Wyszukiwarka Google

Jakiś update Google właśnie chyba wdraża. Czyżby Pingwin?

wyszukiwarka googleObserwuję dzisiaj dla wielu stron spore roszady na pozycjach.  Dotyczą one jednak nie tylko stron zafiltrowanych czy też z podejrzeniem filtra, ale i … tych dobrych.

A to oznacza, że mamy do czynienia (najprawdopodobniej) z uruchomieniem updatu, który w wielu przypadkach polega na niejako “zresetowaniu systemu”. W praktyce objawia się to tym, że pozycje tracą nie tylko te domeny, które powinny (zafiltrowane), ale też i dobre domeny.

Bardzo często po pierwszym dniu spadków następuje dzień wzrostów – i dopiero wtedy można próbować wyciągać wnioski KTO został dotknięty updatem (pozytywnie czy negatywnie) – a KTO nie. Dlatego te osoby, które monitorują sobie pozycje, powinny dzisiaj wstrzymać się z wyciąganiem wniosków i poczekać do jutra.

Jak to wygląda na Waszych domenach?

autor 1444 artykułów opublikowanych na blogu

Jako właściciel firmy SEOProfi pomagam zwiększać ruch na portalach tematycznych, generować większą sprzedaż w sklepach internetowych oraz pozyskiwać zapytania od nowych klientów ze stron firmowych.

Bloga, którego czytasz,  założyłem w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Ekspert pomagam rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.

OPINIE I KOMENTARZE

Marcin 2 sierpnia 2016, 11:12

Pingwin, pingwin, pingwin. Widzę, że branża SEO ma totalną obsesję na jego punkcie i każda zmiana w algorytmie to pretekst do napisania kolejnego artykułu na zasadzie ‘Czy to już on?”
A zwierzaka jak nie ma tak nie było, ciągle niby przekładany, bo dopracować go trzeba, bo nie dojrzał, bo za jasny, bo za ciemny, bo za chudy itd.

Sebastian Miśniakiewicz 2 sierpnia 2016, 11:17

E tak, obsesja :)

Powiem tak – obsesje mają Klienci firm, które kiedyś ich wpędziły w filtry – wyobraź sobie, że masz stronę w Pingwinie, nie było go od prawie dwóch lat i … cały czas jesteś “uwalony”

Przyznasz, że to wkurzające? :)

Branża się zmieniła – wiele osób poszło w Adwords, inne w szkolenia, jeszcze inne skupiają się na “modnym” ostatnio UX – coś każdy musi robić, aby przeżyć :)

Marcin 2 sierpnia 2016, 11:23

Zgadam się z Tobą, jest to wnerwiające ale czy nie uważasz że przez te 2 lata co strona jest uwalona, Google nie mogło wprowadzić jakiejś aktualizacji (a było kilka mniejszych), która by uwolniła te domeny?

Sam miałem przypadek (i Ty też go opisywałeś), że chyba koło kwietnia coś się “zluzowało”.

Sebastian Miśniakiewicz 2 sierpnia 2016, 12:25

Tak, Google zawaliło tutaj sprawę bez dwóch zdań.

uważam, że mocno przesadzili, nie pozwalając wielu dobrym stronom przez tak długi czas, wyjść z filtra.

Rafał 3 sierpnia 2016, 11:59

Coś jakby było na rzeczy od ok 2 dni, też widzę jakieś dziwne skoki, jakieś przetasowania w wynikach. Tak jak piszesz, nie ma co nerwowo reagować, poczekamy zobaczymy :). Oby to właśnie był update Pingwina bo stanowczo za długo kazali na to czekać :)

Sebastian Miśniakiewicz 3 sierpnia 2016, 16:22

Byłoby to dziwne, bo są wakacje, a oni nie zwykli puszczać takich updatów w “wolne dni” – no ale kto wie.

PS

Dzisiaj moja “lakmusowa” domena poszła mocno w górę, po wczorajszych spadkach – zatem miałem rację, że zrobili jakiś restart.

Zobaczę, co się jutro stanie :)

Samuel 4 sierpnia 2016, 8:32

Z moich obserwacji wynika że to normalne przetasowania które trwają już od tygodnia. Pingwinem bym tego nie nazwał bo to są za słabe skoki. Zresztą z tego co pamiętam wcześniej przed wypuszczeniem zwierzaka zawsze odfiltrowywali strony żeby przy updacie znowu skosić te strony które nic nie zrobiły aby poprawić swoją widoczność (nie usunęły złych linków).
Mam jednak cichą nadzieję że zaczną coś w końcu robić bo dwa lata bez tego gada to już lekka przeginka – mówię to tylko dlatego że sam mam kilka stron dotkniętych tą czarno-białą chorobą ;p

AdamD 4 sierpnia 2016, 9:11

Coś idzie, choć na swoich stronach specjalnie burzy nie widzę, ale wskaźniki pokazują że tak jest: http://www.skuteczne-seo.net.pl/kolejny-update-algorytmu/

Sebastian 6 sierpnia 2016, 14:39

To prawda mieszało ostatnio trochę. Ale to był jak piszesz swego rodzaju “restart” . U mnie strony z filtrami (frazy po za top200) mocno skoczyły na trudne frazy i trzymają się narazie.

Mam pytanie trochę nie w tym temacie. Co sądzisz o nowym algorytmie RankBrain? Google twierdzi że to jeden z trzech najważniejszych algo. W jaki sposób optymalizujesz pod ten algo, zmieniłeś jakoś podejście przy optymalizacji aby ten algorytm dobrze “łapał” treści stron które pozycjonujesz?:)

Sebastian Miśniakiewicz 6 sierpnia 2016, 15:02

Hej Sebastian.

Szczerze?

Skupiam się na tworzeniu dobrych stron i “zmuszaniu właścicieli”, aby o nie dbali.

Zauważ, że wszystko sprowadza się do jednego słowa – jakość; tak naprawdę to się tylko liczy

(inne kwestie też, ale jakość zawsze będzie górą w długim okresie czasu)

Rafał 18 sierpnia 2016, 16:48

I jak u Was zakończyły się te skoki? U mnie w końcu wróciło praktycznie na stare pozycje, no może trochę lepiej niż było, ale to dosłownie 2,3 miejsca. Czyli możliwe że update dopiero przed nami? :)

Sebastian 2 września 2016, 17:06

Zaobserwowałeś dziś coś?
mocno dziś miesza pozycje różnych stron raz w górę raz w dół, a strony które były daleko po pingwinach 2013 i 2014 dziś poszły do góry

Sebastian Miśniakiewicz 5 września 2016, 9:45

“coś” tak
Jeden z dużych serwisów zwiększył ruch o 20% – a moja strona firmowa, na którą zrobiłem 301 ze starej domeny, wróciła do TOP10 na “pozycjonowanie kraków” – po 10 miesiącach od ustawienia 301ki w końcu zadziałała
Inne serwisy “nie rzuciły” się za bardzo w oczy – wzrosty i spadki, bez trendu
Coś było, ale to raczej nie było nic globalnego, o stałym wzorcu – sprawdzałem szeroki spektrum serwisów

Sebastian 13 września 2016, 17:27

W niedzielę i dziś mocno przycisnęło. Strony afilacyjne gdzie miałem typowy BHS poleciały w kosmos.
Wszędzie rotuje wyniki, w topy powchodziły jakieś małe blogi i fora zamiast stron firmowych.
To jest mocniejsze niż poprzedni Pingwin z 2014 :)
strony po tamtym Pingwinie trochę drgnęły też..

Sebastian Miśniakiewicz 13 września 2016, 19:14

Nie mam aż tak zepsutych stron – ale faktycznie, niektóre zepsute strony poszły ładnie w górę :)

Sebastian 13 września 2016, 19:23

Czyli Pingwin ;)

Sebastian Miśniakiewicz 13 września 2016, 20:38

Nie wiem, nie wiem …

Rafał 17 września 2016, 12:06

Cały czas coś się dzieje. Jednego dnia pozycja 9, następnego 19 i to strony z kilkuletnią historią. Pewnie jakaś większa zmiana będzie.

Sebastian Miśniakiewicz 19 września 2016, 8:32

Czysta strona właśnie kolejny weekend zanotowała rekordy – wzrosty ruchu z organika o ponad 20%.
Ważne – brak nienaturalnych linków: sam staż w sieci to za mało – popatrz na linki i powiedz czy są w pełni naturalne :)

Rafał 19 września 2016, 17:30

Dzisiaj lekka poprawa. Nie powiem, że strony są idealne jeżeli chodzi o linki, ale już od jakiegoś czasu nie skupiam się na linkach, stąd nie ma tam jakiś śmieciowych linków (przynajmniej jeżeli chodzi o te dodawane przez nas :) ). W sumie może dlatego ruchy pozycji 9-19-10 a nie 9-78-100-0. Ale prawda, że np świeża strona radzi sobie całkiem nieźle. Ciekawe do kiedy takie skoki i co to będzie w końcu za zmiana :). Duże serwisy w stylu olx poszły w górę np. na frazy związane z noclegami.

Sebastian Miśniakiewicz 19 września 2016, 18:52

Ja mam dzisiaj kolejne wzrosty na czystym serwisie – na innych, gdzie nie ma tak czystej sytuacjami z linkami jak tu, już nie do końca.
Co do dużych serwisów – fakt, dla niektórych fraz dziwnie to nawet wygląda …

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *