29 lipca 2012 | Aktualizacja: 5 sierpnia 2016
Filtry, bany

Od czasu mojego wywiadu z Kasparem w lutym br, w którym padła odpowiedź na pytanie odnośnie możliwości wpłynięcia przez konkurencję na pozycję naszej strony w Google, emocje nadal nie ustają w zakresie tego, czy jest możliwe, aby zmasowany “atak” ze strony konkurencji mógł zachwiać pozycją danej strony w Google.

Przypomnę pytanie i odpowiedź

11) Od dawna Google stoi na stanowisku, że linki przychodzące nie szkodzą. Jak należy zatem rozumieć komunikat z Narzędzi Google dla Webmasterów o „wykryciu nienaturalnych linków” prowadzących do strony? Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce?

W przeszłości byliśmy zdania że negatywne SEO nie jest możliwe, przynajmniej nie bez naruszeń prawnych. W chwili obecnej wychodzimy z założenia że nie jest ono wykluczone, chociaż jest bardzo trudne. Wykrywanie prób negatywnego SEO jest stosunkowo proste. Dlatego generalnie nadal jest tak że linki przychodzące nie szkodzą jakościowym serwisom. Webmaster który otrzyma komunikat o wykryciu nienaturalnych linków powinien potraktować go jako powiadomienie. I jeżeli wie coś na ten temat zapoznać się dokładnie z polityką Google odnośnie płatnych linków. Jeżeli nie wówczas polecam wyjaśnienie sytuacji przez odpowiednie zgłoszenie.

Ponieważ analiza na Forum Pomocy Google dla Webmasterów stron, które wpadają w filtr/łapią bany pozycjonowanie, często pokazuje, że linki prowadzą z systemów wymiany linków, postanowiłem wysłać zapytanie do popularnych SWLi oraz giełd linków w jaki sposób można zabezpieczyć się przed “życzliwymi”. Jak ich szukałem? TOP20 na frazę “system wymiany linków” oraz “SWL” oraz “giełda linków”, a także analiza działu na PiO poświęconego systemom (ale tylko dwie pierwsze strony).

Systemy wymiany linków rotacyjnych

Gotlink.pl – system wymiany linków rotacyjnych

Należy założyć konto w systemie. Dzięki temu uzyskamy dostęp do tzw. Antylinkera, narzędzia, poprzez które będziemy mogli z jednej strony sprawdzić, kto do nas linkuje, z drugiej zaś, profilaktycznie – zabezpieczyć się przed tym. Wystarczy w tym celu wgrać plik systemowy do katalogów głównych takich domen. Nie jest wymagana aktywacja ich w systemie.

E-weblink.com – system wymiany linków rotacyjnych

” W celu zablokowania domeny przed linkowaniem w naszym systemie proszę umieścić plik weblink.txt na podanej stronie i w treści wkleić swój adres email w celu weryfikacji własności.”

Zgodnie z informacją uzyskana od BOKu: “Taki komunikat dostaje każdy kto chce zablokować swoje domeny przed
linkowaniem z naszego systemu. Z doświadczenia muszę jednak powiedzieć, że jak na razie nie spotkałem się z ani jednym przypadkiem linkowania przez konkurencje zgłaszanych stron. Przychodzą mi na myśl dwie możliwości takiego stanu rzeczy. Po pierwsze szkodliwe linkowanie odbywa się w innych systemach (co raczej jest mało prawdopodobne), po drugie jest możliwe, że jest to doniesienie wyssane z palca i jest wytłumaczeniem dla zawirowań w wynikach wyszukiwań Google.

Trochę się to ma nijak do wpisu, w którym opisałem, jak Tomasz Wieliczko, twórca SWLa, przyznał się do depozycjonowania konkurencji….

Update: Od 15 listopada 2013 system pobiera opłatę roczną za blokadę domeny w wysokości 30 zł rocznie – na chwilę obecną (25-11-2013) jest to wyjątek na rynku polskim. Przypomnę, że swego czasu próbował to wprowadzić Statlink, ale po nacisku ze strony branży wycofał się z tego pomysłu (wtedy chodziło o kwotę 250 zł za dożywotnią blokadę). Tutaj głosów sprzeciwu nie było…

Decyzja ze strony weblinka ciekawa, ponieważ zgodnie z opinią prawna takie działanie niesie za sobą pewne ryzyko dla systemu

vSEO – system wymiany linków rotacyjnych

Nie ma już możliwości blokady w systemie, ale za to “promowanie danej domeny jest możliwe po wcześniejszej autoryzacji tj. potwierdzeniu prawa do jej administrowania”

Brawo – tak to powinno być rozwiązane.

Powerlink.pl – system wymiany linków rotacyjnych

W odpowiedzi na email dostałem komunikat o …. zapełnionej skrzynce administratora

Your message to <powerlink@powerlink.pl> was automatically rejected: Quota exceeded (mailbox for user is full)

System musi nie działać – nie wyobrażam sobie takiej sytuacji przy działającym systemie.

seo.net.pl – system wymiany linków rotacyjnych

Problem z kontaktem

I’m afraid I wasn’t able to deliver your message to the following addresses.
This is a permanent error; I’ve given up. Sorry it didn’t work out.

Na problem narzekają też inni użytkownicy Internetu – wychodzi na to, że system jest zamknięty i dostępny jedynie dla wybranej grupy osób – zobacz dyskusję na Google+.

Systemy wymiany linków stałych

Linkujpro.pl

Na stronie jest formularz kontaktowy.

Seomatik.pl – system wymiany linków stałych

Blokadę domeny zakładamy z poziomu zakładki Kontakt

1. Prosimy utworzyć na domenie, którą chcecie Państwo zabezpieczyć przed linkowaniem plik blokada.txt
2. W treści danego pliku prosimy zamieścić:
“blokuj” – w przypadku jeśli chcemy zablokować promowanie wybranej domeny
“odblokuj” – w przypadku jeśli chcemy odblokować promowanie wybranej domeny
3. Sprawdzić przez przeglądarkę, czy plik jest poprawnie wgrany, wpisując ścieżkę do pliku np. “http://www.domena.pl/blokada.txt”
4. Jeśli wszystko jest ok, prosimy wkleić adres url Państwa domeny w poniższym formularzu
5. Zalecamy wklejanie adresu bez “www”

LinkORN.pl – system wymiany linków stałych

Należy zwrócić się z zapytaniem o weryfikację czy w ogóle witryna jest linkowana.
Należy podać wszelkie dane uwiarygadniające osobę / firmę pytającą o jakąś domenę, w jednoznaczny sposób łączący daną osobę / firmą z daną domeną (ważne).
Po potwierdzeniu, że mamy do czynienia z właścicielem danej domeny – sprawdzamy czy jest linkowana i podejmujemy wówczas stosowne kroki, jeśli faktycznie okazuje się, że jakiś użytkownik linkuje taką domenę.

Statlink.pl – system wymiany linków stałych

W związku z licznymi negatywnymi opiniami w Internecie odnośnie wprowadzenia przez nas opłaty dla podmiotów NIE ZWIĄZANYCH z systemem chcących blokować linkowanie przez nasz system ich domen, mając na względzie zachowanie dobrego imienia systemu Statlink w branży SEO postanowiliśmy od dnia dzisiejszego prowadzić te czynności nieodpłatnie. Z uwagi na sporą obciążalność czasową takiej operacji, blokadę będziemy rozpatrywać tylko i wyłącznie od osób piszących z maila w danej domenie i wysyłających taką prośbę bezpośrednio na adres bok@statlink.pl

Livelink.pl – system wymiany linków stałych

Jak pisze Kris w komentarzu poniżej można to zrobić poprzez wysłanie emaila z domeną, którą chce się zablokować.

Linkme.pl – system wymiany linków stałych

Możliwe jest zablokowanie możliwości linkowania w systemie każdej domeny . W tym celu należy w jej obrębie umieścić plik weryfikacyjny lm.txt i następnie w treści zawrzeć informację o prośbie zablokowania tej domeny w LinkMe.Ostatnim krokiem jest napisanie maila adres mard(at)linkme.pl lub biuro(at)linkme.pl i poprosić o blokadę możliwości promowania strony podając adresy domeny.

Giełdy i systemy sprzedaży linków tekstowych

Linkbazar.pl – giełda linków

Brak odpowiedzi.

Prolink.pl – giełda linków tekstowych

Zgodnie z informacją z BOKu, jest taka możliwość: “Jeśli jest się właścicielem danej domeny to można ją zablokować przed “wrogim nabywaniem” linków.
Jak czytam dalej w emailu: “Dbamy zarówno o wydawców jak reklamodawców, staramy się chronić maksymalnie interesy naszych klientów.”

Seopilot.pl – system sprzedaży linków tekstowych

Istnieje taka możliwość – należy przesłać na email adres url serwisu, który ma być zablokowany. Firma najczęściej prosi o wstawienie naszego banneru na wybraną przez siebie podstronę tego serwisu – wyłącznie w celu sprawdzenia, czy osoba ta faktycznie ma dostęp do serwisu.

Linkolo.pl – giełda linków tekstowych w treści

Aby zablokować możliwość linkowania strony należy umieścić na czas weryfikacji plik o określonej przez nas nazwie w folderze głównym swojej witryny w celu weryfikacji właściciela domeny. Po weryfikacji system nie pozwoli na linkowanie do tej domeny, a plik może zostać skasowany. Być może niedługo opcja taka pojawi się w panelu klienta i operację tą będzie można przeprowadzić samodzielnie. Jak zostałem poinformowany nie ma konieczności “bycia w serwisie” – wystarczy załatwić to przez emaila.

Podsumowanie

Systemy wymiany linków rotacyjnych

Jak widać, najłatwiej jest zablokować domenę w systemach rotacyjnych wymiany linków. Tutaj odpowiedzi (poza e-weblink.com) wpłynęły najszybciej, co pokazuje dbałość o interesy trzeciej strony. Wynika to na pewno np. z faktu, że jest tutaj najłatwiej komuś zaszkodzić, więc administratorzy systemów umożliwiają osobom, które chcą się przed tym zabezpieczyć, sposób na uniknięcie pozyskania nienaturalnych BL. Brawo.

Systemy wymiany linków stałych

W systemach wymiany stałych linków też jest (tam, gdzie przyszła odpowiedź) taka możliwość. Należy zaznaczyć, że właściciele systemów linkORN.pl, gotlink.pl i seomatik.pl nie mieli jeszcze do czynienia z sytuacją, gdzie ktoś “obdarowywał za free” jakąś domenę linkami  (kierował na stronę linki wbrew woli właściciela takiej domeny).

Giełdy linków tekstowych

Giełdy linków – jeszcze nie tak dawno było to niemożliwe, ale się to powoli zmienia.  Co nie dziwi – brak takiej opcji przy filtrach, jakie nakłada na domeny Google za nienaturalne linki przychodzące, jest moim zdaniem niedopuszczalną sytuacją.

Na koniec

Jeżeli coś trzeba dodać – np. ktoś miał doświadczenie z systemami, na które nie dostałem odpowiedzi – poproszę o komentarz.

Jeżeli jakiegoś systemu nie uwzględniłem – proszę także o info – spróbuję “wyciągnąć” informacje jak wyżej.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Kris 30 lipca 2012, 7:02

  Hi Sebastian,

  ja mam może nieco nieświeże informacje, gdyż sprzed kilku miesięcy (dokładnie przełom luty/marzec), wtedy jeszcze odpowiadano na maile :) Dodatkowo zadałem pytanie, czy ktokolwiek weryfikuje uprawnienia do domeny i w żadnym systemie nie następuje weryfikacja, więc można być dobrym wujkiem o “obdarować” swlem dowolną domenę :)

  Prolink

  “Niestety tak jak pisałem wcześniej nie ma takiej możliwości.”

  seopower.pl/linkolo.pl

  Niestety nie ma możliwości blokowania takich linków. Poza tym zaletą Internetu jest to że każdy może linkować do kogokolwiek bez żadnej weryfikacji

  livelink.pl
  tak, administracyjnie wysyłając maila z domeną

  Linkme.pl
  tak, administracyjnie wysyłając maila z domeną

  Jesli chodzi o nieuczciwą konkurencję to przechowujemy przez dlugi okres wszystkie dane więc istnieje mozliwosc identyfikacji osoby, która działa na szkodę innej firmy

  Seopilot.pl

  Linki tekstowe może rozmieścić na swój serwis tylko osoba, która zainstalowała nasz boks raklamowy, aby to zrobić musi mieć dane dostępu, czyli jest to właściciel lub administrator. Pozycjoner może pozycjonwać każdą stronę internetową, (kupuje linki za pomocą naszego Systemu) nie sprawdzamy czy jest właścicielem czy administratorem, najczęściej są to pozycjonerzy, którzy pozycjonują strony swoich klientów.

  livelink.pl

  Proszę nam zgłosić taką witrynę wtedy dokonamy blokady. Przy dodawaniu linków nie sprawdzamy czy osoba jest właścicielem domeny do której linkuje. Nie miałoby to najmniejszego sensu np w programach partnerskich. Natomiast na każde zgłoszenie o chęci zablokowania linkowania do strony reagujemy na prośbę właścicieli serwisów.

  Seo-Profi 30 lipca 2012, 9:56

  Hej Kris – fajnie, że jesteś.
  Pozwolisz, że uzupełnię wpis? Ostatnio przeglądałem sobie pewną korespondencje i przypomniałem o blokowaniu domen :) – tym bardziej, że coraz częściej pojawia się ten temat na Forum Google – a i Google samo zaczęło dopiero teraz karać za nienaturalne linki przychodzące, więc postanowiłem “odświeżyć” temat.
  Mówisz, że nie odpisują? Ciekawe…
  Zauważ, że w linkolo została dodana taka funkcjonalność – chyba dobrze napisałem, że i inni pewnie pracują, bo są zasypywani emailami…
  Co do weryfikacji – moim zdaniem wgranie pliku na serwer jest pewnym sprawdzeniem uprawnienia – mamy plik i mamy tekst, który można uzgodnić z adminami systemów.

  berith.pl 30 lipca 2012, 7:36

  W praktyce nie da się zablokować systemów wymiany linków ponieważ istnieje jeszcze coś takiego jak skracanie np. linków z 301. Tak samo nie uchronisz się np. przed blastem na webmini.
  Na dzień dzisiejszy nie ma ABSOLUTNIE ŻADNEJ obrony przed linkami z SWL.

  Seo-Profi 30 lipca 2012, 10:02

  @berith – jakby to miało wyglądać?

  Poznaniak 30 lipca 2012, 7:43

  To jest jakiś absurd. Firmy albo nie odpisują albo życzą sobie weryfikacji, że to my jesteśmy właścicielami domeny. Dziwne, że nie wymagają tego od osób, które chcąc nam zaszkodzić linkują do naszych domen z tych samych systemów…

  Seo-Profi 30 lipca 2012, 9:41

  @Poznaniak – możesz podac przykład systemu, który nie odpisuje?

  Bro 30 lipca 2012, 7:58

  Bardzo ciekawy post. Dzięki za analizę.

  Artur Pleskot 30 lipca 2012, 8:41

  Witam

  Panie Sebastianie. Napisał Pan zapytanie w piątek wieczorem, a artykuł opublikował Pan w niedzielę. Wydaje mi się że wypadałoby poczekać chociażby 1 dzień roboczy na odpowiedź. Odpowiedź z Linkolo.pl wyszła do Pana dzisiaj rano zanim przeczytaliśmy ten artykuł. Bardzo proszę o korektę artykułu.

  Pozdrawiam
  Artur Pleskot

  Seo-Profi 30 lipca 2012, 9:36

  Witam.
  Już dokonałem stosownej korekty artykułu, dziękuję :)

  Eryk 7 stycznia 2014, 6:20

  W końcu ktoś, kto uczy się na błędach. Brawo!

  Paweł Rabinek 30 lipca 2012, 9:53

  Odnośnie e-weba nie ma z tym problemu, wystarczy wysłać maila i wgrać plik TXT jako weryfikacja domeny. Kilka już zablokowałem i zrobili to szybko od ręki.

  Seo-Profi 30 lipca 2012, 10:11

  Tak, podobną informację uzyskałem wczoraj – ale nie od adminów systemu…

  dave84 30 lipca 2012, 13:50

  Polać wódkę Berithowi, bo widać chłopak zna się na rzeczy:P

  Cezary Lech 30 lipca 2012, 16:25

  Fajna inicjatywa i ciekawe informacje, pamiętam że w zeszłym roku pisałem do Fancop żeby usuneli adres jednego z artykułów na SprawnyMarketing.pl który dostawał olbrzymie ilości FB Like i Google +1, wystarczy napisać na maila supportu, reakcja bardzo szybka: http://sprawnymarketing.pl/artykuly/historia-polskiej-branzy-seo-d/#comment-49963

  linksman 31 lipca 2012, 12:20

  Jeśli ktoś ci szkodzi, nie masz wyboru musisz wejść na drogę prawną albo zapowiedzieć taki zamiar. Jeśli ktoś podłoży świnię w postaci web mini lub kopii Dmoz to trzeba poinformować Google w formularzu ponownego rozpatrzenia.
  http://linkexpert.eu/pandaville-linkowanie-w-zgodzie-z-panda-cz-ii/

  Yac 27 sierpnia 2012, 9:56

  Statlink wprowadził opłaty – Koszt blokady to 250 złotych netto od domeny.

  Macie na to jakiś pomysł?

  Sebastian Miśniakiewicz 27 sierpnia 2012, 10:34

  Możesz mi podesłac jakiś dowód – emaila np.?

  Cena? 6 września 2012, 11:56

  Witam, podobno jeden z SWLi pobiera opłatę 990zł za zablokowanie możliwości linkowania strony A. Czy słyszeliście o czymś takim? Nie jestem pewien czy chodzi z pewnością o polski SWL.
  Czy ktoś z Was posiada wiedzę na ten temat? Z góry dzięki za szybki feedback.

  Sebastian Miśniakiewicz 6 września 2012, 12:11

  Pobierał jeden 250zł – Statlink, ale po zaproszeniu przeze mnie do dyskusji na jednym z blogów …się z tego wycofał. Jednak słyszałem, że ktoś niby pobiera, ale nazwy nie powiem, bo nie padła w tamtej dyskusji – a szkoda. Bo system musi być szczelny – tzn nie może być tak, że można dodać tam dowolną domene, bez jej weryfikacji.

  zirytowany 14 października 2012, 4:04

  gotlink.pl – jest wykorzystywany szeroko do depozycjonowania i łatwo to udowodnić.. jak wytoczą im w końcu sprawę w sądzie to sam się pod tym podpiszę

  Gość 19 listopada 2012, 9:32

  A ja mam pytanie jak zablokować domenę w seodopalacz.pl lub seopartner.pl. Na żadnej ze stron nie można znaleźć kontaktu;/

  Sebastian Miśniakiewicz 20 listopada 2012, 22:58

  Pewnie trzeba założyć konto – i wtedy będziesz miał kontakt.
  Jak tak jest – daj znać :)

  Arekk 21 listopada 2012, 12:07

  Czy ktoś nawiązał może kontakt z takimi systemami jak: seo.net.pl czy seodopalacz.pl ?

  Sebastian Miśniakiewicz 21 listopada 2012, 12:09

  A założyłeś tam konto, jak pisałem?

  Arekk 26 listopada 2012, 10:46

  Konta utworzyłem, niestety kontakt mailowy jest niemożliwy z żadnym z systemów. W przypadku seopartner.pl/seodopalacz.pl – pozostaje tylko kontakt telefoniczny z autorem.

  Michał 17 stycznia 2013, 19:52

  W artykule ProLink chwali się, że można zablokować, a w rzeczywistości mi odpisali:
  “Bardzo mi przykro ale na chwilę obecną nie mamy możliwości zakładania blokad na linkowanie serwisów.
  Sprawdziłem i mogę potwierdzić, iż wskazane przez Pana serwisy nie są aktualnie linkowane w naszym systemie.”

  Sebastian Miśniakiewicz 17 stycznia 2013, 23:22

  Michał, możesz dać im linka do tego wpisu i poprosić o komentarz? Jak widzisz, ja dostałem całkiem inna odpowiedź…

  webmaster120 23 lutego 2013, 9:59

  Witam, wiecie może z jakiego systemu tutaj korzystają? photopodlasie.com na dole mają linki. Namierzyłem tam kilka moich :-/

  Allf 20 czerwca 2013, 14:08

  Witam, świetny i bardzo pomocny artykuł. Sprawdzę nasze strony, choć nie uważam byśmy byli konkurencją… :)

  Xann 24 października 2013, 18:43

  Informacja o blokowaniu domen jest nieaktualna, obecnie każdy osobiście może sam sobie blokować i odblokować domenę w systemie po jej uprzednim zweryfikowaniu

  Sebastian Miśniakiewicz 24 października 2013, 19:59

  …. i zapłaceniu Tobie za tzw. “ochronę”?
  Chore i żałosne

  xxx 29 października 2013, 12:34

  “Chore i żałosne”

  niestety muszę się trochę zgodzić, a tak lubiłem właściciela i serwis, ale nie ma $$$ z swl to będzie z jego blokowania

  Sebastian Miśniakiewicz 29 października 2013, 13:25

  Zobaczymy jak się rozwinie sytuacja.
  Już kiedyś miała być zniesiona możliwość blokowania i … Xann po cichu się wycofał z pomysłu pod naporem krytyki.
  Obecnie może być podobnie – potrzebuję jeszcze kilka dni aby cos sprawdzić. ..

  Tomek 6 kwietnia 2016, 20:58

  Artykuł stary a jakże aktualny. Dzięki za bardzo przydatne informacje, które pomogły mi w zdjęciu filtra.

  Sebastian Miśniakiewicz 6 kwietnia 2016, 21:03

  Dzięki – sporo czasu go pisałem, cieszę się, że jeszcze działa :)

  Mateusz B. 2 maja 2018, 13:21

  Sebastianie, czy temat jest jeszcze aktualny?

  Sebastian Miśniakiewicz 2 maja 2018, 13:40

  Czy można blokować?

  Z tego co widzę, po linkach do mojego bloga, to e-weblink jeszcze “dycha”, co się dzieje z innymi systemami – nie wiem; patrząc na rózne strony, z którymi mam do czynienia, widzę, że Google samodzielnie potrafi “zrzec się takich linków”, zaś jak masz filtr to warto użyć disavowa.

  Nie znam przypadku, gdzie ktoś zaszkodził konkurencji :) – zawsze właściciel strony, który utrzymywał, że spadł przez depozycjonowanie, sam wcześniej zdobywał nienaturalne linki…

  Mateusz B. 2 maja 2018, 14:04

  Bardziej chodziło mi o to czy warto się zawczasu ubezpieczyć :)

  Sebastian Miśniakiewicz 2 maja 2018, 14:05

  Nie znam przypadku skutecznego depozycjonowania – pisałem o tym już kilka razy na blogu

  Mateusz B. 2 maja 2018, 14:06

  Dzięki Sebastianie za szybką odpowiedź! :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii