Wyszukiwarka Google

Jak dokładne jest narzędzie do badania słów kluczowych Google

Jak doskonale wiemy, narzędzie do badania słów kluczowych Google pokazuje szacowaną popularność, jaką dane słowo cieszy się w wyszukiwarce. Na ile jednak są to wyniki dokładne?

Pytanie, jakie zadano Mattowi w związku z tym tematem brzmiało: „Jaki procent tego ruchu stanowią marketerzy, branża SEO, analitycy czy właściciele firm, którzy poszukują ustawicznie najlepszych dla swojego biznesu słów kluczowych?”

Wg Matta nie powinien to być zbyt duży wskaźnik. I jest kilka powodów takiego stanu rzeczy:

1) Matt prosi o zwrócenie uwagi na to, ile osób śledzi np. jego na Twitterze czy czyta jego blog.  Iloście te w każdym przypadku wynoszą około 50.000 – czyli 50.000 osób zarówno śledzi Matta na Twitterze, jak i czyta jego blog.  Mimo, że ilości te są znaczne, to jednak w porównaniu do „milionów milionów milionów” ludzi, którzy szukają róznych rzeczy w Internecie ilości te są bardzo małe… To pokazuje, jak mały wpływ ma owe 100.000 na „miliony” innych wyszukiwań, generowanych przez użytkowników.

2) Matt uważa, że Narzędzie potrafi uwzględniać takie sytuacje nienaturalne sytuacje, jak podwójne zapytania, sztuczne zapytania – czy też inne, wyglądające na sztuczne. Dlatego nawet, jak pewna ich część nie zostanie wychwycona przez system, to jednak będzie to stanowiło jedynie niewielką część.

Reasumując: system radzi sobie z tym problemem całkiem dobrze i zapytania generowane przez marketingowców, osoby z branży SEO, analityków itp. są jedynie kroplą w morzu innych zapytań, kierowanych do wyszukiwarki.

Może w przypadku niektórych obszarów, jak np. dla frazy „search engine optimazition” na wyniki mogą mieć większy wpływ sztucznie generowane zapytania przez osoby, sprawdzające takie frazy z zawodowego punktu widzenia, jednak abstrahując od tego, uwzględniając ruch w wyszukiwarce w skali globalnej, wyniki podawane w Narzędziach są bardzo dokładne.

Oryginalna odpowiedź w języku angielskim :).


GD Star Rating
loading...

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1378 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *