19 marca 2013
Search Console

Bardzo fajny filmik, w którym Maile Ohye prezentuje sposoby weryfikacji własności domeny w Google

  1. Dostawca nazwy domeny
  2. Google Analytics
  3. Tag html
  4. plik weryfikacyjny

Opis pomocy w tym zakresie znajdziesz także w polskiej pomocy Google.

Pierwsza metoda jest najbardziej skomplikowana, ponieważ wymaga ingerencji w ustawienia domeny. Osobiście nie korzystałem z niej nigdy – no, może jeden raz, dla ciekawości. Zdecydowanie bardziej preferuję wgranie na serwer pliku weryfikacyjnego.

Osobiście preferuję dwa rozwiązania:

  1. wgranie pliku weryfikacyjnego – w sytuacji, gdy muszę spojrzeć na stronę, która np. siedzi w filtrze, oczami właściciela. Przypomnę tez, że nie wgramy pliku disavow czy nie wyślemy prośby o ponowne rozpatrzenie w sytuacji, gdy dostaniemy dostęp do konta.
  2. meta tag – w sytuacji jak wyżej

Z tych dwóch sposobów pierwszy stosuję w ponad 95% przypadków. I taki też sposób weryfikacji własności rekomenduje Maile :)

Pamiętajmy, że jak strona jest postawiona w katalogu – np. domena/blog/ – wtedy plik wgrywamy do tego katalogu, a nie do public_html domeny.

Kiedy używać najbardziej skomplikowanej (moim zdaniem) metody? Według Maile np. w sytuacji, jak mamy stronę w wielu językach, z których każda wersja jest postawiona na osobnej subdomenie.

Dlaczego Google Analytics nie jest moją ulubioną metodą weryfikacji własności domeny?

To proste – jeżeli ktoś doda mnie do swojego konta Google Analytics jako administratora to owszem, mogę dodać domenę do Narzędzi, ALE

  1. nie napisze prośby o ponowne rozpatrzenie
  2. nie użyje narzędzia do zrzekania się linków (disavow tool)

Dlatego uczulam właścicieli domen, aby dostęp właścicielski poprzez plik/meta tag nadawali „z głową” – a jak to już robią aby pamiętali o tym i w przypadku zakończenia współpracy z firmą, której udzielili dostępu do strony, szybko go odwoływali. I właśnie tutaj wychodzi duża zaleta pliku w porównaniu do pozostałych metod weryfikacyjnych – plik kasujemy z serwera „i po sprawie” – osoba, do której on należy nie ma już dostępu do naszej witryny. Nie musimy wchodzić w kod strony, aby usuwać meta tag czy szukac właściwego rekordu TXT w domenie u naszego providera.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.

GD Star Rating
loading...
Jak zweryfikowac właśność domeny w Google?

1.0102

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii