23 sierpnia 2011 | Aktualizacja: 29 czerwca 2018
Branża SEO

Dzisiaj po raz kolejny dostałem “super propozycję” wysłaną z bazy danych Marketing360.pl, firmy, która na stronie mówi o sobie:

Dlaczego warto:

 • korzystając ze zintegrowanego systemu unikniesz problemów z konfliktami pomiędzy pojedynczymi narzędziami,
 • zaawansowane technologicznie i przyjazne narzędzia,
 • używając systemu stale poszerzasz grupę swoich klientów i zwiększasz sprzedaż,
 • oszczędzasz pieniądze korzystając z wszystkich potrzebnych Ci narzędzi w jednym pakiecie,
 • redukujesz pracę ręczną potrzebną do prowadzenia działań marketingowych w Internecie,
 • oszczędzasz czas, jaki poświęcił byś na kontakty z wieloma firmami oferującymi pojedyncze produkty,
 • współpracujesz z Polskim przedsiębiorstwem o ugruntowanej pozycji na rynku,
 • otrzymujesz profesjonalne i bezpłatne doradztwo specjalistów w dziedzinie marketingu internetowego.

A ten email wyglądał sobie ot tak:

 

Na końcu emaila oczywiście standardowy dopisek:

Niniejszy mail stanowi zapytanie o wyrażenie zgody na przesłanie informacji handlowej zgodnie z Art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (z dnia 18.07.2002 Dz. Nr 144 poz.1204). Jednocześnie informuję, że Państwa dane adresowe zostały pozyskane z publicznych zasobów z sieci Internet.

Kłamstwo, kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo.Rzetelna firma powinna sprawdzić KAŻDY adres – a nie rzucać spamem “naokoło jak leci”.

Miara się przebrała i chyba zacząć to gdzieś zgłaszać – jak ktoś przejdzie się kilka razy do Sądu, to może zacznie się bardziej przykładać dos wojej pracy i szanować cudzy czas.

Czy ma ktoś opracowaną jakąś skuteczną metodę walki ze spamem? Przecież to jest jawne zaśmiecanie skrzynki i dziwię się, że firma taka jak Benhauer, do której należy system, kupuje adresy emailowe “nie wiadomo skąd” a potem jej klienci zasypują mnie “kefirkami”.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Wilk 23 sierpnia 2011, 19:05

  Polecam wysłanie nagłówków do SpamCopu. Szybko i bezproblemowo, oni już potem wysyłają info do ISP.

  Seo-Profi 23 sierpnia 2011, 19:20

  http://www.spamcop.net – o tym mówisz? Jak to działa w praktyce? Blokują dane IP, gdzie jest baza np.?

  Wilk 24 sierpnia 2011, 8:27

  Przy rejestracji podają ci specjalnie sformatowany adres e-mail, na który późnieuj wysyłasz im na kopię spamu (razem z nagłówkiem, najlepiej jako załącznik .eml). Zgłoszenie takie możesz wysylac z dowolnego adresu, niekoniecznie tego, na ktory się rejestrowałeś. Jest jednak ograniczenie, żeby spam był świeży (bodaj 48 albo 72 godziny). Dokonują analizy nagłowka (m.in. czy nie jest spreparowany), a nastepnie otrzymujesz na maila link do raportu.

  W raporcie masz spis adresów, na ktore może być wysłane zgłoszenie (ISP, hostingodawca skrzynki itd.). Teraz możesz albo samemu wysłać tam skargę albo po prostu kliknij “wyślij”.

  W drugim przypadku SpamCop wysyła raport ze spamu z dodatkowymi informacjami. Jeśli kilkukrotnie dany ISP / hostingodawca będzie go ignorować, adres zostanie dodany do różnych RBLi (z bazy samego SpamCopu też korzysta sporo serwerów – w sumie ich lista jest jedną z najpopularniejszych na świecie) i w konsekwencji klienci takiego “spamfriendly” ISPa będą na części serwerów pocztowych silniej filtrowani, co może się przyczynić do późniejszego ich od odpływu do firm, które tak bardzo u siebie spamerów nie tolerują. Tak wiec bez względu na to, czy gościa zablokują czy nie, jakiś skutek będzie.

  Oczywiście nie zaszkodzi niezależnie od spamcopu i tak takiej firmie napisać co sie o nich sądzi. Możliwe, że mailing szedł nie bezposrednio od nich, a od jakieś agencji zewnetrznej – niech wiedzą, że ludzie są wkurzeni.

  Zawsze możesz tez rzucić temat spamera na grupie usenetowej pl.internet.mordplik. Siedzą tam administratorzy rożnych serwerów i przeglądając nagłóki spamów chętnie dodaja do filtrów na swoich serwerach.

  Seo-Profi 24 sierpnia 2011, 8:42

  Super, WIlk – więlkie dzięki za tak obszerną sytuację. A zatem – spamerzy, miejcie się na baczności :)
  Na mordpliku mogę widzę wklejać, co chcę – najlepiej opis oraz adres skąd przyszedł email.
  Czyli mówisz, że te dwa narzędzia mogą namieszać firmom od wysyłki emailingów?
  To, co się w Polsce dzieje, to przechodzi ludzkie pojęcie – najgorsze jest przedstawienie oferty i … info, że … to nie była oferta. Rzadko ktoś przesyła takie prawdziwe zapytanie na przesłanie oferty – z reguły od razu umieszcza w niej jej zajawkę, bezczelnie kłamiąc, że jest to zgodne z prawem…

  A powiedz mi – zgłaszałeś kiedyś jakiegoś spamera np. na Policję czy do innej instytucji? Chyba dopóki się tego nie będzie robić, to będzie walka z wiatrakami. Jak mundurowi zapukają do niego rano w niedzielę, może zmieni sposób uprawiania e-biznesu…

  Wilk 24 sierpnia 2011, 9:25

  Nie zgłaszałem, ograniczałem się do spamcopa i czasem bezposredniego kontaktu z firmą lub jej usługodawcą. Ale słyszałem o takich sytuacjach. Choćby na przykład to:

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,200-zl-kary-za-spam,wid,5025643,wiadomosc.html?ticaid=1ce61 (tu akurat kara niewielka)

  Z grubszych spraw ostatnia było trochę hałasu wokół czegoś takiego:
  http://olgierd.bblog.pl/tag,jan;zarski,22999.html

  Była tez kiedyś jakaś firma, która dostała kilka tysiecy zł kary, ale było to łądnych parę lat temu i już nie pamietam szczegółów.

  O więcej tkaich spraw musiałbyś popytać na mordpliku.

  Faktem jest, że same RBLe kompletnie spamerów nie blokują, ale z pewnością utrudniaja im życie i wymuszają na hostingodawcach reagowanie.

  Rafał Mróz 24 sierpnia 2011, 11:37

  SpamCop jest rzeczywiście dobry na takie maile. Sam z niego korzystam i udało mi się “zaszkodzić” kilku spamerskim firmom, do tego stopnia, że ich hostingowcy odszukali do mnie namiary i dzwonili z prośbą o “wycofanie” mojego zgłoszenia do RBL. A to, przy wykorzystaniu SpamCopa wcale nie jest proste. Taki admin musi się sporo natrudzić, żeby usunąć swoje IP, bo bazy często się ze sobą replikują.

  Wilk 24 sierpnia 2011, 12:46

  Tym bardziej, że tam jest też stosowana zasada poszerzanej skali. Najpierw idzie IP, a jak to nie pomoże i jest powtórka z rozrywki, to potem ląduje cała pula.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii