“Z przykrością stwierdzamy, że niektórzy webmasterzy nadal próbują sztuczek na skróty. Podejmujemy więc działania wobec witryn nie przestrzegających zaleceń Google dla webmasterów [http://goo.gl/AFhjr]. Rezultaty naszych działań staną się zapewne widoczne w ciągu kilku dni dla użytkowników wyszukiwarki Google”

Taki fragment zawiera wpis Kaspara na Google+, który może być kolejnym “trzęsieniem ziemi” w polskich SERPach. Pozwalam sobie wkleić poniżej całą wypowiedź Kaspara w tym zakresie, dostępną na jego profilu na Google+.

Warto zwrócić uwagę na fragment, z którego wynika, że Google … potrafi jakoby poradzić sobie z informacją, czy spamerskie linki pozyskał właściciel witryny, czy też “życzliwa konkurencja”. Bardzo ciekawe…

Po dokładnej analizie wszystkich sygnałów nie mamy wątpliwości, że to nie jest konkurencja.

Zachęcam do całościowej lektury…

W ramach otwartego dialogu oraz współpracy z webmasterami ja i Zespół Search Quality chcielibyśmy podzielić się kilkoma detalami na temat naszej ostatniej inicjatywy na polskim rynku mającej na celu polepszenie jakości wyników wyszukiwania w Google. Na początku tego roku podjęliśmy kroki przeciwko kilku witrynom które naszym zdaniem naruszały zalecenia Google [http://goo.gl/LKoas]. Te witryny uczestniczyły w systemach wymiany linków, którę przekazują PageRank, takich jak e-weblink czy gotlink. Korzystanie z SWLi lub pozyskiwanie innych nieorganicznych linków może spowodować spadek pozycji witryny w naturalnych wynikach wyszukiwania i nie zalecamy takiej strategii. Wówczas wszystkie ukarane witryny zostały powiadomione przez Narzędzia Google dla Webmasterów, tak jak to zawsze robimy w podobnych przypadkach. Niektórzy webmasterzy zmienili swoją strategie, porzucili systemy wymiany linków i zgłosili witryny do ponownego rozpatrzenia. Doceniamy ten fakt i chcielibyśmy podziękować tym, którzy zdecydowali się pomóc nam w polepszeniu jakości wyszukiwania dla polskich użytkowników. Generalnie obserwujemy w polskiej branży internetowej trend w kierunku budowania bazy lojalnych konsumentów zamiast krótkotrwałych prób spamowania. To jest po naszej myśli. Z przykrością stwierdzamy, że niektórzy webmasterzy nadal próbują sztuczek na skróty. Podejmujemy więc działania wobec witryn nie przestrzegajacych zaleceń Google dla webmasterów [http://goo.gl/AFhjr]. Rezultaty naszych działań staną się zapewne widoczne w ciągu kilku dni dla użytkowników wyszukiwarki Google. Z tego względu przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań, które zapewne padną:

pytanie: Dlaczego publikujecie tę informację?
odpowiedź: Rozwijając współpracę z webmasterami, dążymy do możliwie jak najbardziej otwartego dialogu. Przykładowo przesyłamy od niedawna wiadomości przez konsolę Narzędzi Google dla Webmasterów do witryn, które zostały rozpoznane jako spam. Ta inicjatywa idzie w tym samym kierunku. Ponieważ wychodzimy z założenia, że zostanie zauważona przez użytkowników, staramy się zapobiec plotkom w naszej branży.

pytanie: Które witryny zostały ukarane?
odpowiedź: Właściciele wszystkich witryn zostali powiadomieni przez Narzędzia Google dla Webmasterów. Nie będziemy jednak publicznie ogłaszać, o które witryny chodzi.

pytanie: Czy tym razem są to witryny tematyczne?
odpowiedź: Nie, są to witryny dotyczyące różnorodnej tematyki.

pytanie: A co jeżeli to konkurencja linkuje z SWLi?
odpowiedź: Po dokładnej analizie wszystkich sygnałów nie mamy wątpliwości, że to nie jest konkurencja.

pytanie: Czy takie akcje mają miejsce tylko na polskim rynku?
odpowiedź: Nie, podobne kroki podejmowaliśmy na innych rynkach, kiedy zachodziła taka potrzeba.

pytanie: Czy to są ręcznie nakładane kary?
odpowiedź: Tak, to są ręcznie nakładane kary.

pytanie: Dlaczego akurat teraz?
odpowiedź: Ta inicjatywa to kolejny element naszej strategii walki z witrynami stosującymi metody pozycjonowania wykraczajace poza wytyczne Google.

pytanie: Dlaczego zostały nałożone kary właśnie na te witryny?
odpowiedź: Koncentrowaliśmy się na spamie, który dotyka użytkowników.

pytanie: Dlaczego mimo walki ze spamem można wciąż znaleźć spamerskie witryny w polskim indeksie Google?
odpowiedź: Walka ze spamem nie jest jednorazowym zadaniem. Uważamy, że jakość wyników wyszukiwania znacznie się polepszyła we wszystkich językach w ciągu ostatnich kilku lat. Co nie oznacza, że nie ma spamu. Użytkowników, którzy natkną się na spam w wynikach wyszukiwania Google, prosimy o zgłoszenia przez ten formularz [http://goo.gl/QyzZC]. Wykorzystujemy je do rozwoju algorytmów, które pomagają kontrolować spam na dużą skalę.

pytanie: Czy powiadomienie webmasterów ma związek z wielkością witryn czy faktem, że są to znane marki?
odpowiedź: Nie, każda w taki sposób ukarana witryna jest powiadamiana przez centrum wiadomości w Narzędziach Google dla Webmasterów [http://goo.gl/FBG5P].

pytanie: Czy są plany kontynuacji walki z witrynami wykorzystującymi systemy wymiany linków przekazujących PageRank?
odpowiedź: Tak, będziemy kontynuowali walkę ze spamem w obronie jakości indeksu Google oraz naszych użytkowników.

pytanie: Co mogą zrobić webmasterzy ukaranych witryn?
odpowiedź: Zmienić swoją strategię zdobywania linków, pozbyć się nienaturalnych linków przychodzących oraz wysłać podanie o ponowne rozpatrzenie przez Narzędzia Google dla Webmasterów [http://goo.gl/xRaeI].

pytanie: Czy nałożone kary z czasem wygasają?
odpowiedź: Tak, jednak może to trwać dość długo. W przypadku spamowych witryn regularnie odnawiamy nieaktywne kary.

pytanie: Czy można wyjść z założenia, że witryny których zgłoszenia o ponowne rozpatrzenie zostały pozytywnie rozpatrzone powrócą na dawne pozycje w wynikach wyszukiwania Google?
odpowiedź: Widoczność tych witryn powróci na taki poziom, na jaki naturalnie zasługują. Należy pamiętać, że Google nie gwarantuje pobierania, indeksowania ani rankingu witryn w naturalnych wynikach wyszukiwania.

Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa z czasem wpłynie na polepszenie jakości polskich wyników wyszukiwania oraz zwiększy popularność jakościowych witryn. Jak zawsze, jesteśmy zainteresowani Waszym zdaniem i otwarci na Wasze sugestie.

Pingwin beta? Jak myślicie, co czeka polskie SERPy tym razem?

Zainteresowanych śledzeniem wątku na G+ odsyłam do źródła.

Dowiedz się, jak pozyskiwać więcej klientów z Google poprzez swoją stronę.

Zapisz się na newsletter

Na start otrzymasz aż cztery ebooki, dzięki którym dowiesz się:

1) Dlaczego strona może być niewidoczna w Google?
2) Jak wybrać firmę SEO?
3) O co musisz zapytać firmę SEO?
4) Jakie błędy popełniają klienci firm SEO?

OPINIE I KOMENTARZE

Zgred 14 maja 2012, 12:56

a żeś DC zafundował :P

Seo-Profi 14 maja 2012, 13:04

Cytat, kolego, cytat –

nie znamy? :)

spamerman 14 maja 2012, 13:02

Adwords Operation :D No to ciekawe, czy pewne ponad 10letnie forum pozycjonujące się od dawna SWLami na tysiące fraz przestanie być konkurencją w mojej niszy na jakiś czas. Wątpię :D I co się stanie z innymi czołowymi portalami w PL?

“pytanie: Które witryny zostały ukarane?
odpowiedź: Właściciele wszystkich witryn zostali, powiadomieni przez Narzędzia Google dla Webmasterów. Nie będziemy jednak publicznie ogłaszać, o które witryny chodzi.”

Czyli znów mnie ominęło? :(

Seo-Profi 14 maja 2012, 13:04

Albo masz szczęście, albo z przekory używasz takiego nicka :)

Paweł 14 maja 2012, 13:14

Taa na pewno są w stanie stwierdzić, że to konkurencja linkuje strońę ;) Jak oni mogą takie pierdoły na żywca ludziom wciskać?!

Seo-Profi 14 maja 2012, 16:27

Dlatego napisałem, że jest to ciekawe. Chociaż mam wrażenie, że czasem nie docenia się sztabu ludzi, który stoi za SQT :)

Mario 14 maja 2012, 13:22

pewnie pingwinek za mało kasy z adwordsa w pl przyniósł to trzeba dowalić ludziom ponownie! Tylko po co pierd… o jakości wyników i chronieniu użytkowników przed spamem? Akurat użytkowników to oni mają głęboko w d…

Baobab 14 maja 2012, 14:00

Pobieraczek do odstrzalu. Mooom, please…

Seo-Profi 14 maja 2012, 16:26

Kaspar na G+ napisał, że mają na niego oko :)

imb 14 maja 2012, 15:26

Mam nadzieję,że szybko uwiną się z tymi SWLami. Od lat denerwuje mnie to, że człowiek spędza masę czasu na wyszukiwaniu stron z autorytetem, na których można umieścić link czy artykuł promujący, a inni wrzucają link w automat i mają to samo. Jednak w końcu zaczynam widzieć plusy. Ani Panda, ani Pingwin nie ruszyły stron moich Klientów. W końcu trud zaczął się opłacać.

annihilator 14 maja 2012, 16:05

“Czy tym razem są to witryny tematyczne? odpowiedź: Nie, są to witryny dotyczące różnorodnej tematyki”. Czyli będzie dokładnie na odwrót – zostaną wycięte głównie witryny z jednej tematyki ;) Jakiej? Podpowiedź: jaka pora roku się zbliża i co jest z nią związane? Oj, stawki w adwordsie znów skoczą :D

Mario 14 maja 2012, 19:56

>czasem nie docenia się sztabu ludzi, który stoi za SQT :)

dobre :D ależ ja ich doceniam: ich upór w wyciąganiu od ludzi kasy na adwords jest naprawdę godny podziwu!

Jedrek 15 maja 2012, 1:56

Ja to sie zastanawiam czy ten cały Kaspar sam wierzy w to co gada. Ten facet jest odrealniony od rzeczywistości. Google niech zacznie wreszcie widzieć ten spam popingwinowy. Spam wylazł jak robactwo na gore wyników, a oni udają ze tego nie widza.

Nice11 1 listopada 2014, 12:44

To prawda. Czasami warto to wziąć pod uwagę.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii