Wyszukiwarka Google

Jak szybko nauczyć się podstawowej „obsługi” robots.txt

Spider (pająk) internetowyNa SEOmozie opublikowano arcyciekawy poradnik z zakresu tworzenia pliku robots.txt. Jest on inny od wszystkich tych, które do tej pory widziałem, ponieważ jest … interaktywny.

Bezpośrednio na stronie mamy możliwość samodzielnie napisać regułę, blokująca np. daną stronę lub katalog, dodanie do robots.txt zapisu o sitemapie czy nawet zablokowania pewnych parametrów. Odpowiednio modyfikując polecenia dążymy do tego, aby pola, w których wykonujemy operacje, wypełniły się zielonym kolorem – co jest dowodem poprawności napisanej przez nas regułki.

Nie są to zapewne kwestie „odkrywcze” dla wielu specjalistów – ale wiele pytań o plik robots.txt zadają osoby, które sie na nim mało/w ogóle znają. Dzięki interakcji mają one teraz możliwość „dojścia” do właściwego zapisu samodzielnie.

Zachęcam do przetestowania – i przekazania informacji o narzędziu Waszym znajomym, tym, co nie są z tematem „za pan brat”. Warto :)

Mam nadzieję, że autor pokusi się o napisanie podobnego wpisu o .htaccessie. A może ktoś z moich czytelników miałby na to ochotę? Chętnie opublikowałbym taki wpis na blogu. Osoby zainteresowane proszę o kontakt.

GD Star Rating
loading...
Jak szybko nauczyć się podstawowej "obsługi" robots.txt, Jak szybko nauczyć się podstawowej "obsługi" robots.txt, 8.8 out of 10 based on 8 ratings Jak szybko nauczyć się podstawowej "obsługi" robots.txt

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1355 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Opinie i Komentarze

Mati 19 stycznia 2013, 11:03

Jeżeli chodzi o htaccess to polecam na początek http://speckyboy.com/2013/01/08/useful-htaccess-snippets-and-hacks/.

+ taki jeden fajny zbiór: http://www.askapache.com/htaccess/htaccess.html

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *