8 listopada 2012
Wyszukiwarka Google
Duplicate Content

Duplicate ContentBardzo ciekawy artykuł przeczytałem właśnie odnośnie sposobów radzenia sobie z czymś, co fachowo jest określane pojęciem duplicate content – zaś “po polsku” możemy nazwać to powielaniem treści.

Poniżej przedstawiam najważniejsze kwestie, jakie zostały w nim poruszone. Niektóre wskazówki są, wiele osób bardziej związanych z SEO zapewne powie, banalne – ale ostatnio widzę, że coraz częściej, że nie zwracamy uwagi właśnie na “elementarne podstawy”.

Nie można też zapominać o tym, że nie każdy musi wiedzieć, co to jest duplicate content – ale już wiedza odnośnie tego, jak go uniknąć – na pewno jest wskazana.

Jak szybko zorientować się, że możemy mieć problem z duplicate content w obrębie serwisu

 1. stan stopnia zaindeksowania serwisu -nasza strona liczy 500 stron, zaś Narzędzia pokazują zaindeksowanych np. 2000 – taka sytuacja powinna obudzić w nas dzwonek alarmowy.
 2. zdublowane meta tagi czy title widoczne w Narzędziach – należy jasno jednak podkreślić, że nie zawsze chodzi o powielenie treści;  dokładna analiza danych pozwala też zdiagnozować inne problemy. Pamiętajmy też, że dane te nie do końca są aktualne, Google nie aktualizuje ich na bieżąco, zdarzają się (spore niekiedy) poślizgi w updacie widocznych wskazań.

Jak unikać wystąpienia zjawiska powielenia treści?

Zadajmy sobie kilka (znowu) prostych pytań, które zweryfikujmy w praktyce

 1. Czy używam tagu kanonicznego na stronie?
 2. Czy posiadam, oprócz wersji statycznych stron, także i takie przeznaczone do druku? Jak tak – patrz punkt 1.
 3. Czy zawartość strony można sortować? Jak tak – patrz punkt 1.
 4. Czy na stronie są filtry? Jak tak – patrz punkt 1.

Kiedy duplicate content powstaje “sam z siebie” (przykłady)

 1. CMS posiada dwa rodzaje adresów – nieprzyjazne wyszukiwarkom (/produkt?id=1737) oraz te przyjazne, tzw. proste (product/meskie-buty-do-biegania)
 2. programy afiliacyjne – adresy http://www.youdomain.com?affid=12 – kierujące do strony głównej serwisu z wykorzystaniem adresu naszej domeny – to też może sprawić problem
 3. bazowanie na opisach produktów dostarczanych przez producentów właścicielom sklepów internetowych (oj, od kiedy to już znamy…)

Zachęcam do zapoznania się z całością wpisu :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii