Wyszukiwarka Google
9 czerwca 2010
filtr od google - ręczny i algorytmiczny w jednym

Brak strony w indeksie to coś, co spędza sen z powiek każdemu webmasterowi. W przypadku strony hobbistycznej oznacza „tylko” spadek odwiedzin ze strony nowych czytelników. Ale już przy domenie firmowej ban to zamknięcie ważnego kanału sprzedaży, który może prowadzić do upadku firmy, ze względu na brak możliwości pozyskiwania Klientów z wyników organicznych (oczywiście pozostają linki sponsorowane, ale to już nie jest to). Czym zatem jest „ów” ban? Warto wcześniej krótko powiedzieć, jaka jest różnica między banem a filtrem.

Zarówno ban, jak i filtr, to kara nałożona przez Google na witrynę za złamanie Wytycznych dla Webmasterów, przy czym aby dostać bana trzeba sobie „specjalnie zasłużyć”. Dla mniejszych wykroczeń stosowany jest filtr.

Dodatkowa różnica jest taka, że filtr to spadek strony w rankingu pod daną frazę/grupę fraz. Nie zawsze zatem oznacza to, że w przypadku nałożenia filtra na naszą domenę spadniemy w SERPach pod wszystkie frazy, które nas interesują.

W przypadku bana cała strona znika z indeksu wyszukiwarki i dotyczy to jakiejkolwiek frazy, także i takiej, pod którą serwis nie jest pozycjonowany.

Aby sprawdzić,  czy nasza strona dostała bana, czyli została wykluczona z indeksu wystarczy użyć komendy site: nasza_domena lub info: nasza_domena. Brak wskazań oznacza zbanowanie domeny – ale nie zawsze.

Brak bana przy jednoczesnym braku wyświetlania strony w indeksie dotyczy sytuacji, gdzie nowa domena może nie być jeszcze zindeksowana przez wyszukiwarkę i dlatego odpowiednia komenda nie zwraca żadnych wyników. Czas indeksacji jest dynamiczny, może wynosić 24 godziny jak i wiele tygodni, wszystko jest zależne od ilości i jakości linków prowadzących do naszej witryny. W przypadku nowej domeny należy przede wszystkim skupić się na dobrej treści, zdobywania linków – a komendę site używać dopiero po kilku tygodniach, nie od razu :)

Zdarza się, że osoby, które założą swoją pierwszą stronę, wpisują komendę site czy info, a następnie trafiają np. na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, gdzie dopiero udaje się uspokoić taką osobę, że to nie jest ban, tylko … system nie zdążył jeszcze zaindeksować nowej domeny :).

Chcesz, abym sprawdził, czy Twoja strona ma bana ?

Tak, chcę >>

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii