Wyszukiwarka Google
13 lipca 2012

Google od dawna stało na stanowisku, że linki przychodzące nie mogą zaszkodzić pozycji naszej strony w Google. Nawet mimo faktu, że wielu webmasterów informowało o testach/obserwacjach, które pokazywały coś innego.

Dlatego niezłe zamieszanie wywołało 11 pytanie z wywiadu, jaki miałem możliwość przeprowadzić w lutym z Kasparem Szymańskim – pracownikiem działu w Google odpowiedzialnego za jakość wyników wyszukiwania – Search Quality Team.

Przypomnę je, aby nawiązać do dalszej części wpisu:

11) Od dawna Google stoi na stanowisku, że linki przychodzące nie szkodzą. Jak należy zatem rozumieć komunikat z Narzędzi Google dla Webmasterów o „wykryciu nienaturalnych linków” prowadzących do strony? Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce?

W przeszłości byliśmy zdania że negatywne SEO nie jest możliwe, przynajmniej nie bez naruszeń prawnych. W chwili obecnej wychodzimy z założenia że nie jest ono wykluczone, chociaż jest bardzo trudne. Wykrywanie prób negatywnego SEO jest stosunkowo proste. Dlatego generalnie nadal jest tak że linki przychodzące nie szkodzą jakościowym serwisom. Webmaster który otrzyma komunikat o wykryciu nienaturalnych linków powinien potraktować go jako powiadomienie. I jeżeli wie coś na ten temat zapoznać się dokładnie z polityką Google odnośnie płatnych linków. Jeżeli nie wówczas polecam wyjaśnienie sytuacji przez odpowiednie zgłoszenie.

Przytoczyłem pytanie z wywiadu, ponieważ według Google jest na to metoda, chociaż … moim zdaniem całkowicie bez sensu. Otóż w sytuacji, gdy do jakiejś strony w naszej witrynie prowadzą nieciekawe linki, najlepiej jest … usunąć taką stronę, ponieważ wtedy Google nie będzie ich uwzględniało.

In general, if you remove the page that is being linked to (such as a spammy forum thread) and make sure that it returns a 404/410 HTTP response code, we’ll ignore the links to those pages. If these links are primarily pointing at threads that you’ve removed, then there’s no need to move the whole forum to a new URL.

Co Wy na to? Zdziwiony jestem także dalszą częścią wypowiedzi JohnaMu, który mówi, że jest to możliwość na „poradzenie sobie” ze spamem, ale tylko w sytuacji, gdy tych linków jest sporo – ponieważ Google dobrze radzi sobie z takimi sytuacjami. No to w końcu jest tak, jak mówi – czy tez nieświadomie przyznał, że problem jest o wiele bardziej poważniejszy, niż oficjalnie przyznaje Google?

If you find that there’s a significant number of problematic links that you can’t remove which are linking to general parts of your forum (eg the forum homepage), moving the forum to a different URL might be a possibility (but I’d only recommend doing that if you’re absolutely sure that these links are causing problems — we’re pretty good at ignoring spammy links).

Moim zdaniem to bez sensu – jak ktoś się bowiem uprze, to zmusi webmastera do pousuwania wszystkiego poza … stroną główną serwisu. Nie wiem, czy JohMu napisał to świadomie. osoby zainteresowane dogłębnym sprawdzeniem dyskusji w tym zakresie odsyłam na anglojęzyczne  Forum Google.

No i co Wy na to?

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii