12 sierpnia 2012
Wyszukiwarka Google
Adresy zgłosozne do usunięcia z Google

Na stronie Google Transparency Report można sprawdzić ilość żądań usunięcia treści z wyszukiwarki – zarówno ze strony osób/firm, które uznały, że są łamane ich prawa – jak i rządów. W kontekście zapowiedzenia wdrożenia od następnego tygodnia nowego czynnika rankującego, czyli ilości pozytywnie rozpatrzonych zgłoszeń o usunięcie stron z obrębu danej witryny z indeksu Google za złamanie prawa (np. kradzież treści) warto bliżej zapoznać się z serwisem.

Wchodząc na stronę Copyright (zakładka Removal Requests) widać znaczący wzrost w ostatnim czasie żądań usuwania treści z Internetu zgłaszanych do Google.  To świadczy o tym, że ludzie bardzo “wzięli się” za osoby, które kradną ich treści/naruszają prawa. Pik obserwujemy od okresu przedwakacyjnego tego roku.

Adresy zgłosozne do usunięcia z Google

W serwisie można zobaczyć poszczególne wykluczenia, iestety nie ma możliwości wyszukiwania serwisów po nazwach. Jest na to jednak jeden sposób – można manipulować końcówką adresu url wpisując tam adres domeny, którą chcemy sprawdzić pod kątem ilości pozytywnie rozpatrzonych zgłoszeń np. dla mojego bloga będzie to adres http://www.google.com/transparencyreport/removals/copyright/domains/blog.seo-profi.pl/  Możemy w ten sposób zobaczyć, czy w danym serwisie coś nie zostało usunięte z SERPów. Nas to nie dotyczy – przy zweryfikowanej domenie powinniśmy dostać stosowną informację w narzędziach. Zobaczmy, czy jest coś na mnie…

Brak strony

Nic – w sumie nikogo na razie nie zgłaszałem, ale może będzie trzeba zacząć śledzić nieautoryzowane przedruki? Postanowiłem wpisać adres swojego bloga do serwisu Copyscape, aby sprawdzić, jak sprawy stoją.

Wyniki sprawdzenia Copyscape dla bloga SEO Profi

Są dwie strony z Facebooka – bloga oraz … e-Wblinka, o którym wspomniałem w jednym z ostatnich wpisów odnośnie gorącego obecnie tematu – ochrony swojej strony przed linkowaniem jej przez konkurencje z systemów oraz giełd wymiany linków i jak się przed tym chronić.

Wniosek? Na razie nie ma kopiujących, nie ma kogo zgłaszać :)

A sprawdźmy sobie jakiś większy serwis, może …. Onet?

Żądanie usunięcia z Google treści serwisu Onet

Jak widać, coś tutaj mamy – znalazły się firmy, które uznały, że pewne treści powinno Google usunąć z Sieci, ponieważ ich zdaniem nie powinny się znaleźć one na stronie serwisu; napisały wniosek, został on rozpatrzony pozytywnie – 11 x. Klikając w poszczególne linki możemy uzyskać bardziej szczegółowe informacje, np. co do firmy czy instytucji, jaka zgłosiła wniosek – skuteczny – o wykluczenie.

Zachęcam do sprawdzenia swojego serwisu – tym bardziej, że usuwanie stron naruszających naszą własność działa – i to bardzo sprawnie – Tomek opisywał ostatnio zgłoszenie w zakresie swojej strony. Efekt? Strona kopiująca znika z Google. W ciągu bodajże 5 dni…

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii