Wyszukiwarka Google
18 marca 2013
Matt Cutts

W pytaniu chodziło stricte o postrzeganie przez Google witryn składających się z jednej strony, na której zaimplementowano spore ilości CSS i JS, które to witryny niosą dla osoby je odwiedzającej takie same doznania jak rozbudowane witryny – składające się z wielu stron.

Odpowiadając na tak postawione pytanie Matt przypomina, że Google coraz lepiej radzi sobie z „wyciąganiem tekstu” np. z JS. Google jednocześnie nie zmusza użytkowników do tego, aby budować bardziej rozbudowane serwisy „kosztem serwisów jednostronicowych”. Zanim jednak zdecydujemy się na przejście serwisu w „one page site” warto przeprowadzić testy aby zobaczyć, z jaką spotka się to reakcją dotychczasowych użytkowników strony – mierzoną np. pod kątem konwersji.

Osobiście wolałbym mieć „normalny serwis”. Z prostego powodu – to, że Google „coraz lepiej” radzi sobie z czytaniem tekstu zaimplementowanego w JS czy Flashu nie jest tożsame z tym, że … zawsze dokładnie go przeczyta/zinterpretuje. A to jak dla mnie jest wyraźny sygnał, że czas „jednostronicowych serwisów” jeszcze nie nadszedł.

Oczywiście, na pozycję strony w Google ma wpływ, oprócz budowy serwisu, także i reputacja domeny oraz linki – zatem serwis, składający się tylko z jednej strony może być wysoko w Google na wiele różnych fraz. Jeżeli jednak tak będzie to…  zadajmy sobie pytanie, co by było, gdyby strona była w 100% zoptymalizowana pod SEO :)

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

Piotr 20 marca 2013, 14:36

Ciekawe jak google postrzega lightbox.css mam zrobioną bibliotekę zdjęć na tym skrypcie.

Sebastian Miśniakiewicz 20 marca 2013, 16:58

O ile pamiętam kiedyś z HO z Johnem, to jest to OK.
Jak to sprawdzić?
Wyłacz sobie style w przeglądarce i zobacz, czy widać zdjęcia – a najlepiej wykorzystaj opcję z Narzędzi Pobierz jako Googlebot – i od razu będziesz wiedział, jak bot Google’a widzi Twoją galerię.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii