Wyszukiwarka Google

Jak zwiększyć widoczność w Google strony składającej się jedynie z grafiki

Nie od dzisiaj wiadomo, że Google “preferuje” tekst od grafiki – że strony bogate w treść “wygrywają” ze stronami składającymi się tylko z grafiki. . No dobrze – co jednak mają począć właściciele stron, które składają się tylko z grafiki?

Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ w dalszym ciągu Google nie “potrafi właściwie zrozumieć i interpretować” samych obrazów – a dokładniej mówiąc rzeczy czy miejsc, które przedstawiają. Powoli to się zmienia, m.in za sprawą usługi Google Goggles (postaram się ją przybliżyć wkrótce na blogu) – jednak zrozumienie zawartości zdjęć to obecnie jeden z największych problemów i wyzwań, przed jakimi stoi “computer science” – Matt nie chciał powiedzieć “Google” :).

Można jednak “pomóc” wyszukiwarce w zrozumieniu zawartości strony składającej się tylko z grafiki: należy wykorzystać do tego celu obszar znajdujący się wokół zdjęcia – może to być nazwa pliku, tekst znajdujący się wokół grafiki, tytuł strony może też być obrazkiem (pamiętajmy o atrybucie ALT). Czyli aby przybliżyć wyszukiwarce zawartość strony składającej się tylko z grafiki należy postarać się o to, aby wzbogacić ją w odpowiedni tekst, który pomoże “zrozumieć” Google tematykę strony.

Dodatkowa rada Matta w tym zakresie jest taka, aby zostawić miejsce dla użytkowników do pozostawiania komentarzy. Podaje przykład Flickera, gdzie nawet my sami nie musimy wiedzieć, co przedstawia prezentowana na stronie grafika – ale już na postawie komentarzy, jakie zostaną pod nią umieszczone, w stylu “co za wspaniały portret”, “ta kobieta jest taka ładna” itp. –  jesteśmy w stanie, poprzez słowa kluczowe (w naszym przykładzie “portret”, “kobieta”) zorientować się, co/kogo przedstawia dane zdjęcie.

Warto zatem, jeżeli na stronie nie mamy tekstu, a tylko zdjęcia, zaopatrzyć je w odpowiednie etykiety w sposób podany powyżej – niekoniecznie  wszystkie, może tylko te najlepsze, te, które chcielibyśmy, aby pokazywały się wysoko w wynikach wyszukiwania. Wprowadzenie opcji komentowania zdjęć jeszcze bardziej wpłynie na wzbogacenie strony o odpowiedni kontent, który sprawi, że wyszukiwarki będą w stanie lepiej zrozumieć zawartość naszej “graficznej” witryny.

GD Star Rating
loading...
Jak zwiększyć widoczność w Google strony składającej się jedynie z grafiki, Jak zwiększyć widoczność w Google strony składającej się jedynie z grafiki, 10.0 out of 10 based on 1 rating Jak zwiększyć widoczność w Google strony składającej się jedynie z grafiki

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1346 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Opinie i Komentarze

Wobi 20 lipca 2010, 22:44

Kolejny raz okazuje się, że wszystko jest możliwe. Coraz częściej o wartości strony świadczy nie tyle sama “treść” co “zawartość” – czyli narzędzia do komentowania, oceniania. Tym samym nasz przysłowiowy (jak to Moher nazywa) ‘fotograf ślubny’ będzie miał powód do wzbogacania zawartości swojej debeściackiej, opartej o fotki strony o taką zawartość, która pozwoli na istnienie w rankingu. Wszystko zmierza ku temu, czy nasza strona jest… lubiana.
Eh, ten Moher ;-)

Pantofle 8 grudnia 2010, 18:47

Bardzo ciekawy artykuł.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *