Filtry, bany
6 lutego 2013
Usuwanie linków za pomocą narzędzia od Google

Usuwanie linków za pomocą narzędzia od GoogleJak się okazało wczorajsza sytuacja – zniknięcie linków w Narzędziach – była bugiem ze strony Google, a nie zmianą podejścia Google w zakresie linków, zgłaszanych za pomocą disavow tool’a. Pod koniec dnia John Mueller poinformował webmasterów o błędzie:

This looks like an issue with how the data is displayed in Webmaster Tools, it shouldn’t affect your site’s crawling, indexing or ranking. I don’t have any specifics at the moment, but the team is looking into the details to see what we can do here. Thanks for your patience & sorry for the confusion!

Po części szkoda – moim zdaniem powinniśmy mieć opcję, aby wykluczone linki „ukrywać” w Narzędziach. Skoro są wykluczone, to po co mają nas „absorbować”? Może kiedyś Google wprowadzi taką funkcjonalność…

Co w praktyce oznacza „przyznanie się” do buga?

W sumie ni mniej, ni więcej, tylko to, że dopóki Google nie upora się z problemem, to lepiej nie używać narzędzia do usuwania linków, z prostej przyczyny – w Narzędziach Google dla Webmasterów widać tak mało linków, że analizując je i pisząc następnie prośbę o ponowne rozpatrzenie (ręczny filtr za linki przychodzące) w oparciu o taką listę na pewno dostaniemy decyzję odmowną. Dla niektórych stron bowiem zniknęło ponad 90% linków. A przypomnę, że Google „odmawia zdjęcia filtra” za nienaturalne linki przychodzące w sytuacji, gdy usuniemy/zrzekniemy się ich w ilości poniżej 90% (sytuacja była omawiana parę miesięcy temu na stronie anglojęzycznego Forum Google).

Co robić w sytuacji, gdy dostaliśmy powiadomienie o nienaturalnych linkach?

Mamy tutaj dwa rozwiązania:

Jak ktoś ściągnął sobie linki z Narzędzi –  może je sobie spokojnie analizować, zaś po zakończonej analizie – użyć disavow toola.

Jak ktoś nie ma listy linków sprzed wystąpienia buga – zająć się innymi rzeczami i poczekać na „powrót linków”.

Miejmy nadzieje, że sytuacja szybko zostanie poprawiona – ponieważ właściciele stron, które dostały powiadomienia o wykryciu nienaturalnych linków, obecnie nie mogą nic zrobić. No poza jedną rzeczą – zablokować domenę w systemach i giełdach linków – zobacz, jak – oraz pousuwać te odnośniki, o których wiedzą, że łamią Wskazówki Google dla Webmasterów.

No i czekać – jak na razie awaria traw już drugą dobę, musi to być coś poważnego…

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

adam 13 lutego 2013, 19:54

Mam pytanie czy możesz mi odpowiedzieć: wysłałem plik disavow, ponowne rozpatrzenie otrzymałem już odpowiedź ponownego rozpatrzenia, że kara algorytmiczna, a teraz po kilku dniach znalazłem nowe linki do których nie mam dostępu, nie mogę ich usunąć, czy jak teraz zaktualizuje plik disavow, to muszę znowu wysłać wniosek o ponowne rozpatrzenie ? Dzięki ;)

Sebastian Miśniakiewicz 15 lutego 2013, 13:23

Plik zawsze możesz aktualizować – jak to kara algorytmiczna to moim zdaniem musisz jeszcze raz dokładnie przejrzeć wszystkie linki widoczne w Narzędziach.
Zablokuj też domenę w SWLach – https://blog.seo-profi.pl/jak-zabezpieczyc-swoja-strone-przed-linkami-z-systemow-wymiany-linkow-swlgield-linkow/

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii