23 listopada 2011 | Aktualizacja: 4 lutego 2014
Wyszukiwarka Google

21 listopad 2011 przejdzie do historii branży SEO – w tym to dniu zakończył się “żywot” najpopularniejszego w naszym kraju (bo darmowego) programu do sprawdzania BL.Można się o tym “przekonać” wchodząc na stronę YSE:

Koniec Yahoo! Site Explorer

Od 21-11-2011 już oficjalnie Site Explorer stał się częścią Narzędzi dla Webmasterów Bing’a. I nie ma co płakać i narzekać – wszystko się zmienia, trzeba dopasować się do nowej rzeczywistości. Powstaje tylko pytanie – czy to wpłynie w jakiś sposób na działania branży? Czy jest o co “drzeć szaty”?

Przede wszystkim należy przypomnieć, że już od roku zauważano postępujący spadek ilości BL pokazywanych przez YSE. Związane to było z rozpoczętymi pracami w Bing’u zmierzającymi do tego, co zaobserwowaliśmy 21 listopada – integracji YSE z Narzędziami dla Webmasterów Bing’a. Osoby, które siedzą mocno w temacie SEO zaobserwowały to od razu. Inni nadal posługiwali się YSE, dziwiąc się “czasem”, dlaczego strona, do której prowadzi tak mało linków, znajduje się wysoko w SERPACH :) Z reguły zdziwione były osoby, dla których SEO to tylko SWLe i inne “cudowne narzędzia”…

Dzięki zamknięciu strony YSE z pewnością wzrośnie popularność płatnych narzędzi, jak adhrefs, MajesticSeo czy SEOMoz. Dzięki temu osoby nie posiadające zweryfikowanej w Google domeny będą mogły “śledzić” swoją konkurencję, patrząc, skąd ma ona linki. Wygląda to bardzo pięknie – jest jednak jedno ALE.

ALE, o którym się nie pisze, o którym nie piszą właściciele systemów wymiany linków, które to też musiały się dostosować do zmieniającej się rzeczywistości – z tego, co wiem, niektóre z nich np. przeszły na MajesticSeo.

Tym ALE jest to, że można w prosty sposób zablokować dostęp do analizowanej witryny przez prosty zapis w robots.txt. A tym samym uniemożliwić praktycznie w 100% pokazywanie BL do danej strony. Wystarczy dodać prosty zapis w swoim pliku robots.txt

User-agent: Googlebot
Disallow:

User-agent: *
Disallow: /

aby grzecznie “powiedzieć” w/w systemom, które korzystają ze swoich robotów: “Sorry, koleś, ale nie jesteś tutaj mile widziany”.

I na nic się zda analizowanie danej witryny pod kątem BL. Jak będzie ona posiadała wspomniany zapis, każdy robot, poza GoogleBotem, “odbije się od ściany” – a osoba sprawdzająca BL zobaczy, że domena na TOP1 ma “tylko 13 linkó”. Pomyśli sobie – “pestka”. Ale to nie będzie pestka…

Cytowany zapis jest, z tego, co wiem, coraz częściej jest stosowany przez osoby zajmujące się reklamą w Sieci. Z jednej strony – po co mają jakieś chińskie boty zżerać transfer i obciążać serwer, z drugiej – “niech konkurencja sama się stara, a nie podpatruje, co robię”.

Dlatego uważam, że “odejście YSE” nic nie zmieni – zwłaszcza wśród tych webmasterów, którzy myślą o swoich witrynach poważnie, bez “zabawy” w jakieś systemy. Nadal będzie liczyła się dobra treść – a nawet bym powiedział, że jeszcze bardziej, co widać po zmianach w algorytmie i zapowiedziach np. Guglarza, jakie pojawiły się i padły w tym roku. Jak i po wstępnych opracowaniach osób “siedzących w SEO”. Niedawno np. Bluerank postawił na jakość serwisu jako jeden z kluczowych czynników, jaki będzie się liczył w 2012 roku. W pełni to popieram. Jeżeli tak się stanie, to co mi po BL, skoro serwis i tak przegra z konkurencją – swoją treścią….

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Paweł Rabinek 23 listopada 2011, 14:19

  Dokładnie w ten sam sposób można było zablokować robota Yahoo…

  Seo-Profi 23 listopada 2011, 14:37

  Dlatego sprawdzanie BL nie jest skuteczne ma długa metę :)

  zoreander 24 listopada 2011, 7:49

  Dokładnie tak jak mówi Paweł, dodam jeszcze, że robot nie ma obowiązku respektować takich zapisów, ani nawet przedstawiać się “po imieniu”.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii