24 kwietnia 2012 | Aktualizacja: 31 stycznia 2016
Wyszukiwarka Google

We wczorajszym filmiku poproszono Matta o odpowiedź na tak postawione pytanie (pytanie było dłuższe, bardziej dokładne – chodziło m.in. o wskazanie priorytetów, jakimi kieruje się Google przy ustalaniu swojego rankingu). Nie oczekuje – i nie oczekiwałem – że zostanie to wyraźnie powiedziane – w końcu, jakby na to się nie patrzyć, jest to tajemnica firmowa.

Aby wyszukiwarka w dzisiejszych czasach odniosła sukces – w Internecie, jak i na rynku  – (“if you really want to be the best search engine” – mało trochę skromności, no ale :) musi spełniać przynajmniej trzy zadania

1. należy umieć przemierzać sieć – w sposób dokładny i kompleksowy

2. należy indeksować znalezione w ten sposób strony

3. i na końcu należy zwracać najlepsze, z punktu widzenia osób zadających pytania, wyniki wyszukiwania

Przemierzanie przez roboty zasobów Internetu jest trudniejsze, niż by to się mogło nam wydawać. Kiedy Matt zaczynał swoją pracę w Google w 2000 roku nie do pomyślenia było, aby można było przejść wszystkie strony w Sieci w 3 czy 4 miesiące!

Nadal Pagerank odgrywa znaczną rolę, jeżeli chodzi o szybkość indeksacji. Im więcej osób linkuje do nas, im z lepszych jakościowo stron są te linki, tym szybciej taka docelowa strona zostaje zaindeksowana. Według moich obserwacji w czasie mniejszym niż minute – a kiedyś widziałem wyniki bardziej znanej witryny, która była indeksowana w kilkanaście sekund. Z tego, co kiedyś czytałem, jeżeli się nie myle, na najbardziej znanych portalach informacyjnych indeksowanie następuje niejako od razu po opublikowaniu newsa..

Matt na konkretnym przykładzie pokazuje, w jaki sposób Google w dzisiejszych czasach stara się dopasować do zapytań internatów tak, aby serwować im (“zdaniem algorytmu”) najlepsze wyniki wyszukiwania.. Film jest o tyle ciekawy, że przedstawia nam nie tylko – w skrócie oczywiście – sposób działania wyszukiwarki, ale i nawiązuje do przeszłości. Kiedyś Google przemierzało sieć w 30 dni, potem przez tydzień analizowało dane, by w ciągu kolejnego tygodnia udostępniać go użytkownikom. Z tym był związany tzw. Google Dance – gdzie nie w każdym Data Centre były te same dane: jedne były z wcześniejszego przejścia, a inne – z najnowszego. To nie było dobre rozwiązanie – w Internecie 30 dni to zbyt długi okres. Dlatego w 2003 podzielono Internet na segmenty, które były indeksowane z różna częstotliwością – nawet i co 24h – tzw. update Fritz. Oczywiście nie można zapomnieć przy okazji o tzw. supplemental index – gdzie wpadały strony, których Google “nie chciało”, z powodu ich jakości, indeksować zbyt często. jak Twoja strona tam się znalazła, był spory problem, aby do niej dotrzeć za pośrednictwem Google.

Miłego oglądania :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Mirek 24 kwietnia 2012, 13:05

  Mat założył inną niż zwykle koszulkę? :]

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii