierowanie 301 w pliku .htaccess. W przypadku braku do niego dostępu można zastosować tag kanoniczny i wskazać Google pożądany adres strony. I w jeden z tych dwóch sposobów zabezpieczyć się przed “różowyumi majtkami.

To działa – ale nie w kreatorze stron Net-Artu.

Zainspirowany wątkiem na Forum Pomocy Google dla Webmasterów postanowiłem sprawdzić, jak się sprawy mają w rzeczywistości.

Niestetykreator stron firmy Net-Art ma dużą wadę z punktu widzenia Google. Nie można zastosować przekierowania 301, ani użyć tagu kanonicznego. Koniec, kropka.

Zapytałem o to BOK firmy, na co otrzymałem odpowiedź:

Nie zajmujemy się SEO bo nie mamy w tym dużego doświadczenia, dlatego też nie oferujemy pozycjonowania stron. Nie doradzamy także nic w tej kwestii, gdyż ze względu na ograniczoną wiedzę nie możemy brać odpowiedzialności za nasze rady ani też dać gwarancji, że dany zabieg zadziała. (…) Jeśli chodzi o przekierowanie 301 w htaccess’ie, to potwierdzam wiadomość otrzymaną od programistów, że nie ma takiej możliwości, aby wykonać takie przekierowanie.

Niestety, kolejny z wielu przykładów na to, że ktoś oferuje strony internetowe, które nie do końca spełniają Wytycznych Google dla Webmasterów. Kreator wprawdzie umożliwia edycję meta tagów, ale globalną. Można też wejść w HTML strony, ale nie ma tam dostępu do meta tagów dla każdej strony. Ma przyjazne adresy url itp. itd. – ale tworzy nam duplicate content!.

Wprawdzie nie spotkałem się jeszcze z tym, aby ktoś poleciał za to w SERPach, ale jakby na to nie patrzyć Google indeksuje oba adresy, przez co “prawdziwy adres” traci trochę mocy na rzecz “technicznego”.

No i co?

Ano pozostaje osobom, które mają tam stronę “modlić się”, aby nikt nie umieścił linku do ich strony “technicznej”. Aby nie dać Google “powodów” do zaindeksowania obu stron – tej dobrej i tej “technicznej”. A firmę dobrze byłoby”przycisnąć”, aby dopracowała swój kreator stron – który nie jest tani w utrzymaniu rocznym, dlatego dziwię się, dlaczego taki bug zachował się aż do tej pory.

Na chwilę obecną jednak zdarzają się takie przypadki – wystarczy wpisać site:nazwa.pl, aby wyłuskać “rodzynki”

Podwójne indeksowanie serwisów w nazwa.pl - Net-Art

Sprawdziłem kilka adresów – występują pod adresem normalnym i technicznym…..

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Seoqueke 18 października 2011, 19:23

  Net-Art – specjaliści od hostingu a nie mają pojęcia o SEO ? Bardzo podejrzana sprawa …

  Seo-Profi 18 października 2011, 19:30

  To oferta dla osób, które z SEO nie mają bliskiej styczności. Umowny się, że o przekierowaniu 301 nie wszyscy wiedzą. A temat mnie zaciekawił, po kolejnym wątku tego typu na Forum…

  Seoqueke 18 października 2011, 23:17

  Zgoda, ale moim zdaniem nie zmienia to faktu, że tak szanująca się firma powinna taką możliwość udostępnić.

  Pytanie czy już to uczyniła, czy ma to dalej w 4 literach … :)

  Seo-Profi 19 października 2011, 6:51

  Post był pisany na gorąco, zatem na chwilę pisania na pewno takiej funkcjonalności nie było… Oferują fajny produkt dla osób nieznajacych SEO, co nie oznacza, że sami o tym mogą nie wiedzieć…

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii