10 października 2019 | Aktualizacja: 26 kwietnia 2020
Branża SEO
Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista SEO

Zdarzają się sytuacje, gdzie firma SEO podpisuje umowę na status quo – strona Klienta jest już na ustalonych pozycjach, nie pozostaje nic innego niż … przez 24 miesiące wystawiać faktury za nic. Oczywiście kwota jest niska, aby z jednej strony Klient miał “spokój ducha”, że coś robi ze stroną, a z drugiej – aby przesadnie nie interesował się tym, co się dzieje z jego stroną.  Mało osób wie, że gdyby nie zapłaciło za faktury wystawiane “za nic” i sprawa znalazłaby swój finał w sądzie, to na firmie SEO spocząłby obowiązek wykazania za co wystawiała faktury …

Oferta na pozycjonowanie

Niedawno poproszono mnie o komentarz do oferty, jaką otrzymano od dużej firmy SEO w północno-zachodniej Polsce. Oferta opiewała na kwotę 500 złotych, zawierała 25 fraz, pod które firma miała pozycjonować stronę. Dodam, że cena 500 złotych dotyczyła umowy na 12-miesięcy (umowa na 24 miesiące zawierała mały rabat i wynosiła 400 złotych)

Niby nic dziwnego – oferta jak oferta – ale osoba, która poprosiła o analizę, miała wątpliwości co do słuszności doboru fraz – poprosiła mnie o pomoc.

Postanowiłem jej pomóc – w tym celu przeanalizowałem dwie kwestie:

 1. aktualną widoczność strony pod wskazane słowa kluczowe
 2. oraz ich konkurencyjność, mierzoną ilością wyszukiwań w skali miesiąca (czyli ile razy dane słowo kluczowe jest wpisywane w wyszukiwarkę Google)

Analiza widoczności fraz

18 fraz JUŻ znajduje się w TOP 10.

Jedynie 7 fraz jest poza pierwszą stroną wyników wyszukiwania, przy czym są one z rodzaju “dziwnych”, typu “hodowla świnek morskich kozia wólka” – samo wejście do TOP10 powinno być formalnością.

Analiza konkurencyjności fraz

Ilość wyszukiwań w skali miesiąca dla wszystkich  fraz z oferty wynosi 500 – przy czym dla fraz znajdujących się obecnie poza TOP10 – jedynie 50.

Konkluzja

Podpisywania tak skonstruowanej umowy, uważam za nieuczciwe, a osobę, która się pod nią podpisała, za nierzetelną. Dlatego tak ważne jest, aby przed podpisaniem umowy porozmawiać z firmą SEO i zapytać, co jest oferowane w ramach umowy. A na pewno należy unikać wszelkich umów, które dotyczą budowania widoczności domeny dla małej grupki fraz.

W analizowanym przypadku Klient, za wejście w TOP10 dla brakujących fraz, płaciłby firmie co miesiąc 140 złotych, co przy około 25% CTR (zakładając, że strona będzie na 1 pozycji !) daje nam stawkę 11,20 PLN za kliknięcie (w mało konkurencyjnej branży !)

Dobrze, że wzrasta świadomość klientów firm SEO – jednak pewna liczba przedsiębiorców na pewno złapie się na tego typu “okazję” – lub na gwarancję wyświetlania się ich strony pod małą ilość fraz , o której pisałem w innym artykule?

Chcesz abym sprawdził, co Twoja firma SEO robi ze stroną ?

Tak, proszę o kontakt >>

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Łukasz 10 grudnia 2019, 15:56

  coś w tym jest :)) niestety ale tutaj trzeba dobrze porozmawiać z klientem na czym mu zależy, jakie kategorie, produkty dają największy zysk czy na tym się skupić w początkowej fazie. Jednak też trzeba informować klienta że są frazy trudne gdzie realne pozycje są możliwe np po 6-9 czy 12 miesiącach a nie obiecywać ze po 2 będą złote góry :)) jednak co w sytuacji gdy wbijamy dla klienta top 3-5. Dalej meczymy wybrane frazy i czekamy na top1 ?czy lepiej poszerzyć zakres i celowa w większa ilość w top10?

  Sebastian Miśniakiewicz 13 grudnia 2019, 20:31

  Mało jest stron, dla których zakres słów jest taki, że da się być średnio na pozycji 1 “z ogonkiem”. A nawet jednak jak już się jest, to przecież nie można osiąść na laurach – firma to ciągłe dbanie o jakość i podnoszenie jakości świadczonych usług czy sprzedawanych towarów. Znane są przypadki, gdzie padały wielkie firmy, które popełniały błędy.
  Dlatego później więcej uwagi poświęca się na analizy i wyciąganie wniosków, co nie znaczy, że zajmują one mniej czasu :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii