22 czerwca 2010 | Aktualizacja: 25 sierpnia 2015
Filtry, bany, Optymalizacja stron

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest bardzo prosta – podejrzanie :).

Związane jest to z faktem, że w stopce znajduje się przeważnie system wymiany linków (SWL), którego jedynym celem jest dążenie do podniesienia pozycji linkowanych w ten sposób stron w indeksie. Jak wiemy, SWL nie służy naturalnemu podciągnięciu strony w wynikach, w dodatku bardzo często (w przeważającej większości przypadków) umieszczany jest na stronach o wątpliwej jakości, nie tylko z punktu widzenia Google (co sprawia, że taki link jest wręcz zerowej wartości), ale i użytkownika. Nadal można znaleźć w sieci strony, na których w stopce „aż roi się” od linków. 20, 50, nawet i ponad 100 – aż dziw bierze, że takie sytuacje jeszcze mają miejsce.

Wprawdzie dozwolone jest linkowanie własnych, tematycznie powiązanych witryn (ale tylko, gdy celem nie jest tylko przekazanie PageRanku, ale przedstawieniu użytkownikowi przydatnej treści), jednak nie powinno się, mając na względzie troskę o witrynę, robić tego w sposób przypominający użycie w/w systemów. Użyjmy sidebara, użyjmy linków w treści strony, oczywiście zgodnie z kontekstem i tematyk ą strony, do której będą się kierowały. Inaczej ryzykujemy utratą dobrej pozycji dla naszej strony – szkoda ryzykować :). Tym bardziej, że osoby używające tego typu rozwiązań w sposób nieświadomy, na podstawie informacji „zasłyszanych w Sieci” instalują je bardzo często na swoich dobrych, wartościowych stronach. Jak to się kończy – wystarczy wejść np. na Forum Pomocy Google dla Webmasterów: spadek w indeksie, zniknięcie strony na tygodnie, a nawet miesiące z wyszukiwarki – co to oznacza dla biznesu prowadzonego w modelu e-commerce nie trzeba chyba mówić.

Reasumując: stopka to nie jest miejsce na linki prowadzące do innych stron. Ale już pod menu własnego serwisu, często będące powtórzeniem menu z topu strony – jak najbardziej :).

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Karol 17 sierpnia 2012, 15:28

  Czy wyszukiwarka potraktuje jako spam/swl/nienaturalny link, link umieszczony w stopce przez autora strony (webmastera), prowadzący do jego strony firmowej? To bardzo częsta praktyka.

  Sebastian Miśniakiewicz 17 sierpnia 2012, 20:16

  Częściej go po prostu nie zlicza niż traktuje jako spam…

  Michał 24 czerwca 2015, 9:18

  a co z linkami ze stopek artykułów?

  Sebastian Miśniakiewicz 24 czerwca 2015, 17:59

  Pytanie, czy mają anchor, czy nie – anchor dzisiaj szkodzi, linki generyczne (przynajmniej na razie) są bezpieczne

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii