20 czerwca 2015
Search Console

Wielu webmasterów po dodaniu swojej strony do Konsoli Google oczekuje, że od razu zobaczą tam dane związane ze swoją witryną – skąd prowadzą linki, po jakich hasłach ludzie trafiają na stronę z wyszukiwarki itp.. Nic bardziej mylnego – aby w Konsoli Google pojawiły się pełne dane domena musi zostać dodana do Konsoli co najmniej parę dni przed analizą – niekiedy okres ten ulega wydłużeniu do tygodnia, czy nawet dwóch.

Dlaczego tak się dzieje? No cóż, także Google potrzebuje czasu, aby zebrane w swoim systemie dane móc nam zaprezentować :) – w momencie dodania po raz pierwszy witryny do Konsoli uruchamiany jest proces importu danych.

Zauważyłem dzisiaj jedną rzecz – dodając nową stronę przez przypadek kliknąłem w “Analitykę wyszukiwania” ukazał się wcześniej nie widziany komunikat, potwierdzający rozpoczęcie procesu importu danych na konto użytkownika:

Jeszcze nie przetworzyliśmy Twoich danych o ruchu

Mała rzecz, a jednak cieszy – do tej pory po prostu czekało się na dane. Ciekawy jestem, czy teraz Google wgra pełne dane i dopiero wtedy komunikat zniknie – czy też zniknie on jak zaczną pojawiać się pierwsze informacje (i znowu jak kiedyś będzie trzeba po prostu czekać cierpliwie, aż Google wgra nam na konto pełen pakiet).

Uważam, że fajnie byłoby, gdyby Google wysyłało jeszcze komunikat o zakończeniu przetworzenia danych w postaci wiadomości systemowej. No cóż – może się tego doczekamy :)

Dlaczego niekiedy dane widoczne są od razu?

Związane jest to z faktem, że albo domena jest już dodana do Konsoli (na innym koncie), albo też nie jest, ale …. kiedyś była (tylko została odpięta)  i system odpowiadający za gromadzenie danych przetworzył wstępne dane i już na bieżąco kontynuuje ich zbieranie.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Lukas 2 lipca 2015, 19:23

  Witam, moja domena była dodana do GWT jakies 6 miesięcy temu i wszystko było ok, natomiast od jakiegoś miesiąca nie mam żadnych danych na temat ruchu, brak ręcznych działań, sitemap jak najbardziej dostępna, wszystkie domeny są ok, natomiast ta nie ma żadnych informacji. Co może być powodem??

  Sebastian Miśniakiewicz 5 lipca 2015, 14:33

  Podejrzewam dwie kwestie
  1) albo dodana jest domena np. Z www – ale nie ma przekierowania na wersję serwisu BEZ www – i Google “przerzuciło dane”
  2) albo serwis przeszedł na https

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii