9 czerwca 2010 | Aktualizacja: 11 kwietnia 2020
Filtry, bany
filtr od google - ręczny i algorytmiczny w jednym
Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista SEO

Osoby, które samodzielnie pracują przy stronie, nie ulegając pokusom “chodzenia na skróty” nie powinny się obawiać bana. Co innego Ci, którzy agresywnie pozycjonują swoje witryny lub … zlecili ich pozycjonowanie firmie SEO, która zasłania się przed raportowaniem prac “tajemnicą prowadzonych działań” – po kilkunastu latach bycia w branży zawsze taka wymówka oznaczała to, że prowadzone w ramach pozycjonowania działania łamały tzw. Wskazówki Google dla Webmasterów.

Brak strony w indeksie to coś, co spędza sen z powiek każdemu webmasterowi. W przypadku strony hobbistycznej oznacza “tylko” spadek odwiedzin ze strony nowych czytelników. Ale już przy domenie firmowej ban to zamknięcie ważnego kanału sprzedaży, który może prowadzić do upadku firmy, ze względu na brak możliwości pozyskiwania Klientów z wyników organicznych (oczywiście pozostają linki sponsorowane, ale to już nie jest to).

Czym zatem jest “ów” ban?

Ban a filtr

Warto na początku wyjaśnić, jaka jest różnica między banem a filtrem

Zarówno ban, jak i filtr, to kara nałożona przez Google na witrynę za złamanie Wytycznych dla Webmasterów, która prowadzi do zmniejszenia widoczności strony w Google.

Filtr to spadek strony w rankingu pod daną frazę/grupę fraz w wyniku złamania tzw. Wskazówek dla Webmasterów. W przypadku bana kara jest bardziej dotkliwa i cała strona znika z indeksu wyszukiwarki i dotyczy to jakiejkolwiek frazy, także i takiej, pod którą serwis nie jest pozycjonowany. Aby dostać bana trzeba sobie “specjalnie zasłużyć” :)

Jak sprawdzić, czy strona ma bana

Aby sprawdzić,  czy nasza strona dostała bana, czyli została wykluczona z indeksu wystarczy użyć komendy site: nasza_domena lub info: nasza_domena. Brak wskazań oznacza zbanowanie domeny.

Należy podkreślić jednak, że można to robić jak mamy pewność – ponieważ prowadziliśmy przy pozycjonowaniu strony działania, które w sposób rażący łamały tzw. Wskazówki Google dla Webmasterów.

Bana łatwo pomylić z błędem webmastera

Najczęściej jest to zablokowanie strony przed indeksowaniem (często się to zdarza, jak webmaster, po oddaniu strony Klientowi, zapomni zmienić właściwą formułę w pliku robots.txt)

Ban a nowa strona

Brak wyświetlania strony w indeksie dotyczy sytuacji, gdzie nowa domena może nie być jeszcze zindeksowana przez wyszukiwarkę i dlatego odpowiednia komenda nie zwraca żadnych wyników. Czas indeksacji jest dynamiczny, może wynosić 24 godziny jak i wiele tygodni, wszystko jest zależne od ilości i jakości linków prowadzących do naszej witryny.

Jak usunąć bana?

Jak z każdym problemem należy zacząć od zdiagnozowania przyczyny jego powstania.

Jeżeli ktoś samodzielnie pozycjonuje stronę, to będzie wiedział, gdzie “przegiął” :). A jeżeli zlecono prace przy stronie firmie SEO – należy przeprowadzić z nią poważną rozmowę i pod żadnym pozorem nie zgadzać się na … kupno nowej domeny w miejsce zbanowanej, ponieważ w praktyce nic to nie zmieni – firma SEO dalej będzie robiła to, co do tej pory, licząc, że za drugim razem uniknie kary od Google. A że właściciel stracił domenę, no cóż – jak “kupi tłumaczenie”, że “to wina Google” to nigdy się nie dowie, co się stało…

Pozostaje mi życzyć Tobie, abyś z banem nie miał nigdy do czynienia :)

Masz podejrzenia, że na Twoją stronę nałożono filtr/bana?

Tak, proszę o sprawdzenie >>

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii