Wyszukiwarka Google

Jak sprawdzić czy strona ma bana

Brak strony w indeksie to coś, co spędza sen z powiek każdemu webmasterowi. W przypadku strony hobbistycznej oznacza “tylko” spadek odwiedzin ze strony nowych czytelników. Ale już przy domenie firmowej ban to zamknięcie ważnego kanału sprzedaży, który może prowadzić do upadku firmy, ze względu na brak możliwości pozyskiwania Klientów z wyników organicznych (oczywiście pozostają linki sponsorowane, ale to już nie jest to). Czym zatem jest “ów” ban? Warto wcześniej krótko powiedzieć, jaka jest różnica między banem a filtrem.

Zarówno ban, jak i filtr, to kara nałożona przez Google na witrynę za złamanie Wytycznych dla Webmasterów, przy czym aby dostać bana trzeba sobie “specjalnie zasłużyć”. Dla mniejszych wykroczeń stosowany jest filtr.

Dodatkowa różnica jest taka, że filtr to spadek strony w rankingu pod daną frazę/grupę fraz. Nie zawsze zatem oznacza to, że w przypadku nałożenia filtra na naszą domenę spadniemy w SERPach pod wszystkie frazy, które nas interesują.

W przypadku bana cała strona znika z indeksu wyszukiwarki i dotyczy to jakiejkolwiek frazy, także i takiej, pod którą serwis nie jest pozycjonowany.

Aby sprawdzić,  czy nasza strona dostała bana, czyli została wykluczona z indeksu wystarczy użyć komendy site: nasza_domena lub info: nasza_domena. Brak wskazań oznacza zbanowanie domeny – ale nie zawsze.

Brak bana przy jednoczesnym braku wyświetlania strony w indeksie dotyczy sytuacji, gdzie nowa domena może nie być jeszcze zindeksowana przez wyszukiwarkę i dlatego odpowiednia komenda nie zwraca żadnych wyników. Czas indeksacji jest dynamiczny, może wynosić 24 godziny jak i wiele tygodni, wszystko jest zależne od ilości i jakości linków prowadzących do naszej witryny. W przypadku nowej domeny należy przede wszystkim skupić się na dobrej treści, zdobywania linków – a komendę site używać dopiero po kilku tygodniach, nie od razu :)

Zdarza się, że osoby, które założą swoją pierwszą stronę, wpisują komendę site czy info, a następnie trafiają np. na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, gdzie dopiero udaje się uspokoić taką osobę, że to nie jest ban, tylko … system nie zdążył jeszcze zaindeksować nowej domeny :).

Chcesz, abym zdjął bana z Twojej strony ?

Tak, chcę >>

GD Star Rating
loading...
Jak sprawdzić czy strona ma bana, Jak sprawdzić czy strona ma bana, 6.7 out of 10 based on 12 ratings Jak sprawdzić czy strona ma bana

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1349 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *