18 marca 2013
Wyszukiwarka Google
Matt Cutts

W pytaniu chodziło stricte o postrzeganie przez Google witryn składających się z jednej strony, na której zaimplementowano spore ilości CSS i JS, które to witryny niosą dla osoby je odwiedzającej takie same doznania jak rozbudowane witryny – składające się z wielu stron.

Odpowiadając na tak postawione pytanie Matt przypomina, że Google coraz lepiej radzi sobie z “wyciąganiem tekstu” np. z JS. Google jednocześnie nie zmusza użytkowników do tego, aby budować bardziej rozbudowane serwisy “kosztem serwisów jednostronicowych”. Zanim jednak zdecydujemy się na przejście serwisu w “one page site” warto przeprowadzić testy aby zobaczyć, z jaką spotka się to reakcją dotychczasowych użytkowników strony – mierzoną np. pod kątem konwersji.

Osobiście wolałbym mieć “normalny serwis”. Z prostego powodu – to, że Google “coraz lepiej” radzi sobie z czytaniem tekstu zaimplementowanego w JS czy Flashu nie jest tożsame z tym, że … zawsze dokładnie go przeczyta/zinterpretuje. A to jak dla mnie jest wyraźny sygnał, że czas “jednostronicowych serwisów” jeszcze nie nadszedł.

Oczywiście, na pozycję strony w Google ma wpływ, oprócz budowy serwisu, także i reputacja domeny oraz linki – zatem serwis, składający się tylko z jednej strony może być wysoko w Google na wiele różnych fraz. Jeżeli jednak tak będzie to…  zadajmy sobie pytanie, co by było, gdyby strona była w 100% zoptymalizowana pod SEO :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Piotr 20 marca 2013, 14:36

  Ciekawe jak google postrzega lightbox.css mam zrobioną bibliotekę zdjęć na tym skrypcie.

  Sebastian Miśniakiewicz 20 marca 2013, 16:58

  O ile pamiętam kiedyś z HO z Johnem, to jest to OK.
  Jak to sprawdzić?
  Wyłacz sobie style w przeglądarce i zobacz, czy widać zdjęcia – a najlepiej wykorzystaj opcję z Narzędzi Pobierz jako Googlebot – i od razu będziesz wiedział, jak bot Google’a widzi Twoją galerię.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii