16 marca 2011 | Aktualizacja: 13 kwietnia 2020
Wyszukiwarka Google

Kiedy nie indeksować strony

Nie zawsze warto indeksować strony w naszym serwisie

Niekiedy w obrębie serwisu występują strony, które “nie wyglądają za dobrze” i nie chcemy, aby znalazły się one w indeksie Google (np. może dotyczyć to strony, na której mamy kilkaset linków i obawiamy się, aby nie zostało to potraktowane przez system jako spam).

Inna sytuacja – strona regulaminu czy polityki prywatności – nie chcemy, aby znalazła się ona w indeksie Google.

Lub strona, która zwraca wyniki wyszukiwania, kiedy użytkownicy wyszukują treści w obrębie naszego serwisu.

W linkowaniu wewnętrznym używamy dofollow

Nie możemy jednak po prostu zablokować takich stron przed robotami ponieważ w linkowaniu wewnętrznym używamy zawsze linków dofollow, chcąc, aby PageRank przepływał bez przeszkód w obrębie witryny, czyli Googlebot ma podążył za tymi linkami.

I to jest właśnie ta sytuacji, w której powinniśmy w sekcji robots użyć zapisu

<meta name=”robots” content=”noindex, follow”>

Stanowisko Google

Możesz zapobiec pojawianiu się strony w wynikach wyszukiwania, dodając do jej kodu HTML metatag noindex lub zwracając nagłówek „noindex” w żądaniu HTTP. Kiedy podczas następnego indeksowania Googlebot znajdzie ten tag lub nagłówek, całkowicie wyeliminuje stronę z wyników wyszukiwania Google, niezależnie od tego, czy w innych witrynach znajdują się prowadzące tam linki.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Daniel 31 sierpnia 2013, 23:52

  Dzięki, tego szukałem : )

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii