Wyszukiwarka Google
26 listopada 2013
Matt Cutts

Odpowiedź brzmi – nie ma takiej liczby. Skąd jednak nadal często słyszymy o tym, aby nie przekraczać liczby 100 dla linków wychodzących z danej strony serwisu?

Musimy cofnąć się w przeszłość. Kiedyś, jeszcze przed 2008 rokiem, był wpis w Pomocy Google, zgodnie z którym Google zalecało maksymalną ilość linków linków wychodzących właśnie na poziomie …. 100 (skąd 100 – wyjaśnia Matt w filmie). Jednak już w 2008 roku nie było problemem to, że

  • ilość ta jest większa niż 100, lub
  • Google nie potrafi przejść do 101-ego i dalszych linków

o czym notabene pisano w „tamtych czasach”. Google już wtedy zwracało uwagę na coś, co teraz jest na topie – usability, co podkreślił wtedy John Mueller

Just for the record, we can process more than 100 links per page :-). We do however recommend the limit of 100 because it generally makes sense for users (and search engines).

W swoim najnowszym filmie Matt nawiązuje do tematu – pewnie dlatego, że „mit maksymalnej ilości linków wychodzących ze strony” jest nadal mocno zakorzeniony w branży – i zwraca uwagę na to,  że im mniejsza ilość linków wychodzących ze strony, tym PageRank strony jest dzielony przez mniejszą liczbę, co oznacza, że do docelowych stron płynie więcej mocy ze strony :)

Moja rada?

Skupmy się bardziej na usability; strona ma konwertować, to jest najważniejsze – a nie na przesadnym szlifowaniu PR.

Oczywiście warto dążyć zawsze do tego, aby dawać linki tylko wtedy, kiedy ma to racjonalny sens – np. chmura tagów – może być – ale nie do 100 tagów, tylko kilku, tych najważniejszych. Linkowanie wewnętrzne w sklepie – kilkanaście produktów – a nie kilkaset – itp. Jednak i tak najważniejsze jest to, aby myśleć o Kliencie, nie o Google :)

 

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii