6 lutego 2013
Filtry, bany
Usuwanie linków za pomocą narzędzia od Google

Usuwanie linków za pomocą narzędzia od GoogleJak się okazało wczorajsza sytuacja – zniknięcie linków w Narzędziach – była bugiem ze strony Google, a nie zmianą podejścia Google w zakresie linków, zgłaszanych za pomocą disavow tool’a. Pod koniec dnia John Mueller poinformował webmasterów o błędzie:

This looks like an issue with how the data is displayed in Webmaster Tools, it shouldn’t affect your site’s crawling, indexing or ranking. I don’t have any specifics at the moment, but the team is looking into the details to see what we can do here. Thanks for your patience & sorry for the confusion!

Po części szkoda – moim zdaniem powinniśmy mieć opcję, aby wykluczone linki “ukrywać” w Narzędziach. Skoro są wykluczone, to po co mają nas “absorbować”? Może kiedyś Google wprowadzi taką funkcjonalność…

Co w praktyce oznacza “przyznanie się” do buga?

W sumie ni mniej, ni więcej, tylko to, że dopóki Google nie upora się z problemem, to lepiej nie używać narzędzia do usuwania linków, z prostej przyczyny – w Narzędziach Google dla Webmasterów widać tak mało linków, że analizując je i pisząc następnie prośbę o ponowne rozpatrzenie (ręczny filtr za linki przychodzące) w oparciu o taką listę na pewno dostaniemy decyzję odmowną. Dla niektórych stron bowiem zniknęło ponad 90% linków. A przypomnę, że Google “odmawia zdjęcia filtra” za nienaturalne linki przychodzące w sytuacji, gdy usuniemy/zrzekniemy się ich w ilości poniżej 90% (sytuacja była omawiana parę miesięcy temu na stronie anglojęzycznego Forum Google).

Co robić w sytuacji, gdy dostaliśmy powiadomienie o nienaturalnych linkach?

Mamy tutaj dwa rozwiązania:

Jak ktoś ściągnął sobie linki z Narzędzi –  może je sobie spokojnie analizować, zaś po zakończonej analizie – użyć disavow toola.

Jak ktoś nie ma listy linków sprzed wystąpienia buga – zająć się innymi rzeczami i poczekać na “powrót linków”.

Miejmy nadzieje, że sytuacja szybko zostanie poprawiona – ponieważ właściciele stron, które dostały powiadomienia o wykryciu nienaturalnych linków, obecnie nie mogą nic zrobić. No poza jedną rzeczą – zablokować domenę w systemach i giełdach linków – zobacz, jak – oraz pousuwać te odnośniki, o których wiedzą, że łamią Wskazówki Google dla Webmasterów.

No i czekać – jak na razie awaria traw już drugą dobę, musi to być coś poważnego…

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  adam 13 lutego 2013, 19:54

  Mam pytanie czy możesz mi odpowiedzieć: wysłałem plik disavow, ponowne rozpatrzenie otrzymałem już odpowiedź ponownego rozpatrzenia, że kara algorytmiczna, a teraz po kilku dniach znalazłem nowe linki do których nie mam dostępu, nie mogę ich usunąć, czy jak teraz zaktualizuje plik disavow, to muszę znowu wysłać wniosek o ponowne rozpatrzenie ? Dzięki ;)

  Sebastian Miśniakiewicz 15 lutego 2013, 13:23

  Plik zawsze możesz aktualizować – jak to kara algorytmiczna to moim zdaniem musisz jeszcze raz dokładnie przejrzeć wszystkie linki widoczne w Narzędziach.
  Zablokuj też domenę w SWLach – https://blog.seo-profi.pl/jak-zabezpieczyc-swoja-strone-przed-linkami-z-systemow-wymiany-linkow-swlgield-linkow/

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii