8 kwietnia 2018 | Aktualizacja: 12 października 2019
Wyszukiwarka Google

Google sukcesywnie poszerza zakres informacji prezentowanych w Search Console. Tymczasem w dalszym ciągu mało osób zwraca na nie uwagę …

Fili Wiese w swoim ostatnim artykule przedstawia najważniejsze (jego zdaniem) wskaźniki widoczne w Search Console, które przyczyniają się do zwiększenia widoczności strony w Google, jednocześnie wpływając na jej szybkość oraz wygodę działania.

Warto zapoznać się z jego analizą, ponieważ Fili razem z Kasparem pracowali przez lata w Search Quality Team, dbając o czystość wyników wyszukiwania (walcząc ze spamem). Obecnie świadczą usługi consultingowe dla dużych firm i korporacji na całym świecie w swojej firmie SearchBrothers.

Czas spędzony na pobieraniu strony (w milisekundach)

Wolna strona zabija konwersje. Analizując dane w Search Console powinniśmy dążyć do tego, aby czas, jaki Google potrzebuje na przekrolowanie strony był poniżej 500 milisekund

Jak widać, mój blog jeszcze może zostać na tym polu poprawiony :) – tym bardziej, że zdaniem Fili’ego przekraczanie benchmarku powoduje zmniejszenie ilości stron, które odwiedza Google każdego dnia.

Liczba stron indeksowanych dziennie

Kolejny wskaźnik warty uwagi, ściśle skorelowany z pierwszym – jego niedocenienie sprawia, że nie wykorzystujemy pełnego potencjału strony w wyszukiwarce Google.

U mnie coś drgnęło, warto jeszcze trochę “pogrzebać w kodzie” :)

Ilość stron w sitemapie a ilość zaindeksowanych stron

Bardzo ważny element, często pomijany w analizach. Tymczasem od niego warto rozpoczynać analizy braku widoczność np. produktów ze sklepu w wyszukiwarce.

Dzięki takiej analizie udało mi się ostatnio wyeliminować problem braku widoczności dużego sklepu – programista wszystko przewidział, poza “polityką stron produktowych” – natworzył tyle duplikatów, że Google nie było w stanie ich indeksować.

W przypadku mojego bloga wskaźnik indeksacji wynosi 99,43 % – tylko, że mam do usunięcia kilka tagów, więc myślę, że jest duża szansa, aby zbliżyć się do pełnych 100%

Strony odwiedzane przez Google a strony zaindeksowane

W tym miejscu mam mieszane uczucia, ponieważ Fieli porównuje ilość stron indeksowanych dziennie do ilości stron, jakie zwraca Google dla parametru site – już dawno temu John mówił, że site zwraca orientacyjną ilość stron i że lepiej jest bazować na danych w Search Console.

Czyżby Fili wiedział coś, czego nie wie/chce powiedzieć John? :)

Dane strukturalne (uporządkowane)

Dobrze wdrożone dane strukturalne pomagają Google lepiej zrozumieć zawartość strony – powinniśmy dążyć do tego, aby dla analizowanej witryny był brak ostrzeżeń

Zwracając uwagę na ten aspekt możemy liczyć na to, że Google nas “doceni” w wynikach wyszukiwania

Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista SEO

Wskaźników ważnych z punktu widzenia widoczności strony w wyszukiwarce, które warto analizować, jest oczywiście znacznie więcej. Warto jednak, zanim zaczniemy myśleć o “linkach”, “szeptance” itp. zacząć od poprawienia podstaw – inaczej trudno będzie nam uzyskać wysoką widoczność naszej witryny w wyszukiwarce Google.

Dowiedz się, jak pozyskiwać więcej klientów z Google poprzez swoją stronę.

Zapisz się na newsletter

Na start otrzymasz aż cztery ebooki, dzięki którym dowiesz się:

1) Dlaczego strona może być niewidoczna w Google?
2) Jak wybrać firmę SEO?
3) O co musisz zapytać firmę SEO?
4) Jakie błędy popełniają klienci firm SEO?

OPINIE I KOMENTARZE

Mateusz 8 kwietnia 2018, 12:59

Czy warto używać https://search.google.com/structured-data/testing-tool ?
Własnie po lekturze Twojego artykułu bardziej zainteresowałem się danymi strukturalnymi i udąło mi sie doprowadzić stronę do porzadku oznaczajac odpowiednio autora, nagłowek, treść wpisu, daty publikacji itp.
W Twoim artykule jest kilka błedów jesli przetestujemy tym narzedziem. Na ile to jest istotne a na ile mona sobie pozwolić na olanie tego typu błędów.

Dzięki za artykuł! Sporo się nauczyłem.

Sebastian Miśniakiewicz 9 kwietnia 2018, 9:33

Jasne, że warto – w końcu po to ono jest
A błędy u mnie są, ponieważ standardy się zmieniają – raz na jakiś czas je poprawiam, sprawdzając stronę właśnie w/w narzędziem od Google

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii