Branża SEO

Jak nieodpowiedzialne SEO może pogrążyć dużą stronę


Niedawno przeprowadzałem analizę działań pozycjonujących wykonywanych przez dwie firmy na tej samej stronie. 

W wyniku procesu pozycjonowania serwis został poważnie ukarany przez Google – na stronę został nałożony został filtr algorytmiczny (swoją drogą widząc profil linków zdziwiłem się, że nie było ręcznej kary).

W konsekwencji ruch z naturalnych wyników wyszukiwania zmalał w ciągu kolejnych kilku lat, o, bagatela 50 x ! – przedstawiony poniżej wykres mówi sam za siebie

filtr od google - ręczny i algorytmiczny w jednym

 

Wnioski z analizy były jednoznaczne – obie firmy zamiast rozwijać serwis, spamowały na potęgę na forach, tworząc liczne profile, budowały spam-strony – na których poza linkiem do strony, tytułem i jakimś obrazkiem nic więcej się nie znajdowało itp.

Właściciel  o tym, jak wyglądał profil linków dowiedział się po raz pierwszy z raportu, jakie przygotowała mu pierwsza firma pozycjonująca. Widziałem ten raport i powiem krótko  – masakra. Profil linków jest gorszy niż w czasach, kiedy popularne były takie „zabawki” jak systemy wymiany linków ….

Czy właściciel firmy wiedział o ryzyku ?

Podpisując pierwszą umowę właściciel o ryzyku związanym z pozycjonowaniem nie został poinformowany – zdecydował się na pozycjonowanie licząc na profesjonalne podejście, a dbając o swój serwis wiedząc, co firma będzie robić na pewno nie zgodziłby się na tworzenie spamu.

Dlatego wyciągając wnioski w umowie z drugą firmą był zapis mówiący czarno na białym o tym, że w procesie promocji strony nie będą stosowane w pracach przy stronie technik niezgodnych ze Wskazówkami Google dla Webmasterów – podziwiam głupotę firmy SEO; nie wiem, jak można dać coś takiego w umowę, a jednocześnie spamować, aż „iskry lecą”

Czas na kroki prawne

Decyzja zapadła – firma przygotowuje się do wytoczenia procesów obydwu wykonawcom. Właściciel serwisu jest bardzo zdeterminowany i jego kancelaria prawna już analizuje sprawę – m.in. poprzez zamówienie u mnie analizy procesu pozycjonowania strony.

Moim zdaniem jest duża szansa na wygraną – oczywiście sądy działają po swojemu, biegły potrafi napisać, że białe jest czarne i … sędzia w to uwierzy (zawsze się dziwię, jak słyszę takie informacje od prawników, jak coś takiego jest w ogóle możliwe w państwie prawa !) – jednak w tego typu postępowaniach liczy się determinacja i powiem jedno – właścicielowi strony jej nie brakuje.

Pisałem już kilka razy, że dopóki nie zapadnie w Polsce prawomocny wyrok, który potem zostanie nagłośniony, to nadal będą zdarzały się sytuacje jak ta – w której nieodpowiedzialne działania doprowadziły de facto do upadku serwisu.

Co dalej ?

Będę informował o dalszych krokach i … trzymam kciuki za właściciela serwisu !

Chcesz, abym sprawdził, co robi Twoja firma SEO ?

Tak, chcę >>

GD Star Rating
loading...
Jak nieodpowiedzialne SEO może pogrążyć dużą stronę, Jak nieodpowiedzialne SEO może pogrążyć dużą stronę, 5.4 out of 10 based on 31 ratings Jak nieodpowiedzialne SEO może pogrążyć dużą stronę
napisał/a 1326 artykułów na rzecz Bloga SEO

Działaniami z zakresu SEO zajmuję się nieprzerwanie od 2008 roku - swoje usługi świadczę w Polsce oraz na rynkach anglo- i niemieckojęzycznych. W 2010 roku roku założyłem pierwszego bloga SEO (na którym mam przyjemność Ciebie gościć) skierowanego stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam zmiany w algorytmie oraz publikuję wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google. Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz inne wpisy z tej kategorii