Search Console

Jak sprawdzić linki przychodzące w Majestic SEO w sklepie opartym na skrypcie IAI-Shop

IAI-shop logoRozwiązania SaaS są w wielu przypadkach wygodne dla Klientów. Niestety w specyficznych okolicznościach trzeba się trochę nagimnastykować, aby zrobić coś, co z pełnym dostępem do serwera normalnie zajmuje chwilę czasu. Zobaczmy, jak trzeba się nagimnastykować, aby pobrać z MajesticSEO listę linków prowadzących do sklepu opartego o skrypt autorstwa IAI-Shop.

Jeżeli posiadasz sklep w IAI-shop i chcesz sprawdzić poprzez MajesticSEO jakie linki prowadzą do niego nie zdziw się, jak CI się to nie uda – IAI domyślnie blokuje robota MajesticSEO. Na szczęście można to zmienić.

Weryfikacja domeny w Narzędziach dla Webmasterów

W tym celu zaczynamy od weryfikacji własności domeny w Narzędziach dla Webmasterów – dzięki temu już w bezpłatnej wersji MajesticSEO będziemy mogli pobrać wszystkie linki przychodzące widoczne w narzędziu (pomijając fakt, że każdy właściciel powinien mieś swój sklep dodany do Narzędzi, aby śledzić na bieżąco to, jak Google postrzega dany serwis.

W celu wgrania pliku weryfikacyjnego na serwer należy:

 1. Przejść do działu MODERACJA \ Zarządzanie plikami dla CMS.
 2. Kliknąć na przycisk Dodaj plik (na górze strony) i wybrać plik weryfikacyjny
 3. W następnym kroku należy odnaleźć dodany plik na liście załączonych plików, kliknąć na niego i skopiować jego ścieżkę dostępu (wszytko po domena-techniczna.iai-shop.com np: /data/include/cms/nazwa_pliku).
 4. Następnie musimy udać się do działu ADMINISTRACJA \ Zarządzanie domenami, SSL, przekierowaniami i usługami systemowymi \ Przekierowania i otwieranie stron w ramce.
 5. Kliknąć Dodaj nowe przekierowanie, a następnie ustawić przekierowanie:
  w kolumnie Adres źródłowy – wpisać nazwa pliku do weryfikacji:
  w kolumnie Adres docelowy – wpisać ścieżkę dostępu pliku w Państwa sklepie np. /data/include/cms/dowolna nazwa.txt.
  w kolumnie Operacje – kliknąć Zapisz.

W ten sposób pierwszy krok – weryfikację domeny w Narzędziach dla Webmasterów – mamy już za sobą :)

Odblokowanie dostępu do strony dla robota MajesticSEO

Teraz musimy odblokować dostęp do strony dla robota MajesticSEO. Przy domyślnym ustawieniu plik robots.txt sklepu zawiera taki oto fragment – blokada robota MajesticSEO znajduje się na 3 pozycji od góry

### Automatically banned scanners and crawlers section ###
User-agent: 008
Disallow: /
user-agent: AhrefsBot
Disallow: /
User-agent: MJ12bot
Disallow: /
User-agent: metajobbot
Disallow: /
User-agent: Exabot
Disallow: /
User-agent: Ezooms
Disallow: /
User-agent: fyberspider
Disallow: /
User-agent: dotbot
Disallow: /
User-agent: MojeekBot
Disallow: /
User-agent: BLEXBot
Disallow: /
### Section end ###

Aby wyłączyć tę sekcję należy udać się do działu Moderacja/SEO – optymalizacja do wyszukiwarek. Po wybraniu wskazanej opcji

IAI - modyfikacja pliku robots.txt

zmieniamy znajdujące się na samej górze ustawienie z “Nie” na “Tak”

 

IAI - konfiguracja blokady robotów w robots.txt

Teraz możemy już zweryfikować w Panelu MajesticSEO własność domeny, aby móc bezpłatnie, bez konieczności wykupowania pakietu, pobrać linki przychodzące do naszego sklepu.

PS Oczywiście pamiętajmy, aby po pobraniu linków znowu włączyć blokadę :)

GD Star Rating
loading...
Jak sprawdzić linki przychodzące w Majestic SEO w sklepie opartym na skrypcie IAI-Shop, Jak sprawdzić linki przychodzące w Majestic SEO w sklepie opartym na skrypcie IAI-Shop, 4.0 out of 10 based on 12 ratings Jak sprawdzić linki przychodzące w Majestic SEO w sklepie opartym na skrypcie IAI-Shop

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1346 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Opinie i Komentarze

Bar 13 kwietnia 2015, 10:45

Co do rozwiązań SaaS to pracowałem na kilku (Shoper, Click shop, allegro- nie pamiętam już dokładnej nazwy, autorski sklep, IAI) i to właśnie IAI najmilej wspominam. Najwięcej dodatkowych rozwiązań, integracji, analiz, statystyk. Fakt na rynku są tańsi, ale lepiej trochę dopłacić i nie być aż tak ograniczonym jak przy innych rozwiązaniach.

Sebastian Miśniakiewicz 13 kwietnia 2015, 12:23

Na IAI ostatnio sporo osób psioczy – miałem kiedyś sklep w analizie i nie wiem, skąd to psioczenie się bierze; fakt, pewne kwestie trzeba było dorobić ekstra – no ale jak się ma SaaS to nie zadowoli się każdego – jak komuś SaaS nie odpowiada zawsze może wziąć indywidualne rozwiązanie :)
Diabeł tkwi w szczegółach :)
W Shoprzez np. linkowanie wewnętrzne, po ostatnim updacie, nadal zostało nofollow – nie wiem, kto im doradza, ale to karygodny błąd (na stronie kategorii grafiki linkują do produktów nofollow, nazwy produktów za to są już ok – dofollow)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *