Wyszukiwarka Google

Jak Google postrzega i indeksuje strony wykonane we flashu

O problemach z indeksowaniem stron utworzonych we flashu wiadomo nie od dawna. Google miało problem z odczytywaniem contentu zawartego na takich witrynach, co doprowadzało ich właścicieli do frustracji, gdy widzieli strony konkurencji wyżej od swoich w SERPach. Na wielu forach, czy blogach (w tym i tutaj :)) można było znaleźć zalecenia odnośnie zwiększenia widoczności takiej strony w Google – „drobna” przeróbka strony lub … orzerobienie jest na czysty html.

Kilka dni temu na Webmaster Central Blogu pojawił się wpis informujący o lepszym indeksowaniu stron flash przez Google. Zgodnie z informacjami tam zawartymi, Google jest teraz w stanie zrozumieć praktyczni wszystko to, co jest zawarte na stronie wykonanej w tej technologii. Jest to pokłosie zapoczątkowanej dwa lata temu współpracy z firmą Adobe, która m.in. miała doprowadzić do lepszego czytania przez Google stron flashowych.

Jest jedno „ale”. Aby być widocznym, należy mieć stronę we flashu w wersji 8.0, a tymczasem ta wersja stanowi to na razie ułamek wśród stron flashowych znajdujących się w Internecie.

Niewątpliwie jest to spory krok naprzód. Uważam jednak, że czas „równości” – patrząc się z punktu widzenia „możliwości” indeksacyjnych  stron wykonanych we flashu w stosunku do zwykłych (html, php) – jeszcze nie nadszedł i na pewno nie stanie się to na dniach.

GD Star Rating
loading...

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1379 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Chcesz pozyskiwać więcej Klientów z Google?

Tak, chcę >>

Opinie i Komentarze

gdaq 19 listopada 2010, 9:16

Wiedzac jak dlugo technologia flash jest dostepna na rynku moim zdaniem ona sie poprostu nie przyjela. Lepsza indeksacja z pewnoscia przekona niewielkie grono do realizacji stron w tej technologii jednak moim zdaniem nie bedzie rewolucji.

Marek 25 marca 2011, 22:23

Problem jest większy.. przy tych cenach tabletów i dostępności do iphonów, firmy które mają serwisy we flashu – tracą klientów..

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *