Filtry, bany, Optymalizacja stron

Jak Google traktuje linki w stopce

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest bardzo prosta – podejrzanie :).

Związane jest to z faktem, że w stopce znajduje się przeważnie system wymiany linków (SWL), którego jedynym celem jest dążenie do podniesienia pozycji linkowanych w ten sposób stron w indeksie. Jak wiemy, SWL nie służy naturalnemu podciągnięciu strony w wynikach, w dodatku bardzo często (w przeważającej większości przypadków) umieszczany jest na stronach o wątpliwej jakości, nie tylko z punktu widzenia Google (co sprawia, że taki link jest wręcz zerowej wartości), ale i użytkownika. Nadal można znaleźć w sieci strony, na których w stopce „aż roi się” od linków. 20, 50, nawet i ponad 100 – aż dziw bierze, że takie sytuacje jeszcze mają miejsce.

Wprawdzie dozwolone jest linkowanie własnych, tematycznie powiązanych witryn (ale tylko, gdy celem nie jest tylko przekazanie PageRanku, ale przedstawieniu użytkownikowi przydatnej treści), jednak nie powinno się, mając na względzie troskę o witrynę, robić tego w sposób przypominający użycie w/w systemów. Użyjmy sidebara, użyjmy linków w treści strony, oczywiście zgodnie z kontekstem i tematyk ą strony, do której będą się kierowały. Inaczej ryzykujemy utratą dobrej pozycji dla naszej strony – szkoda ryzykować :). Tym bardziej, że osoby używające tego typu rozwiązań w sposób nieświadomy, na podstawie informacji „zasłyszanych w Sieci” instalują je bardzo często na swoich dobrych, wartościowych stronach. Jak to się kończy – wystarczy wejść np. na Forum Pomocy Google dla Webmasterów: spadek w indeksie, zniknięcie strony na tygodnie, a nawet miesiące z wyszukiwarki – co to oznacza dla biznesu prowadzonego w modelu e-commerce nie trzeba chyba mówić.

Reasumując: stopka to nie jest miejsce na linki prowadzące do innych stron. Ale już pod menu własnego serwisu, często będące powtórzeniem menu z topu strony – jak najbardziej :).

GD Star Rating
loading...
Jak Google traktuje linki w stopce, Jak Google traktuje linki w stopce, 6.3 out of 10 based on 3 ratings Jak Google traktuje linki w stopce

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1379 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Chcesz pozyskiwać więcej Klientów z Google?

Tak, chcę >>

Opinie i Komentarze

Karol 17 sierpnia 2012, 15:28

Czy wyszukiwarka potraktuje jako spam/swl/nienaturalny link, link umieszczony w stopce przez autora strony (webmastera), prowadzący do jego strony firmowej? To bardzo częsta praktyka.

Sebastian Miśniakiewicz 17 sierpnia 2012, 20:16

Częściej go po prostu nie zlicza niż traktuje jako spam…

Michał 24 czerwca 2015, 9:18

a co z linkami ze stopek artykułów?

Sebastian Miśniakiewicz 24 czerwca 2015, 17:59

Pytanie, czy mają anchor, czy nie – anchor dzisiaj szkodzi, linki generyczne (przynajmniej na razie) są bezpieczne

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *